تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
چهارمين سمينار KAP در سالن دانشگاه علوم پزشكي رازي برگزار شد
درچهارمين همايش kap بررسي شد؛
آينده شغلي پرستاران، دستياران دندانپزشك
و‌ بهداشت كاران دهان و دندان در كانادا

اشاره:
افزايش روزافزون شماره متقاضيان اشتغال خارج از كشور در گروه بهداشتي و درماني از يك سو و به طبع آن گسترش فعاليت‌ دفاتر غيرمجاز مهاجرتي از سويي ديگر، متوليان امر سلامت كشور را بر آن داشت تا چاره‌اي براي ساماندهي اين گروه از علاقمندان بيانديشند.
در اين ميان سازمان نظام پرستاري پيش قدم شد و يا انعقاد تفاهم‌نامه‌اي با كاربابي بين‌المللي كارسازان آريان پارس (kap) گام اول را در اعزام پرستاران علاقه‌مند به خارج از كشور برداشت.
به دنبال امضاي اين تفاهم‌نامه كاريابي بين‌المللي كارسازان آريان پارس (kap) نيز چهارمين همايش تخصصي كار و زندگي در خارج از كشور خود را به فعالان عرصه سلامت اختصاص داد.
در اين همايش يك روزه كه جمعه 2 مهر ماه در مجموعه فرهنگي تلاش، وزارت كار و امور اجتماعي برگزار شد وضعيت كار و زندگي پرستاران،‌ بهداشت كاران دهان و دندان، دستياران دندانپزشك و فارغ‌التحصيلان شيمي مورد بررسي قرار گرفت.
اعزام هدفمند نيروي كار ايراني
سابقه اعزام هدفمند نيروي كار ايراني به كشورهاي متقاضي از جمله مباحثي بود كه توسط حسن كرباسي دبير انجمن كاريابي‌هاي بين‌المللي در اين همايش مطرح شد.
وي با بيان اينكه بحث تامين نيروي كار در هر كشوري با توجه به سياست‌هاي آن كشور تعيين مي‌شود گفت: در كشورمان نيز وزارت كار و امور اجتماعي از سال‌هاي 79-80 بحث اعزام نيروي كار را به صورت هدفمند دنبال مي‌كند.
كرباسي با اشاره به اين موضوع كه وزارت كار و امور اجتماعي جهت اعزام نيروي كار ايراني به 32 كاريابي بين‌المللي در كل كشور مجوز داده است افزود: انجمن صنفي كاريابي‌ها نيز در چارچوب همين موضوع تشكيل شده است.
وي با اشاره به اينكه متقاضيان كار در خارج از كشور با اقدام از طريق كاريابي‌هاي مجاز مي‌توانند از خدمات مناسب در كشور هدف بهره‌مند شوند ادامه داد: اين در صورتي است كه اقدام از طريق شركت‌هاي مهاجرتي غيرمجاز خطرات جبران‌ناپذيري براي علاقمندان دارد.
دبير انجمن صنفي كاريابي‌هاي بين‌المللي، با اشاره به اينكه كشور كانادا را از جمله كشورهايي است كه فهرست مشاغل مورد نياز خود را سالانه منتشر مي‌كند تصريح كرد: در اين ميان شغل پرستاري نيز از جمله مشاغلي بوده كه بازاركار خوبي در اين كشور داشته و ويزاي متقاضيان نيز خيلي زود صادر مي‌شود.
موفقيت نيروهايي داراي مهارت‌هاي لازم در خارج از كشور
عباسي، مسوول كاريابي‌هاي بين‌المللي وزارت كار و امور اجتماعي نيز در اين همايش با تشريح سياست‌هاي دولت در امر مهاجرت نيروي كار گفت: طبق اعلام سازمان بين‌المللي كار 80 ميليون نيروي كار در جهان به صورت مهاجر مشغول به كار هستند.
وي با بيان اينكه در كشورمان مي‌بايست قوانين مهاجرتي را تسهيل كنيم افزود: بعد از اعزام نيز بنابراين نيروها را رها كرد و بايد از تجربيات آن‌ها استفاده كرد.
عباسي با اعلام اينكه كشورمان با اعزام نيروي كار دو هدف را دنبال مي‌كند ادامه داد: ارزآوري و ايجاد فرصت‌هاي شغلي از جمله اين موارد است.
