تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
برگزاري اولين سمينار تخصصي كار در استراليا و كانادا كارسازان آريان پارس
كشورهاي جهان به نيروي كار متخصص نياز دارند

 

نخستين سمينار آموزش آشنايي با كار و زندگي دراستراليا و كانادا با مشاركت موسسه كاريابي بين‌المللي كارسازان آرين پارس و همكاري كارشناسان وزارت كار در سالن شماره 2 كارگران برگزار شد.
در ابتداي اين همايش شعبان آزادي كناري كارشناس دفتر هدايت نيروي كار كاريابي‌هاي وزارت كار به تشريح شرايط قبل و بعد از عزيمت به استراليا پرداخت و گفت: يكي از چالش‌هاي اساسي جهان مهاجرت است و مهاجرت فرش و مهاجرپذيري از مباحث روز دنياست. بيشتر كشورهاي مهاجرپذير دنبال دستيابي به نيروي كار ارزان هستند.
وي با تاكيد بر اينكه كشورهاي جهان عاشق چشم ما نيستند گفت: آن‌ها در وهله اول به خودشان لطف مي‌كنند زيرا نيروي متخصص كم دارند و مي‌خواهند ضعف كمبود را برطرف كنند از سوي ديگر بحث پيري اين كشورهاست كه مي‌خواهند با نيروي كار جوان خارجي جبران كنند.
وي با تاكيد بر اينكه مهاجرت تهديد نيست بلكه فرصتي براي دو كشور است گفت: امروزه يك ميليارد نفر از جمعيت جهان مهاجر هستند كه 740 ميليون نفر مهاجر داخلي و 260 ميليون مهاجر خارجي هستند كه 60 درصد به كشورهاي در حال توسعه و 40 درصد در كشورهاي توسعه يافته است. اين تعداد مهاجران اگر گرد هم جمع شوند و پنجمين كشور بزرگ جهان مي‌شود آزادي با تاكيد بر اهميت مهاجرت شغلي گفت: كشورهايي كه با انباشت نيروهاي كار مواجه هستند بيكاران خود را آموزش مي‌دهند و براي كسب درآمد به كشورهاي ديگري فرستند تا پس از كسب درآمدهاي قابل توجه به كشورشان بازگردند و سرمايه‌گذاري و كسب و كار راه بيندازند.
وي با اعلام اينكه 170 ميليون جوان در جهان بيكارند گفت: با توجه به رشد 110 ميليون نفري جهان، اگر 500 ميليون شغل ايجاد نشود بحران جدي را شاهد خواهيم بود.
وي از 3 ميليون شاغل ايراني در خارج از كشور خبر داد و گفت: 5 سال است كه با وضع قوانين حمايتي اعزام نيروي كار به خارج از كشور پيگيري مي‌شود.
آزادي با اشاره به آمار ارايه شده توسط بانك جهاني و صندوق توسعه گفت: براساس اين آمار، ايران 2 ميليارد دلار از اعزام نيروي كار درآمد كسب كرده و از اين حيث در بين كشورهاي خاورميانه رتبه چهارم را دارد.
وي از وجود وزارتخانه مستقل براي مهاجران خارج ازكشور در بنگلادش خبر داد و گفت: ايران نيز بايد به سوي تخصصي كردن اعزام نيروي كار به خارج از كشور حركت كند و بايد به جاي حرف زدن به كارهاي اجرايي بپردازيم.
آزادي در مورد بهترين كشورهاي جهان براي كسب و كار در سال 2008 گفت: بررسي‌هاي به عمل آمده د ربين 120 كشور جهان حكايت از آن دارد كه دانمارك به خاطر نرخ پايين بيكاري رتبه اول را دارد و پس از آن ايرلند، فنلاند، آمريكا، انگليس، كانادا و سوئد رتبه‌هاي بصري دارند در اين بين هند رتبه 64 و چين رتبه 70 را دارد.
وي با اعلام اينكه از جنگ دوم جهاني تاكنون، كشور استراليا 4 ميليون مهاجر پذيرفته است گفت: دليل اين حجم مهاجرت زندگي بهتر بوده است اما در مجموع مهاجرت يك نوع قمار است كه هم جنبه منفي و هم جنبه مثبت دارد. به نوعي كه بارها شاهد از هم‌پاشيدگي خانواده‌هاي مهاجر بوده‌ايم.
