تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
سمينار تخصصي كار و زندگي در استراليا و كانادا برگزار شد
با حضور كاريابي‌هاي خارجي و كارشناسان وزارت كارتشريح شد؛
معرفي فرصت‌هاي شغلي و شرايط اعزام نيروي كار به استراليا و كانادا

اشاره :
امروزه اكثر كشورهاي جهان از اعزام نيروي كار به خارج از كشور به عنوان راه حلي براي كاهش نرخ بيكاري و ايجاد ارزش افزوده براي كشورشان استفاده مي‌كنند. در همين راستا در كشورمان نيز وزير كار و امور اجتماعي اعزام نيروي كار به خارج از كشوررا جز اولويت هاي اصلي خود قرارداده و اعلام كرده است سعي دارد با حمايت از كاريابي‌هاي خصوصي و افزايش وابستگان كاري ايران در خارج از كشور روند اعزام نيروهاي كار ايراني را به ساير كشورها شدت بخشد.
اما با تمام اين تفاسير بسياري از علاقه‌مندان آشنايي چنداني با وضعيت شغلي ساير كشورها و شرايط جذب نيرو توسط آنها ندارند و اين عدم آگاهي سبب كلاهبرداري و سو استفاده افراد فاقد صلاحيت از علاقه‌مندان كار در خارج از كشور شده است.
همه اين عوامل دست به دست هم دادند تا به همت تعدادي از كاريابي‌هاي بين‌المللي وهمكاري كارشناسان وزارت كار و امور اجتماعي طي سلسله همايش‌هايي وضعيت اعزام نيروي كار به كشورهاي مختلف خصوصا استراليا و كانادا مورد بررسي قرارگيرد.
پس از برگزاري اولين همايش توسط كاريابي (kap) در تهران اين بار جمعه گذشته براي اولين بار علاقه‌مندان پرشمار شيرازي در همايشي يك روزه با حضور مديران دولتي، كارشناسان و مسوولان كاريابي‌هاي بين المللي با فرصت‌هاي شغلي استراليا و كانادا بيشتر آشنا شدند.این همایش به همت موسسه کاریابی بین المللی رهسپار  و اداره کار استان شیراز برگزار شده است.

اعزام نيروي كار وظيفه جديد كاريابي‌ها
در ابتداي اين همايش مهندس ولي‌پور مدير كل دفتر هدايت نيروي كار و كاريابي‌هاي وزارت كار و امور اجتماعي خبر از اجراي آيين‌نامه جديد اعزام نيروي كار از ابتداي سال جاري داد و گفت: بر اساس اين آيين‌نامه كاريابي‌هاي خصوصي نقش مهم در اعزام نيروي كار ايفا مي‌كنند و اين مهم بر عهده كاريابي‌هاي خارجي غير دولتي قرار داده شده است.
ولي‌پور، مساله اعزام نيروي كار به خارج از كشور را مخصوص ايران ندانست و با بيان اينكه بعد از جنگ جهاني اول اين موضوع در جهان مطرح شده است ادامه دارد:با تحولات جهاني ‌در كشورمان نيز تعداد كارجويان مقيم خارج از كشور از هزار نفر درسال 51 به بالغ بر5  ميليون نفر افزايش يافته است.
مدير كل دفتر هدايت نيروي كار وزارت كار وامور اجتماعي با اشاره به مشكلات اعزام نيروي كار و اعلام اينكه طي سال‌هاي 82  تا 86 فقط توانستيم دو هزار و 363 نفر را به كشورهاي استراليا و كره جنوبي اعزام كنيم عنوان كرد: هم‌اكنون مقرر شد تا وظيفه اعزام نيروي كار از دو طريق اخذ ويزاي كار و اقامت كاري بر عهده كاريابي‌هاي خصوصي قرار داده تا آنها با انگيزه بيشتر اين كار را دنبال كنند.
وي با اشاره به اينكه در آيين نامه جديد شرايط دستمزد كاريابي‌ها پيش‌بيني شده است و مقرر گرديده تا دولت از آنها پشتيباني كند افزود : بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه اكثرتخلفات توسط كاريابي‌هاي‌ غير مجاز صورت مي‌گيرد و ما بايد ضمن تدوين ساز وكارهاي اعزام نيروي كاردر بخش خصوصي، مديران بخش دولتي ما نيز بپذيرند كه بخش خصوصي رفيق ما است.
وي در پايان نيروي كار ايراني را جز بهترين نيروهاي متخصص در جهان دانست و افزود: حتي مسوولان استراليايي نيز اعلام كرده اند كه بهترين نيروهاي ما ايرانيان هستند.