وي با اشاره به اينكه نيروهايي كه مهارت‌هاي لازم را داشته باشند و در خارج از كشور موفق‌ترند عنوان كرد: كاريابي‌ها نيز بايد پس از اعزام تا يك سال نيروها را رصد كنند و برگزاري اين سمينارها نيز در شفاف‌سازي همين موضوع مي‌باشد.
كانادا كشوري توسعه يافته با اقتصاد قوي و كيفيت زندگي بالا
در ادامه اين همايش‌هاي تنهايي، مدير كاريابي كارسازان آريان پارس (kap) ضمن گرامي داشت هفته دفاع مقدس هدف از برگزاري همايش مذكور كمك به علاقمندان كار و زندگي در خارج از كشور از طريق انتخاب مسير درست و قانوني ذكر كرد و گفت : قصد نداريم تا افراد را تشويق كنيم به خارج از كشور بروند، بلكه مي‌خواهيم روش قانوني را به آن‌ها نشان دهيم.
وي در ادامه كانادا را كشوري توسعه يافته با اقتصاد قوي و كيفيت زندگي بالا دانست و گفت: علارقم تصوير خيلي از افراد بيشتر مناطق اين كشور هر چهار فصل را دارد و سيستم زندگي به گونه‌اي طراحي شده كه مردم از نظر سردي هوا مشكلي را احساس نمي‌كنند.
تنهايي اين وعده را به علاقمندان كار و زندگي در كانادا داد كه در بدو ورود به اين كشور سازمان كمك به تازه واردين خدماتي همچون يافتن خانه، ثبت‌نام بچه‌ها در مدارس، پيدا كردن پزشك خانواده و كمك در كاريابي را به آن‌ها ارايه مي‌دهد.
وي با تشريح قوانين استخدامي اين كشور گفت: كارفرمايان كانادايي نمي‌توانند به دليل نژادي و رنگ پوست از استخدام افراد خودداري كنند زير فرآيند جذب افراد در اين كشور براساس مهارت است.
 وضعيت شغلي بهداشت‌كاران دهان و دندان
همانگونه كه اشاره شد وضعيت شغلي بهداشت‌كاران دهان و دندان يكي از موضوعاتي بود كه در اين همايش مورد بررسي قرار گرفت كه تنهايي داشتن سابقه كار را از مهم‌ترين شروط كار در اين حرفه دانست.
وي در تشريح نوع فعاليت اين افراد گفت: اين افراد دندان‌ها و لثه بيمار را معاينه كرده و موارد لازم را جهت درمان در پرونده بيمار ثبت مي‌كنند. همچنين عكسبرداري، جرم‌گيري و... از ديگر وظايف اين شغل است.
وي متوسط حقوق اين گروه را در كشور كانادا بين 24 تا 40 دلار در ساعت ذكر كرد و گفت: طبق نظرسنجي‌ها بالغ بر 5/85 درصد فعالان اين حرفه در كانادا از شغل خود رضايت دارند.
مدير كاريابي (kap) در ادامه با اشاره به اينكه هم‌اكنون بالغ بر 174 هزار100  نفر در اين كشور در اين حرفه مشغول به كارند افزود: پيش‌بيني‌ها نيز حكايت از اين موضوع دارد كه آينده شغلي اين افراد تا سال 2018 مناسب بوده و تعداد آن‌ها به 237 هزار نفر برسد.
وي با اعلام اينكه بهداشت كاران دهان و دندان براي كار در كانادا نياز به برگزاري يك آزمون دارند افزود: اين افراد بايد توانايي خواندن و نوشتن به انگليسي را داشته باشند و از سطح زبان خوبی برخوردار باشند.
دستياران دندانپزشكان با آينده شغلي بسيار مناسب در كانادا
تنهايي سپس به تشريح وضعيت شغلي دستياران دندانپزشكان پرداخت و گفت: اين حرفه نيز آينده شغلي بسيار مناسبي در كانادا دارد و پيش‌بيني شده تعداد آن‌ها تا سال 2018 به 400 هزار نفر برسد.
وي اجازه فعاليت در اين حرفه را نيز مستلزم گذراندن آزمون تخصصي كرد و ادامه داد: به دليل نياز شديد ايالت كبك به اين تخصص در آنجا دستياران دندانپزشكان نياز به كسب مجوز ندارند.