وي مشكلات اعزام نيروي كار به خارج را افسردگي، تفاوت‌هاي اجتماعي و فرهنگي و نوع ساختار خانوادگي ايراني دانست و گفت: هم اين موارد در رتبه دوم قرار دارد و در رتبه اول زبان خارجي مهم‌ترين معضل براي اعزام نيروي كار به خارج از كشور است.
وي با اعلام اينكه 2 هزار نيروي كار به استراليا اعزام شده كه مشكل عمده آن‌ها ناآشنايي با زيان بوده است گفت: به همين دليل اين افراد به كارهاي غيرمرتبط از جمله نقاشي ساختماني مي‌پردازند و در راستاي تخصص‌هايشان كار نمي‌كنند.
وي از مراجعه درصد قابل توجهي از بيكاران ايراني به دفتر هدايت نيروي كار وزارت كار خبر داد و گفت: ما به اين بيكاران توصيه مي‌كنيم به كاريابي‌ها مراجعه كنند كه از آن طريق نه تنها شرايط اعزام به خارج از كشور براي آنان فراهم شود بلكه ساير مزايا از قبيل تهيه مسكن، نوع زندگي و شرايط كار كردن را نيز آموزش مي‌دهند.
آزادي در پايان از درصدهاي بيكاران شاغل در كشور خبر داد و گفت: در ايران 10 هزار پزشك و پرستار بيكار داريم كه از اين دست بيكاري در ساير مشاغل فراوان است. حال تصميم با خودتان است در ايران بي‌بنه و بيكار باشيد يا مهاجرت كنيد و پس از كسب درآمد با پشتوانه مالي قوي به ايران بازگرديد.
رييس اداره مشاوره دانشجوي دانشگاه شيراز:
مهاجرت به جرات و جسارت نياز دارد
 يك دكتراي تخصصي علوم اعصاب شناختي در سمينار آموزشي آشنايي با كار و زندگي در استراليا و كانادا گفت: كسي كه شرايط موجود را نمي‌پذيرد و حركتي خلاف همگرايي انتخاب مي‌كند جرات و جسارتي دارد كه ديگران از آن بي‌بهره‌اند آرش ماني با تاكيد بر اينكه ايشان در زندگي مجبور است دايم تصميم‌گيري كند گفت: تصمي‌گيري نكات مثبت و منفي بسياري دارد و از آنجا كه تصميم‌گيري مسير زندگي را تعيين مي‌كند بايد در انتخاب دقت كرد تا تصميمي درست گرفته شود وي با تاكيد بر اينكه فرد مهاجر تصميمي خارج از رويكرد جمعي جامعه گرفته است گفت: بايد به اين تصميم احترام گذاشت زيرا تغيير و تحول پيش مي‌آورد.
عضو هيات علمي بخش روانپزشكي دانشگاه از وجود 2 روحيه همگرا و واگرا در جامعه انساني خبر داد و گفت: روحيه همگرا تابع جمع است و هر اتفاقي در جامعه رخ دهد او نيز همچون قطره‌اي از يك جريان حركت مي‌كنند اما تغيير و تحول نيست و خود را به دست جريان مي‌سپارد اگر بيكاري باشد او نيز بيكار مي‌شود و اگر كار باشد او نيز شاغل مي‌شود.
وي جريان واگرا را خلاف همگرا اعلام كرد و گفت: فرد واگرا مهاجرت را انتخاب مي‌كند. جرات و جسارت ايجاد تحول دارد و به نحو ديگري عمل مي‌كند اگر در كشور بيكاري است نمي‌باشد تا تحمل كند بلكه به جايي مي‌رود كه شغل باشد. اين افراد شخيص خلاق دارند و تفكرات جديدي را در جامعه پياده مي‌كنند بنابراين در زندگي موفقيت به دست مي‌آورند.