بايد بسترهاي داخلي و خارجي اعزام نيروي كار فراهم شود
مهندس صالحي مرام ، مدير كل اشتغال اتباع خارجي وزارت كار نيز در سخناني كوتاه مهاجرت را يكي از پديده هاي مهم اقتصادي بر شمرد و افزود :در همين راستا وزارت كار و امور اجتماعي نيز يكي از مهمترين راهكارهاي خود را جهت كنترل نرخ بيكاري، اعزام نيروي كار به خارج از كشور قرار داده است.
وي با بيان اينكه براي اعزام نيروي كار بايد بسترهاي داخلي و شرايط خارجي فراهم شود افزود: آموزش نيروي كار اهميت ويژه اي دارد و در واقع كسي كه مهارت ندارد بيكار نيست.
صالحي مرام استفاده از توان بخش خصوصي را سودمند دانست و ادامه داد: دولت نيز مي‌تواند با بكارگيري توان ديپلماتيك و ارتقاء وابستگان كار حمايت كننده فعالان بخش خصوصي باشد.
مدير كاريابي (kap) تشريح كرد؛شرايط دريافت ويزاي كار در استراليا
اما شرايط اعزام نيروي كار به استراليا از جمله مهم‌ترين بخش هاي اين همايش بود كه با استقبال خوبي از طرف شركت كنندگان مواجه شد.
در اين قسمت هاني تنهايي ، مدير كاريابي كارسازان آريان پارس (kap) با اشاره به اينكه اولين ايراني ها در سال 1891 به استراليا مهاجرت كرده اند گفت : با توجه به مزيت هاي استراليا همچون پايين بودن هزينه هاي زندگي نسبت به حقوق دريافتي، اين كشور را جزء بهترين كشورهاي جهان قرار داده است.
وي با اشاره به اينكه ايرانيان دامنه وسيعي از مشاغل مختلف همچون پزشكي تا خرده فروشي و تاجرين را در اين كشور بر عهده دارند و آن‌ها يكي از موفق‌ترين و مدرن‌ترين جوامع استراليا را تشكيل داده‌اند افزود: به طور مثال حداقل حقوق متوسط يك شغل موقت كه در استراليا به وفور يافت مي‌شود همچون كارگر ساده رستوران يا  ميوه چيني بين 15 تا  20 دلار در ساعت است.
مدير كاريابي " kap " با اشاره به اين كه نيروي متخصص در اين كشور با استخدام دائم از درآمد مناسبي برخوردار هستند ادامه داد : يك متخصص نرم افزار ساليانه 90 تا 120 هزار دلار درآمد داشته و درآمد پزشكان بين 120 تا 150 هزار دلار در سال است و همچنين رشته‌هايي چون، مكانيكي، برق صنعتي، قالب سازي، مهندسي‌هاي برق، مكانيك، عمران و كارشناسان رشته‌هاي اقتصاد ، آمار، مترجمان و... از شانس خوبي جهت اخذ اقامت كاري و اشتغال در استراليا برخوردار هستند.
وي ساعت كار تمام وقت در استراليا را 36 ساعت در هفته با حداقل حقوق 10 الي 15 دلار در ساعت بعد از كسر ماليات عنوان كرد و در ادامه به برسي انواع ويزاها در استراليا پرداخت و استراليا را يكي از بهترين كشورهاي مدرن جهت كسب تجربه و علم لازم براي جوانان ايراني دانست كه در بازگشت بتوانند بهترين خدمات را به ميهن عزيزمان ارايه دهند.
تنهايي با اشاره به اين‌كه بيش از 90 نوع ويزا در اين كشور وجود دارد از ويزاي كار و ويزاي اقامت كاري به عنوان مهم‌ترين ويزاها ياد كرد و گفت :در استراليا هر كارفرما با مراجعه به اداره مهاجرت مي تواند به مدت 1 تا 4 سال هر فردي را استخدام كند و اين ويزا قابل تمديد و تبديل به اقامت دائم مي باشد.
وي در ادامه ويزاي اقامت كاري را بهترين نوع ويزا در اين كشور ذكر كرد كه با هدف كار  و زندگي بلند مدت در استراليا داده مي شود و افزود : با اين ويزا فرد امكانات زيادي همچون استفاده از وام مسكن تا 110 درصد ارزش ملك، آموزش رايگان ، بيمه بيكاري ، كاريابي رايگان و بسياري خدمات ديگر در اين كشور بهره مند مي شود.
مدير كاريابي " kap " انواع ويزاي اقامتي را شامل اقامت مستقل كاري ، اقامت كفالتي كاري و اقامت كاري استاني بر شمرد و گفت: ويزاي مستقل كار پنج ساله و با بهترين شرايط است .
وي در تشريح شرايط دريافت اين ويزا گفت : اين ويزا به افراد زير 45 سال با مشاغل مورد نياز استراليا اعطا مي شود و فرد با كسب حداقل امتياز لازم بعد ارزشيابي مدرك و گرفتن ويزا از روز اول مي تواند مشغول به كار شود.