مدير كاريابي kap داشتن مدرك ديپلم و تخصص و سابقه كار در اين حرفه را از جمله شرايط ورود به اين حرفه در كانادا دانست و گفت: در ايران خيلي‌ها در اين رشته‌ها كار مي‌كنند ولي مدرك ندارند كه ما سعي كرديم اين شكل را برطرف كنيم.
برگزاري دوره‌هاي دستياري دندانپزشك در داخل كشور
وي با اشاره به دوره‌هاي دستياري دندانپزشك در داخل كشور با همكاري اين موسسه گفت: فارغ‌التحصيلان دندانپزشك، پرستاري داندانپزشك، دندانسازي و تمام كساني كه علاقه دارند در اين حرفه مشغول به كار شوند مي‌توانند با شركت در اين دوره و كسب مدرك معتبر آينده شغلي خود را در كانادا تضمين كنند.
تنهايي با تشريح جزييات بيشتري از اين دوره‌ها گفت: افراد با داشتن مدرك دانشگاهي و سابقه كار مي‌توانند در يك كارگاه يك روزه و گذراندن آزمون ادواری اين مدرك را دريافت نموده و در كنار آن تمام ديپلمه‌ها نيز مي‌توانند با شركت در دوره‌هاي 6 ماهه اين مدرك را دريافت كنند.
مدير كاريابي kap  در پيشنهادي به بهداشت‌كاران دهان و دندان و دستياران دندانپزشك پيشنهاد نمود اگر از نظر زبان انگليسي در وضعيت مناسبي هستند ويزاي فدرال و غير اين صورت ايالت كبك وضيت خوبي دارد.
وي افزود: قوانين ايالت كبك تاكنون تغيير نكرده است و افراد واجدشرايط با يادگيري كمي زبان فرانسه هر چه زودتر اقدام كنند.
برنامه‌هاي ويژه‌ كانادا براي جذب پرستاران
اما وضعيت كار و اشتغال پرستار از ديگر بخش‌هاي اين همايش بود كه با وجود تفاهم‌نامه kap و نظام پرستاري با استقبال خوبي از طرف فعالان اين عرصه مواجه شد.
تنهايي با اشاره به اينكه 78 هزار فرصت پرستاري در هفت ماه گذشته در كانادا اضافه شده است ادامه داد: كانادا از جمله كشورهايي است كه برنامه‌هاي ويژه‌اي براي جذب پرستاران دارد و تا سال 2022 نيازمند جذب 60 هزار پرستار جديد است.
وي با بيان اينكه اين كشور در سال جاري برنامه‌هاي متعددي جهت تسهيل اشتغال پرستاران خارجي در نظر گرفته است افزود: آسان نمودن فرآيند شروع به كار پرستاران خارجي و افزايش بودجه كالج‌هاي پرستاري جهت ارزشيابي سريعتر مدارك پرستاران از جمله اين برنامه‌ها است.
تنهايي با بيان اينكه طبق پيش‌بيني‌ها تا سال 2013 پرستاران بازاركار بسیار خوبی در اين كشور دارند ادامه داد: ميزان حقوق پرستاران در كانادا بسته به مذاكرات اتحاديه‌ها تعيين مي‌شود و با اين وجود طبق نظرسنجي‌ها 94 درصد پرستاران ايالت كبك علاقه‌اي به تغيير شغل و ايالت خود ندارند.
نحوه فعاليت پرستاران در كانادا
وي فعاليت كاري پرستاران در كانادا را در سه گروه پرستار بخش روانپزشكي، lpn و rnها ذكر كرد و گفت: تفاوت اين دسته‌ها در ميزان محدوديت‌هاي كاري آن‌ها است.
مدير كاريابي kap با اشاره به اينكه پرستاران جهت اشتغال در كانادا بايد ابتدا ثبت موقت شوند افزود: ثبت موقت اجازه كار در كانادا است و با توجه به كمبود پرستار و داشتن مدرك زبان وضعيت كاريابي در اين كشور بسيار ساده است.