ماني با تاكيد بر اينكه در بحث مهارت بايد مساله را بررسي كنيم گفت: بايد از رفتارهاي هيجاني خارج شويم و مساله را در وهله اول فرمول‌وار تعريف كنيم سپس مشوق‌ها، انتظار است، تفكرات و همه جوانب را به صورت كلي ببينيم و سپس به تفكيك عوامل بپردازيم.
وي با تاكيد بر اينكه بايد از كلي گويي پرهيز كنيم گفت: مشكلات كلي شامل جزييات بسيار است بنابراين بايد اول مشكل را شناسايي كرد و در مرحله بعد بايد به اين نتيجه برسيم كه بيكاري فقط براي من نيست بلكه بسياري از افراد جامعه بيكارند.
اين دكتراي روانشناسي با تاكيد بر اينكه نبايد گمان كنيم بيكاري به معناي بدبختي است گفت: متاسفانه بسياري از افراد به محض بيكار شدن گمان مي‌كنند كه بدبخت شده‌اند در نتيجه به سرعت عصباني مي‌شوند و كنترل فكري و رفتاري خود را از دست مي‌دهند.
وي مشاوره را مهم‌ترين عامل در حل مشكلات دانست و گفت: بايد مشورت كرد و مسيرهاي متفاوت در مورد نقد و بررسي قرار داد و پس از در نظر گرفتن همه جوانب تصميم‌گيري كرد.
اين دكتراي روانشناسي با تاكيد بر اينكه در وهله اول هر راهكاري به نظرت رسيد آن را بنويس، ارزيابي كن، محاسن و مصايب را مورد تحليل قرار بده و نتيجه‌گيري كن گفت: بسياري از افراد مشكلات را مي‌بينند و همه جوانب را بررسي كرده و تصميم مي‌گيرند اما تعهدي به تصميماتشان ندارند زيرا در راستاي تقويت تصميماتشان نمي‌كوشند در نتيجه بررسي‌هاي زيادي كرده‌اند اما همچنان بيكار مي‌مانند زيرا اعتقادي به تصميماتشان براي مهاجرت و تغيير شرايط ندارند.
ماني براي يك تصميم‌گيري موثر 4 عامل را معرفي كرد و گفت: اول بايد را فرمول شبيه مي‌كرد، دوم راه‌حل‌هاي متعدد خلق كرد، سوم سود و زيان را با بررسي محاسن و مصايب ارزيابي كرد و در پايان راه‌حل را به كار گرفت كه در مورد فردي كه مهاجرت را برمي‌گزيند اين 4 عامل در مسيري منطقي دنبال شده و مهاجرت را به وجود آورده است.
مديرعامل كارسازان آرين پارس:
تحويل ويزاي كار به يك بيكار بهترين لحظه است
مديرعامل موسسه kap‌ (كاريابي بين‌المللي كارسازان آرين پارس) در سمينار آموزش آشنايي با كار و زندگي در استراليا و كانادا گفت: ما عاشق لحظه‌اي هستيم كه ويزاي كار را به دست كارجويي بدهيم كه شهامت و جسارت آن را دارد كه براي يافتن زندگي بهتر مهاجرت كند.
هاني تنهايي با تاكيد بر اينكه همواره تلاش كرده‌ايم خدمات به روزي را براي كارجويان خارج از كشور فراهم كنيم گفت: در 20 ماهه گذشته بسته‌هاي آموزشي طراحي كرده‌ايم تا متقاضيان كار بتوانند با استفاده از اطلاعات اين بسته‌ها، بدون كمك گرفتن از وكيل و تنها با اتكا به توانايي‌هاي شخصي مي‌توانند براي اعزام به استراليا اقدام كنند.
وي اطلاعات اين بسته‌ها را در 3 حوزه عمومي، تخصصي و آموزشي اعلام كرد و گفت: اطلاعات عمومي در مورد آن است كه استراليا را بشناسند،اطلاعات تخصصي در مورد انواع ويزا است و اينكه داوطلب تا چه حدي مي‌تواند شانس موفقيت داشته باشد و اطلاعات سوم نيز مربوط به ارزشيابي مدارك تحصيلي براي انواع اقامت‌هاست.
