تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
تازه واردين به كانادا و كار به روايت آمار

 

تازه واردين به كانادا و كار به روايت آمار

 


کارجویانی که قصد اخذ اقامت کانادا را دارند در پی جستجوی اطلاعات مورد نظرشان از کشور هدف زمان بسیاری را به جستجوی اینترنتی اختصاص می دهند.این کارجویان اگر از دانش زبان انگلیسی یا فرانسه ی خوبی برخوردار باشند می توانند اطلاعات مورد نیاز خود را از وب سایت متعدد اینترنتی موجود به دست بیاورند.اگرچه، این وب سایتها (به جز تعداد محدودی که وابسته به دولت کاناد می باشند) اطلاعات خود را از منابع موثقی به دست نمی آورند.در میان اطلاعات وسیعی که در زمینه ی کار در کانادا در اینترنت موجود است استفاده از مقالات علمی تقریباً هرگز دیده نمی شود.این در صورتی است که این مقالات علمی که اطلاعات خام خود را از آمارهای بسیار موثق تهیه می نمایند یکی از بهترین و معتبرترین منابع کسب اطلاعات می باشند زیرا هدف از نگارش آنها همواره پژوهش بوده است و جهت گیری های رسانه ای جایی در این گونه مقالات ندارد.
اطلاع رسانی آگاهانه به کارجویان همواره یکی از رسالتهای مهم موسسه kap  بوده است.در این راستا و به هدف فراهم آوردن دورنمای حقیقی از کار و زندگی در کانادا به جستجوی مقالات و پژوهشهای معتبر علمی پرداختیم.مقاله ی "تازه واردین به کانادا و کار به روایت آمار" حاصل فعالیتهای علمی یکی از اساتید دانشگاه و یک پژوهشگر برجسته ی ایرانی در کانادا است که به بررسی شرایط تازه واردین و مخصوصاً ایرانیان در کانادا پرداخته است:

*قابل ذکر است منبع آمار موجود در این مقاله مربوط به آخرین سرشماری ملی کانادا در سال 2006 می باشد که همچنان در وب سایتها و تحلیلهای دولتی این کشور به کار می روند.

تازه واردین به کانادا و کار به روایت آمار

دکتر محسن حافظیان

نتایج پژوهش های دولت کانادا در سال 2006 درباره ارتباط کاریابی و کشور مبدا کارجویان منتشر شده است.


پژوهش یادشده 3 دوره ورود به کانادا را درنظر گرفته است، کارجویان(2006-2001) کارجویان جدید (2001-1996) و کارجویان قدیمی که بیش از 10 سال است در کانادا حضور دارند. نتایج این پژوهش نشان میدهد که:


- کارجویان تازه وارد تمامی کشورها در سنین 25 تا 54 سالگی مشکلات بیشتری در کاریابی داشته اند تا متولدین کانادا.
- کل کارجویان متولد کشورهای آسیایی (از جمله خاورمیانه)، آمریکای لاتین، اروپایی وآفریقایی بیشتر در معرض بیکاری و یا کارهای موقتی بوده اند تا متولدین کانادا.
- جمعیت فعال کارجویان جدید و قدیم اروپایی شانس تقریبا برابری با متولدین کانادایی در کاریابی داشته اند.
- کارجویان آفریقایی مستقل از تاریخ ورودشان مشکلات بیشتری از بقیه کارجویان در پیداکردن کار داشته اند.
- در همین سال آماری (2006) درصد بیکاری این کارجویان (70000 نفر) 20.8 درصد بوده است. این درجه بیکاری بیش از 4 برابر بیکاران متولد کاناداست.
- متولدین کشورهای آسیایی بزرگترین گروه کارجویان کانادا بوده اند.
- مهاجرین چینی (از جمله هنگ کنگی)، هندی، ویتنامی، فیلیپینی، ایرانی و پاکستانی پرشمارترین کارجویان آسیایی بوده اند. در کل این کارجویان ، به ویژه کارجویان تازه وارد و درجمعیت فعال آنها، درصد کاریابی 63.8 درصد پایینتر از درصد کاریابی متولدین کانادا بوده است، 83.1 درصد.
- کارجویان متولد جنوب شرقی آسیا به ویژه فیلیپینی ها، بیش از همه کارجویان موفق به جذب در بازار کار کانادا شده اند (مستقل از تاریخ ورودشان به کانادا) درصد اشتغال این گروه از کارجویان برابر و یا حتی بیش از متولدین کانادا بوده است.


در رابطه با جنسیت کارجویان، تفاوت هایی در میزان حضورشان در بازار کار دیده می شود. پژوهش یادشده به موارد زیر اشاره دارد:


- کارجویان مرد به بازار کار زودتر جذب می شوند تا کارجویان زن
- کارجویان مرد اروپایی 25 تا 54 سال در تمامی سه دوره مربوطه کمتراز مردان کانادایی وارد بازار کار شده اند.
- بین کارجویان زن و زنان متولد کانادا تفاوت بسیار زیادی در حضورشان در بازار کار وجود دارد. درصد بیکاری نزد زنان تازه وارد 2.8 برابر زنان متولد کاناداست.
نتایج پژوهش درباره سن کارجویان نشان میدهد که:
- درصد بیکاری کارجویان جوان 15 تا 24 ساله بیشتر از درصد جوانان متولد کاناداست با این حال بد نیست بدانیم که درصد کارجویان جوانی که به موسسات آموزشی میروند از درصد متولدین کانادا بیشتر است.
- در همین سال، شمار کارجویان بالای 55 سال 2.1 میلیون نفر بوده است. کارجویان قدیمی 93 درصد این گروه را تشکیل میداده اند و اکثریت آنان زاده اروپا (59 درصد) و آسیا (25 درصد) هستند.
- درصد بیکاری این گروه سنی کارجویان در سال 2006 تقریبا برابر و یا کمتر از متولدین کانادا در همین گروه سنی بوده است.
سال 2006 وضعیت کارجویان در رابطه با کار در ایالتهای انتاریو، کلمبی بریتانیک (بریتیش کلمبیا) و کبک یکسان نبوده است:
- در ایالت انتاریو، درصد بیکاری تازه واردین فعال سنین 25 تا 54 سالگی، که در آسیا و یا آفریقا بدنیا آمده اند، بیشتر از متولدین کانادا بوده است. این در حالی است که تازه واردین جدید و قدیمی ای که اروپا و آمریکای لاتین زادگاهشان است، حضوری برابر با متولدین ایالت انتاریو دارند.
- درایالت بریتیش کلمبیا، کارجویان زاده آسیا و اروپا شانس برابری با متولدین این ایالت برای حضور در بازار کار داشته اند.
- در استان کبک،کارجویان تازه وارد و جدیدی که در آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا متولد شده اند از 2 تا 4 برابر کبکیهابیشتر در معرض بیکاری قرار داشته اند. درصد بیکاری مهاجرین زاده اروپا تقریبا برابر کبکیهای این استان بوده است.
*این پژوهش، پژوهش دوم از سری مطالعات درباره کارجویان خارجی در کانادا است که در قالب پژوهش درباره جمعیت فعال توسط دولت کانادا در سال 2006 به انجام رسیده است. برای اطلاعات بیشتر به سایت
www.statcan.caمراجعه فرمایید.

 

 

دپارتمان تحقیقات و توسعهkap


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 9692