تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
دوره هاي آموزشي Bridging در كانادادوره های آموزشی  bridging در کانادا"سابقه کار کانادایی" یکی از عجیب ترین موانعی بوده است که تازه واردین به کانادا با آن دست به گریبان بوده اند.تازه واردین برای شروع به کار در کانادا باید سابقه کار کانادایی داشته باشند در حالیکه به جز عده ی معدودی که قبل از اخذ اقامت با ویزای کوتاه مدت در این کشور مشغول به کار بوده ان، سایر مهاجرین- که اغلب برای اولین بار وارد کانادا می شوند –هیچ گونه تجربه ی کاری در این کشور ندارند. . پس از بررسی مشکلات مهاجرین تازه وارد ،دولت کانادا به یاری مراکز آموزشی این کشور بر آن شدند تا چاره ای بیندیشند.برنامه های آموزشی bridging حاصل تلاش آنها در این زمینه بوده است.

یکی از خدماتی که کشور کانادا به مهاجرین تازه وارد ارائه می دهد برگزاری دوره های bridging  است.همانطور که از عنوان این دوره ها مشخص است هدف از برگزاری این دوره ها کوتاه تر نمودن فرآیند کاریابی تازه واردان است.موارد آموزشی این دوره ها شامل موارد زیر است:

1-آموزش زبان تخصصی ویژه ی مشاغل گوناگون

2- آموزش درباره ی فرهنگ و آداب محیط کار در کانادا و برقراری ارتباط در محیط کار

3-آموزش های تخصصی در مشاغل گوناگون جهت ارتقاء یا به روز نمودن اطلاعات فرد

4-کاریابی جهت کسب سابقه کار کانادایی
قابل ذکر است تمام دوره های bridging همه ی موارد بالا را شامل نمی شوند و ممکن است در برخی موارد تمرکز بیشتری داشته باشند.برای مثال برخی دوره های bridging در آموزش زبان تمرکز بیشتری دارند و برخی دیگر در آموزشهای تخصصی.در حال حاضر در تمامی ایالتها این دوره ها وجود دارند اگرچه سه ایالت اونتاریو،کبک و آلبرتا بودجه ی بیشتری به این آموزشها اختصاص می دهند.جالب است بدانید برخی از کانادایی ها نیز گاهی جهت به روز نمودن اطلاعاتشان و یا بازگشت به محیط کار پس از مدتی دوری در این دوره ها شرکت می نمایند.

دوره های bridging از نظر کارفرمایان کانادایی بسیارمعتبر شناخته می شوند و افرادی که این دوره ها را در رزومه کاری خود دارند نسبت به دیگر مهاجران یک امتیاز بزرگ دارند.


برخی از دوره های bridging موجود را در زیر معرفی می نماییم:


1-دوره ی دستیاری حسابداری در دانشگاه کلگری در آلبرتا :یک دوره ی 44 هفته ای شامل آموزشهای زبان تخصصی و آموزشهای لازم شغل حسابداری است.

2-دوره ی کسب تجربه ی کاری در دانشگاه کلگری آلبرتا: یک دوره ی 16 هفته ای است که شامل 10 هفته آموزش تئوری راجع به شرایط کار و محیط کار در کانادا و 6 هفته کار عملی در شغل مورد نظر است.طبق آمار منتشر شده ی دانشگاه کلگری 70 درصد از افرادی که این دوره را سپری می کنند پس از اتمام دوره شغل مرتبط با تحصیلاتشان را می یابند.این دوره 4 بار در سال برگزار می گردد و هر بار 34 نفر را می پذیرد.


3- دوره ی تجربه کار کانادایی  در کالج نورکوئست آلبرتا.این دوره برای افرادی است که ارزشیابی مدرک خود را دریافت نموده اند.این دوره شامل 3 ماه آموزش در کلاس و 7 ماه کار عملی در محیط کار است.

4- دوره های آموزشی مخصص مهندسین مکانیک و عمران در کبک:یک دوره ی حداکثر 30 هفته ای است

5-دورههای تخصصی ورود به حرفه ی پرستاری در کبک: این دوره در شهر مونترال برگزار می گردد و پرستاران را جهت شرکت در آزمون تخصصی پرستاری این ایالت آماده می نماید


جهت از اطلاع دوره های bridging کافی است از مراکز خدمات به تازه واردین پرس و جو کنید.این مراکز لیست تمامی دوره های در حال برگزاری را دارند و اگر لازم باشد به شما نامه ی معرفی جهت شرکت در این دوره ها را می دهند.تمامی دوره های bridging در مراکز معتبر آموزشی برگزار می گردند و همه از بودجه ی دولتی استفاده می کنند.برخی از دوره ها رایگان و برخی از دوره ها شهریه دارند.برخی از مراکز آموزشی کمک هزینه و بورس هایی را برای شرکت در این دوره ها ارائه می دهند برای مثال در ایالت اونتاریو طرح های ) osap) و (obpap ) کمک هزینه هایی را ارائه می دهند تا مهاجرین بتوانند در دوره های مورد نظر خود شرکت نمایند.همچنین شرط ورود به این دوره ها داشتن اقامت کاناداست و افرادی که با انواع دیگر ویزا وارد کانادا       می شوند نمی توانند از این خدمات بهره ببرند.


از آنجاییکه سطح علمی و مخصوصاً سطح مهارت زبان افراد با هم متفاوت است قبل از شروع دوره از تمامی متقاضیان یک ارزیابی انجام می شود .طول دوره برای هر نفر منحصر به فرد است و برخی افراد از برخی کلاسها معاف می گردند.


قبل از شروع دوره ها جلسات مشاوره نیز برگزار می گردد.بیشتر تلاش این دوره ها یاری مهاجرین در اشتغال به شغل تخصص ی شان است.اگرچه شغل فرد در کانادا بازار کار خوبی نداشته باشد گزینه های  دیگری نیز به وی پیشنهاد می شود .دوره های bridging در کانادا بسیار موفق عمل نموده اند و در برخی موارد از جمله در برخی دوره های مربوط به رشته های مهندسی 100% شرکت کنندگان پس از پایان دوره مشغول به کار می شوند.


 

کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 13659