وي با اعلام اينكه 50 مورد از كساني كه بسته‌هاي اطلاعاتي تهيه كرده‌اند موفق به طي مراحل اقامت و دريافت ويزاي كار شده‌اند گفت: اين اطلاعات دايم به روز مي‌شود و علاوه بر همه اطلاعات، 8 فرصت شغلي را با آدرس كارفرمايان در استراليا و كانادا اعلام كرده‌ايم تا داوطلبان بدانند در چه زمينه‌هاي شغلي و يا چه كساني در اين كشور ارتباط برقرار كنند.
تنهايي از ليست مشاغل مورد نياز استراليا و كانادا كه در سايت طراحي شده خبر داد و گفت: اهميت اين رشته‌ها را براي كشورهاي مقصد تعريف و شرايط را اعلام كرده‌ايم.
وي با اعلام اينكه 4 جلسه رايگان در اختيار خريداران بسته‌ها خواهيم بود گفت: در اين جلسات مشاوره لازم را براي موفقيت ارايه مي‌دهيم.
مديرعامل kap در خصوص هزينه‌هاي دريافتي براي اعزام نيروي كار به خارج از كشور گفت: اين هزينه‌ها را به صورت اقساط و متناسب با كارهايي كه انجام مي‌دهيم دريافت مي‌كنيم به نوعي كه هيچگونه فشاري بر داوطلب صورت نمي‌گيرد.
وي با يادآوري اولني ويزاي كاري كه صادر كرده است گفت: اولين ويزاي كار متعلق به يك مهندس بود و هنگامي كه ويزا را تحويل دادم پدر 70 ساله‌اش براي بوسيدن دستم خم شد و گفت كار بزرگي براي پسرم انجام دادي تنهايي از اشك‌ها و احساسات والدين كه فرزندانشان براي كار به استراليا و كانادا اعزام مي‌شوند خبر داد و گفت: آن زمان مي‌فهمم كه چه كار بزرگي براي جوانان بيكار و خانواده‌هاي نگران انجام داده‌ام.
وي تاكيد كرد: عاشق آن لحظه‌اي هستم كه ويزاي كار را به دست بيكار كارجويي مي‌دهم كه با اميد به آينده‌اي روشن ايران را ترك مي‌كند تا روزي با سرمايه و پشتوانه‌اي از تجربه و علم به ايران بازگردد.
فرصت‌هاي خوبي براي كار و اشتغال ايرانيان ايجاد شده است
مدير دپارتمان كانادا بهترين عمل براي جويندگان كار را كشور كانادا مي‌داند و مي‌گويد: كساني كه در ايران بيكار هستند بهتر است براي كار به كانادا بروند چون در آنجا صاحب همه چيز مي‌شوند.
دكتر داوود مهرباني در نخستين سمينار آموزشي آشنايي با كار و زندگي در استراليا و كانادا كه با همكاري موسسه كاريابي غيردولتي بين‌المللي كارسازان آدين پارس kap‌ و وزارت كار برگزار شد گفت: درآمد سالانه در كانادا 40 هزار دلار و ميزان بيكاري 5 درصد است. اين كشور در حوزه‌هاي دامپروري و كشاورزي ظرفيت‌هاي خوبي دارد اما همه جويندگان كار مي‌خواهند به تورنتو بروند در حالي كه بايد با توجه به تخصص‌ها و توانايي‌هايشان محل اقامت را انتخاب كنند.
وي با اعلام اينكه تحصيل تا فوق‌ديپلم در كانادا رايگان است گفت: پس از آن نيز تا مقاطع بالاتر از دكترا مي‌توان تحصيل كرد كه هزينه تحصيل در طول 20 سال پس از دريافت مدرك دانشگاهي پرداخت مي‌شود.
اين عضو هيات علمي دانشگاه شيراز با تاكيد بر اينكه هر كس بخواهد به كانادا برود با افتخار او را هدايت مي‌كنم گفت: به همه جويندگان كار توصيه مي‌كنم اكنون كه براي كار مي‌رويد بهتر است در كانادا تحصيل هم كنيد زيرا با مدرك تحصيلي جايگاه خوبي خواهيد داشت به دليل آنكه هر كس مدرك تحصيلي آمريكا داشته باشد برايش فرش قرمز پهن مي‌كنند.