وي با بيان اينكه پرستاران با ثبت موقت مي‌توانند شاغل شوند و همزمان جهت آزمون rnآماده شوند، در تشريح شرايط لازم براي آزمون rnگفت: داشتن مدرك معتبر كارشناسي پرستاري، داشتن سابقه كار در اين رشته و آزمون زبان از جمله شرايط مورد نياز اين آزمون است.
تنهايي در ادامه به پرستاراني كه سطح زبان انگليسي مورد نياز را ندارند توصيه نمود براي ايالت كبك اقدام كنند و در ادامه گفت: در اين ايالت اول مدرك و سابقه فرستاده مي‌شود و با شروع به كار پرستاران و ثبت موقت مي‌توانند براي آزمون rn اقدام كنند.
وي به فارغ‌التحصيلان پرستاري بدون سابقه كار نيز پيشنهاد نمود كه با سه سال سابق آموزش مي‌توانند ابتدا كمك پرستار شوند و تطبق (سپس) مدرك براي rn شدن اقدام كنند.
علاقه‌مندان فعاليت در كانادا از چه طريقي مي‌توانند اقدام كنند
حال اين سوال پيش مي‌آيد كه علاقه‌مندان فعاليت در كانادا از چه طريقي مي‌توانند اقدام كنند؟ كه تنهايي در پاسخ به اين سوال دريافت ويزاي اقامت كاري را بهترين راه‌حل دانست و گفت: از 5 تير ماه قوانين فدرال تغيير كرده است كه براساس تغييرات جديد بايد كليه مدارك مورد نياز از جمله مدرك زبان از همان ابتدا ارايه گردد و تعداد پرونده‌هاي مورد قبول در هر رشته نيز فقط هزار متقاضي در سال بوده كه شانس موفقيت را كاهش داده است.
وي با بيان اينكه قوانين كبك فعلاً بدون تغييرات است ادامه داد: افراد با كمي همت و يادگيري زبان فرانسه در حد خواندن و نوشتن ( مکالمه ) مي‌توانند موفق شوند.
مدير كاريابي kap داشتن مدرك معتبر، سابقه كار، سطح زبان انگليسي و فرانسه را از مباحث تاثيرگذار در اخذ ويزاي اقامت كاري ذكر كرد و گفت: مدت زمان دريافت ويزاي فدرال بين 12 تا 18 ماه و ايالت كبك بين 9 تا 12  و شايد كمتر است.
پيشنهادات و تخفيفات kap
تنهايي در پايان به علاقمندان پيشنهاد نمود  كه اگر مدرك زبان آن‌ها تا سه ماه آينده حاضر مي‌شود براي ويزاي فدرال اقدام كنند و در غير اين صورت كبك گزينه مناسبي است كه مزاياي آن به خواندن زبان فرانسه مي‌ارزد.
وي به قرارداد اين كاريابي با سازمان نظام پرستاري اشاره كرد و گفت: شرايط ويژه‌اي براي پرستاران در نظر گرفته شده است كه آن‌ها مي‌توانند مبلغ حق‌الوكاله را در 6 قسط و تا تاريخ 8/8/89 با هزار و 700 دلاز تخفيف ويژه در حق الوكاله برخوردار شوند.
در حاشيه‌ها همايش
•    در حاشيه اين مراسم شعباني از اساتيد با سابقه زبان فرانسه اعلام كرد كه kap امكاناتي فراهم كرده تا افراد در 70 جلسه آموزش زبان فرانسه براي مصاحبه ايالت كبك آشنا شوند.
•    شعبان آزادي از كارشناسان ارشد امور كاريابي‌هاي بين‌المللي وزارت كار و مدير موسسه ترجمه مهر ويدا نيز در حاشيه اين همايش پاسخگوي سوالات علاقمندان در زمينه شيوه نگارش رزومه گروه بهداشت و درمان به زبان انگليسي شد.
•  در اين همايش ساعت كار رسمي در كانادا 36 ساعت ذكر شد و ميزان حقوق كارشناسان شيمي بين 45 تا 80 دلار در ساعت عنوان شد.
لازم به ذكر است كه علاقه‌مندان جهت تماس با كاريابي بين الملي kap مي‌توانند با شماره تلفن‌هاي 88341356و 88341363 تماس گرفته و يا به پايگاه اينترنتي  www.kap-services.com مراجعه كنند.
گزارش: امين بلندهمت
کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 5766