تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
نگاهي به بريتانيا (بخش اول)

 

بریتانیا

 

 


 
 
بریتانیا نام کوتاه کشور پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است که در اروپای غربی واقع شده است. این کشور از چهار بخش تشکیل شده‌است: سه بخش آن کشورهای باستانی انگلستان و اسکاتلند و ولز هستند که روی‌هم بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهند. بخش چهارم ایرلند شمالی است که در جزیره ایرلند قرار دارد.
لندن پایتخت انگلستان و پایتخت کل کشور پادشاهی متحد بریتانیاست.


پایتخت اسکاتلند  edinburgh ،پایتخت ولز cardiff و پایتخت ایرلند شمالی belfast می باشد.واحد پول بریتانیا پوند استرلینگ (pound sterling) است که با نماد £ شناخته می‌شود.
جمعیت کل کشور بریتانیا در اوایل سال  2010 به طور متوسط، 62,598,810  میلیون نفر بوده است.


حدود 5 درصد از جمعیت بریتانیا را خارجیانی تشکیل می دهند که از کشورهای مشترک المنافع بریتانیا به این کشور می آیند. مهاجران بسیاری نیز از سراسر جهان در بریتانیا سکونت دارند، خصوصا در شهر لندن که از نظر قومی متنوع ترین شهر جهان است.

 

مساحت  کل بریتانیا ۲۴۴٬۸۲۰کیلومتر مربع  می باشد. بریتانیا تقریبا هم اندازه نیوزیلند و نصف فرانسه است. این سرزمین چشم اندازهای مختلف و زیبایی دارد . اکثر خاک انگلستان، به جز شمال و جنوب غربی، نسبتا مسطح و کم ارتفاع است، در حالیکه بیشتر قسمت های ولز و اسکاتلند کوهستانی است. این کشور را می توان تقریبا به ناحیه ای کوهستانی در شمال و غرب و ناحیه ای پست در شرق تقسیم کرد . مهمترین کوه‌ها که به شکل جزایر بی‌شمار در اطراف انگلیس درآمده‌اند، رشته کوه‌های ولز هستند که خط ساحلی آنها به ۷۵۰مایل می‌رسد؛ مرتفع ترین  ارتفاعات بریتانیا رشته کوه های  ben nevis  ،در اسکاتلند با ارتفاع1344 متر است.ایرلند جنوبی کشوری است که عمدتا مملو از تپه است.

 

 

 


آب و هوا: آب و هوای بریتانیا معمولا ملایم و معتدل است، گر چه بسیار متغیر است و معمولا در تمام مواقع سال بارانی است. آب و هوای غرب کشور مرطوب و ملایم تر از شرق کشور است، در حالیکه شمال غربی مرطوب ترین ناحیه کشور است. اسکاتلند و شمال کشور غالبا" زمستان های سختی دارند و در آنجا بارش برف زمستانی فراوان است. جنوب شرقی کشور بهترین و گرمترین آب و هوا را دارد، هر چند حتی در این قسمت نیز ممکن است زمستان ها طولانی، سرد و پربارش باشند. متوسط درجه حرارت در ژانویه 4 درجه سانتیگراد ( f 39 ) و در ژوئن 18 درجه سانتیگراد ( f64 ) است، گر چه ممکن است در تابستان درجه حرارت در جنوب شرقی به حدود 26 درجه سانتیگراد (f 79 ) برسد.

زبان: زبان های رسمی در این کشور، انگلیسی ، ولش و گالیک _ اسکاتلندی است، هر چند دو زبان آخر فقط در کشورهای مربوطه صحبت می شوند و اقلیت نسبتا کمی آن را به کار می برند.


روابط خارجی
پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی عضو سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا ، گروه ۸ کشور صنعتی (g8)، گروه ۲۰ و پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی (ناتو nato) است.

- سازمان ملل متحد
سازمانی بین‌المللی است که در ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل شد. این سازمان توسط ۵۱ کشور تأسیس و در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشته‌است .     


                                         
اتحادیه اروپا
یک اتحادیه اقتصادی - سیاسی با نام اختصار (eu)  می باشد، ومتشکل از 27 کشور اروپایی است.

                                      

     


                                      
گروه هشت (g8)
 از هشت کشور صنعتی جهان تشکیل شده‌است که ۶۵٪ اقتصاد جهان را در دست دارند. سران کشورهای این گروه هر ساله یک گردهمایی مشترک با هم دارند. کشورهای فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایتالیا، ژاپن، ایالات متحده آمریکا، روسیه و کانادا این هشت کشور را تشکیل می‌دهند.

                                     
گروه ۲۰
g-20، گروهی متشکل از وزرای اقتصاد(دارائی) و مسئولان بانک‌های مرکزی بیست اقتصاد مطرح دنیاست. گروه ۲۰ از قدرتمندترین کشورهای جهان است که در مجموع ۸۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارند تشکیل شده است.


سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو
در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی با هدف دفاع جمعی در واشینگتن دی.سی. پایه‌گذاری شد و هم‌اکنون ۲۸ عضو دارد.

 

ادامه دارد.....

 

 


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 8508