وي با يادآوري دوراني كه در امارات بوده است گفت: يك نجار با پاسپورت استراليايي ماهي 15 هزار دلار مي‌گيرد اما همين آدم اگر مدرك تحصيلي از كانادا داشته باشد 30 هزار دلار به او مي‌پردازند.
وي با اعلام اينكه بيشترين مهاجران كانادايي، آسيايي‌ها هستند گفت: مهاجرت به كانادا رونق خوبي دارد و حتي افرادي از سوييس، آمريكا و اروپا به كانادا مهاجرت مي‌كنند و اين مهاجرت به بهانه‌هاي گوناگون است.
وي بهره بانكي كانادا را 4 درصد اعلام كرد و از آن به عنوان سلامت اقتصادي اين كشور ياد كرد و گفت: آن بحران اقتصادي كه آمريكا را به چالش كشيد هرگز در كانادا رخ نداد. مهرباني 60 درصد كانادايي‌ها را بالاي فوق‌ديپلم و 20 درصد ديپلم و 20 درصد زير ديپلم اعلام كرد و گفت: كارفرمايان كانادايي نيروي كار بسياري از ايران خواسته‌اند و ايران فقط با اين مهم را ساماندهي كند.
وي انواع ويزاي كانادا را توريستي، معالجه، بازرگاني، دانشجويي در مقطع ليسانس و بالاتر ويزاي دانشجويي صادر مي‌شود كه البته آن‌ها ليسانس‌ها را قبول دارند اما مدارك بالاتر را قبول ندارند) و ويزاي كار
مدير دپارتمان كانادا شرايط صدور ويزا در اين كشور را اعلام كرد و گفت: اول بايد كارفرماي كانادايي 3 ماه آگهي داده و با آن شرايط نيروي كار يافت نشده باشد دوم اينكه سازمان كار كانادا اعلام كند كه اين شغل يافت نشده كه با اين شرايط ظرف 3 تا 9 ماه ويزا فرستاده مي‌شود (اگر آشنايي در كانادا وجود داشته باشد مي‌تواند از اين طريق ويزاي كار براي فاميل ايراني‌اش بفرستد).
وي يكي از ويزاي هاي كانادا را ويزاي ازدواج اعلام كرد و گفت: 7 ماه پس از ازدواج ويزا صادر مي‌شود و ويزاي بعدي ويزاي كار و اقامت است كه وزارت كار ساماندهي مي‌كند. كسي كه فوق‌ديپلم به بالاست و يك سال سابقه كار دارد مي‌تواند به كانادا برود اما بايد به زبان انگليسي يا فرانسه تسلط داشته باشد.
وي براي افرادي كه به فن كشاورزي تسلط دارند گفت: كانادا كشوري با استعداد كشاورزي است و براي افراد مسلط به كشاورزي، زمين، تجهيزات و تسهيلات مي‌دهند اما صدور ويزاي كشاورزي كه اقامت تضميني است 3 سال طول مي‌كشد.
مهرباني با اعلام اينكه مديران توانمندي كه اثبات كنند در اثر توانمندي در كشور خودشان كسب درآمد داشته‌اند با داشتن 150 هزار دلار مي‌توانند اقامت در كانادا بگيرند گفت: اين افراد به چيزي نياز ندارند و حتي مي‌توانند نيروي كار با خود به كانادا ببرند.
وي با اعلام اينكه 60 درصد كساني كه وارد كانادا شده‌اند از طريق ويزاي كار و 7/11 درصد اين افراد كارآفرين بوده‌اند گفت: اولين گروه مهاجران ايراني به كانادا 40 نفر پزشك و پرستار بودند و امروزه 150 هزار ايراني در كانادا اقامت دارند كه پس از مهاجران آلماني دومين گروه مهاجرت به كانادا را داريم.
اين استاد دانشگاه از وجود ايرانيان موفق در كانادا خبر داد و گفت: يك ايراني صاحب فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و ديگري فعال در زمينه الكترونيك و كامپيوتر جزو سرمايه‌داران كانادا هستند.