بسته‌هاي آموزشي طلايي kap
تنهايي ارزشيابي مدرك تحصيلي را مهم ترين مدرك جهت اخذ ويزا اعلام كرد و گفت : كاريابي كار سازان آريان پارس ( kap) با تهيه يك بسته آموزشي طلايي سعي كرده تا با كاهش 90 درصدي هزينه ها و افزايش 40 درصدي سرعت كار موفقيت كارجويان را تضمين كند.
وي با بيان اين كه با خريد اين بسته آموزشي فرد با تمامي مراحل اخذ ويزا و شرايط مورد نياز نيروي كار در كشور استراليا آشنا مي شود و در كنار آن  نياز به پرداخت حق وكالت 5 تا8  ميليون توماني ندارند افزود : اين بسته ها در چهار گروه فني و حرفه اي ، مهندسي ، كارشناسي و گروه مترجمين طراحي شده است.
مدير كاريابي " kap " افزود: گروه هاي فوق نيازي به گذراندن آزمون فني ندارند و با بار علمي و سوابق كاري مي‌توانند جهت اخذ ارزشيابي مدرك خود اقدام كنند.
وي با بيان اينكه با گرفتن اين بسته ها kap افراد را تا گرفتن ويزا همراهي مي كند ادامه داد : سعي مي شود با چندين جلسه مشاوره و كمك در ارسال هزينه ها و اخذ پاسخ و معرفي هفتگي هشت فرصت شغلي از طريق سايت موفقيت علاقمندان تضمين شود.
تنهايي قيمت عضويت براي دريافت اين بسته هاي آموزشي را 30 هزار تومان ذكر كرد و گفت: 150 هزار تومان بعد از اخذ ارزشيابي مدرك و 300 هزار تومان نيز بعد از اخذ ويزا دريافت مي گردد و اما در مقابل از بدو ورود به استراليا اين شركت افراد را همراهي مي كند و با يك هفته اسكان موقت رايگان تا اسكان نهايي همراه آنهاست.
مدير كاريابي " kap " در پايان سخنانش با اعلام اينكه اين كاريابي جهت پخش بهتر پكيج‌هاي طلايي آمادگي همكاري با مراكز معتبر در شهرستان‌هاي مختلف را دارد گفت: به رقم مشغله زياد با توجه به استقبال خوب متقاضيان كار در خارج از كشور خوشحال مي‌شويم كه در زمينه برگزاري چنين همايش‌هاي با دانشگاه‌ها و سازمان‌هاي علاقه‌مند در شهرهاي مختلف همكاري داشته باشيم.
وضعيت نيروي كار در كانادا
در ادامه مراسم دكتر مهرباني مدير كاريابي رهسپار شيراز با تشريح وضعيت اعزام نيروي كار به كشور كانادا و بيان اينكه اين كشور از طرف سازمان ملل متحد به عنوان يكي از بهترين كشورهاي جهان معرفي شده است گفت: كارجويان اگر طبق نيازهاي كانادا عمل كنند مي توانند وضعيت شغلي مناسبي در اين كشور پيدا كنند و آمارها نيز نشان مي‌دهد كه ايراني ها و آلماني ها موفق ترين  مهاجران در اين كشور هستند.
دكتر مهرباني افراد 25 تا 44 ساله را موفق‌ترين شاغلان در بين كارجويان اين كشور ذكر كرد و گفت : در زمينه كشاورزي و دامپروري زمينه فعاليت خوبي در كانادا وجود دارد.
وي در تشريح ويزاهاي كار در اين كشور با اشاره به اينكه به كسي كه دو سال در كانادا كار كنند اقامت داده مي شود افزود: نكته مهم داشتن سابقه كاري مرتبط با شغل مورد نظر است.
اين مدير كاريابي وضعيت كار در ايالت كبك كانادا را يكي  از مناسب ترين شرايط براي ايراني ها معرفي كرد و گفت: 8/21 دلار به ازاي هرساعت كار درآمد هر فرد در كشور كانادا بوده و علاقمندان با مدارك كارشناسي مي توانند در رشته‌هاي معلمي در اين كشور فعاليت كنند .
لازم به ذكر است كه در قسمت ديگري از اين همايش ضمن پرسش و پاسخ شرايط دريافت مدارك زبان و شرايط كاري پزشكان در استراليا مورد برسي قرار گرفت.
 
نحوه تماس با كاريابي  kap
شماره تلفن‌هاي 88341356 و 88341363
www.kap-services.com
گزارش: امين بلندهمت
این متن در تاریخ 28/آذر 1388  در روزنامه بازار کار به چاپ رسیده است
 


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 7448