وي در پاسخ به سوال يكي از حاضران گفت: هر كسي كه وارد كانادا مي‌شود بايد 5 هزار دلار داشته باشد تا بتواند ظرف 6 ماه به زندگي خود ادامه دهد و چنانچه پس از گذشت 6 ماه دولت كانادا نتواند كاري براي اين مهاجر پيدا كند تا زمان يافتن كار به او بيمه بيكاري پرداخت مي‌شود.
وي دارا بودن مدرك فني و حرفه‌اي در يافتن شغل مناسب را موثر دانست و گفت: با داشتن مدرك فني و حرفه‌اي و آشنايي به زبان انگليسي مي‌توان به موفقيت رسيد.
رييس اداره نظارت بر كاريابي‌هاي خارجي وزارت كار:
85 كاريابي متخلف تعطيل شدند
بهمن عباسي با اعلام اينكه ماده 53 برنامه سوم توسعه اعزام نيروي كار به خارج از كشور تعريف شد گفت: در ماده 101 برنامه چهارم توسعه نيز بر اين مهم تاكيد شده است.
رييس اداره نظارت بر كاريابي‌هاي خارجي وزارت كار با اعلام اينكه كار اداره ما نظارت بر عملكرد كاريابي‌هاست گفت: در گذشته 126 كاريابي بين‌المللي وجود داشت كه حدود 90 كاريابي به دلايل مختلف در شاخص‌هاي ما جاي نگرفت و حذف شدند و در حال حاضر 32 كاريابي بين‌المللي مجوز فعاليت دارند.
وي با اعلام اينكه برخي دفاتر به صورت غيرمجاز نيرو به خارج از كشور اعزام مي‌كنند گفت: با معاون دادستان هماهنگي به عمل آمده تا از فعاليت اين دفاتر جلوگيري شود زيرا در اثر مراجعات مكرر شاكيان متوجه شده‌ايم اين دفاتر پول‌هاي قابل توجهي از افراد مي‌گيرند و پس از مدتي اعلام مي‌كنند كه اعزام امكان‌پذير نشد و 20 تا 30 درصد مبلغ دريافتي را بابت هزينه‌هاي پيگيري كسر كرده و بقيه پيش دريافت را به متقاضي مي‌پردازند.
وي با اعلام اينكه اين دفاتر تنها اسم و نامي دارند گفت: دفاتر غيرمجاز اطلاعات و ارتباط لازم را ندارند و تنها صحبت‌هاي اوليه را در مورد مهاجرت مطرح كرده و پول مردم را مي‌گيرند به همين دليل با آنان برخورد جدي مي‌كنيم.
عباسي با اعلام اينكه سياست‌هايي براي تسهيل در اعزام نيروي كار به خارج از كشور از سوي وزارت كار تدوين شده است گفت: از آنجا كه كاريابي‌ها بازوي اجرايي وزارت كار هستند بنا داريم به ازاي هر نيوري كاري كه به خارج اعزام شود پاداش‌ها و مزايايي اختصاص دهيم.
وي با اعلام اينكه در حال حاضر 400 ميليارد دلار سرمايه ايرانيان در خارج از كشور گفت: اگر اين سرمايه به كشور بازگردد بسياري از مشكلات كشور در زمينه اشتغال و توسعه اقتصادي حل مي‌شود.
عباسي با اعلام اينكه هر مهاجر ايراني يك سفير براي كشور ما محسوب مي‌شود گفت: اميدواريم اين افراد مهاجرت موفقي داشته باشند و پس از كسب درآمد با سرمايه قابل توجهي به كشور بازگردند تا از اين طريق بسياري از مشكلات بيكاري و صنف سرمايه‌گذاري مرتفع شود.
وي تاكيد كرد: براي تحقق اين مهم هرگونه همكاري وزارت كار با كاريابي‌هاي قانوني در دستور كار قرار دارد و در زمينه رفع موانع از هيچ كوششي دريغ نخواهيم كرد.
مهاجرت بهترين راهكار براي گريز از شرمندگي بيكاري است
بهمن زاهدي 31 سال سن دارد اهل مامونيه ساوه است ديپلم فني و حرفه‌اي از وزارت كار در زمينه سيم‌پيچي الكتروموتور 3 فاز و تك فاز دارد و مدرك تحصيلي‌اش سيكل است. وي به سالن شماره 2 وزارت كار آمده و از كساني است كه بخشي از مراحل اعزام به استراليا را طي كرده و منتظر بقيه مراحل است.
بهمن زاهدي مي‌گويد: در سال 1380 يك كاريابي خصوصي در آگهي يك روزنامه اعلام كرده بود كه نفري 3 تا 10 هزار تومان مي‌گيرد و 3 ماهه نيروي كار را به خارج مي‌فرستد اقدام كردم اما نشد پس از آن به 40 دفتر كاريابي ديگر رفتم و ثبت‌نام كردم حتي به يك كاريابي در شرق تهران رفتم كه صفي طولاني مقابل آن تشكيل شده بود و آنجا هم 3 هزار تومان دادم اما پول مردم را برداشت و فرار كرد به وزارت كار شكايت كردم اما نتيجه‌اي نداد به كاريابي روزبه مراجعه كردم كه نيروي كار به كره مي‌فرستاد و وزارت كار آن را تاييد كرد و خيالم راحت شد سال 83 به كره رفتم و در سال 86 (آن زمان ويزاي كار 3 ساله بود) با 30 ميليون تومان به وطن برگشتم.
وي با اعلام اينكه مي‌شد قاچاقي در كره ماند گفت: خيلي‌ها قاچاقي مي‌ماندند اما وقتي ديدم كارفرماي كره‌اي با كارگر قاچاقي چه برخوردي دارد به وطن بازگشتم. زاهدي با اعلام اينكه به دنبال مهاجرت به اروپا بودم گفت: از آنجا كه فقط اروپا و آمريكا ويزاي مهاجرت كار مي‌داد در سال 87 آگهي كاريابي بين‌المللي kap را براي اعزام به استراليا و كانادا ديدم و پس از بررسي و تحقيق از طريق وزارت كار و تاييد صلاحيت اين كاريابي، از 3 ماه قبل با اين كاريابي قرارداد بستم.
وي با اعلام اينكه اگر مدارك مورد نياز را ارايه دهم 8 ماهه به استراليا اعزام مي‌شود گفت: حداكثر 18 ماه طول مي‌كشد تا ويزاي كار جور شود.
وي هزينه اعزام را 5 ميليون تومان اعلام كرد و گفت: اين هزينه را به اقساط و پس از طي هر مرحله دريافت مي‌كنند.
زاهدي در پاسخ به اينكه آيا هزينه مهاجرت گران نيست مي‌گويد: اگر بگويند 10 ميليون بده و 2 سال ديگر برو باز هم قرارداد مي‌بندم زيرا براي فردي كه قرار است در ايران بماند و آينده‌اش معلوم نباشد بهتر است اين هزينه را بپردازد و آينده‌اي تضميني را مال خود كند.
پويان عارف‌پور ليسانس الكترونيك و مدرك تحصيلي mcp (متخصص مورد تاييد مايكروسافت) از سازمان آموزش فني حرفه‌اي دارد در حال حاضر به وسيله يك شركت پيمانكاري در يكي از ادارات دولتي سرپرست واحد انفورماتيك است او در پاسخ به اينكه چرا مي‌خواهي مهاجرت كني مي‌گويد: در حال حاضر از طريق اين شركت پيمانكاري استخدام مي‌شوم و حقوق من از يك كارگر ساده آبدارچي كمتر است و هنوز معناي اين را نفهميده‌ام.
عارف‌پور با اعلام اينكه به نظر مي‌رسد مدرك تحصيلي در ايران معنا ندارد مي‌گويد: كجاي دنيا شركت پيمانكاري حقوق متخصص را از دولت مي‌گيرد و در جيبش مي‌گذارد و حقوق يك آبدارچي بي‌سواد را به يك تحصيلكرده دانشگاهي مي‌دهد تازه از اضافه‌كار، پاداش، عيدي و مزاياي ديگر هم خبري نيست.
وي با اعلام اينكه در حال حاضر با پس‌انداز و فشارهايي كه به خودم تحميل كرده‌ام پس از سال‌ها توانسته‌ام 11 ميليون تومان پس‌انداز كنم مي‌گويد: الان 270 هزار تومان حقوق مي‌گيرم، مجرد هستم و در خانواده‌اي متوسط زندگي مي‌كنم با اين شرايط فكر خريد خانه و تشكيل خانواده را از سرم بيرون كرده‌ام.
عارف‌پور در پاسخ به اينه نمي‌ترسي 5 ميليون از پس‌انداز سال‌ها تلاش و زجر پس‌انداز را ظرف چند ما از دست بدهي مي‌گويد: واقعاً دچار مشكلات روحي شده‌ام. احساس كوچكي مي‌كنم در حالي كه نهايت تلاش خود را در تمام طول عمر به خرج داده‌ام و حتي يك لحظه نيز عمرم را بيهوده تلف نكرده‌ام بنابراين ترجيح مي‌دهم اين ريسك را انجام دهم.
وي در پاسخ به اينكه به دليل اين فشارهاي زندگي قصد مهاجرت داري مي‌گويد: من ايراني هستم و نمي‌توانم آب و خاك، خانواده و خاطراتم را فراموش كنم در وهله اول براي كسب درآمد مي‌روم اما هرگز قصد ندارم آب و خاكم را فراموش كنم.
عارف‌پور با تاكيد بر اينكه تحقيق كرده و مهاجرت را برگزيده مي‌گويد: اگرچه اقامت كانادا را مي‌گيرم اما راه من براي سفر به ايران باز است و اگر روزي به آن توان مالي برسم كه در ايران مشكلي نداشته باشم بدون ترديد بازمي‌گردم اما امروز و در شرايط فعلي بهترين كار مهاجرت از نوع ويزاي كار است.
آدين فيروزي با 25 سال سن فوق‌ديپلم مكانيك دارد و 4 سال است در مكانيكي كار مي‌كند. او در پاسخ به اينكه چرا مهاجرت به كانادا را برگزيده است مي‌گويد: راستش را بخواهي مي‌خواهم زندگي كنم. آخر خودتان قضاوت كنيد كجاي دنيا فوق‌ديپلم مكانيك بايد در مكانيكي كار كند و درآمد قابل توجهي نداشته باشد وي از نبود امنيت شغلي در ايران گلايه دارد و مي‌گويد: قراردادهاي كار 3 ماهه است و دايم دلهره دارم كه مبادا در سررسيد قرارداد عذرم را بخواهند و قراردادم را تمديد نكنند.
فيروزي با اعلام اينكه هدف از رفتن به كانادا ادامه تحصيل و كسب درآمد قابل توجه است مي‌گويد: قبول دارم كه 5 ميليون و 500 هزار تومان مبلغ قابل توجهي است و من با خون دل اين مبلغ را جمع كرده‌ام اما چرا بايد شرايط سخت كاري و رفتارهاي نامناسب را تحمل كنم.
وي با اعلام اينكه به كانادا مي‌روم، پول درمي‌آورم، مدرك تحصيلي بالا م‌گيرم و بازمي‌گردم مي‌گويد: آرزو دارم كارخانه‌دار بزرگي شوم و صدها كارگر را شاغل كنم اما در شرايط فعلي اين يك آرزوي غيرممكن است اما اگر به كانادا بروم مي‌توانم اين آرزو را محقق كنم.
فيروزي با اعلام اينكه در شرايط فعلي كه ميزان بيكاري بالاست، افراد بي‌سرمايه سربار هستند مي‌گويد: بايد مهاجرت كرد و شرايط مطلوب را به دست آورد و روزي به ايران بازگشت كه مشكلات حل شده باشد و اين مهم از طريق درآمدهاي خارج از ايران امكان‌پذير است.
وي با تاكيد بر اينكه خودم را آماده كرده‌ام كه بگويند ويزاي كار و مهاجرتم درست نشده است گفت: اكنون كه در اين مرحله قرار دارم و با كاريابي kap به توافق رسيده‌ام شواهد و سوابق حكايت از موفقيت دارد اما گمان مي‌كنم كه مهاجرت به كانادا ريسك بزرگي است كه به امتحانش مي‌ارزد
این متن در تاریخ 25/مهر ماه 1388  در روزنامه بازار کار به چاپ رسیده است

کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 6321