تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا اقامت کانادا-صفحه اصلی
تفاوت آزمون CRNE در كانادا و NCLEX در آمريكا

تفاوت آزمون crne  در کانادا و  nclex  در آمریکا

 

پرستاران متقاضی کار در کشور کانادا با بررسی تفاوت این دو آزمون درک کنید که چرا قبل از شرکت در آزمون crne نیاز به آموزش هایی دارید که مخصوص به این آزمون است.

 

بی شک تا کنون از خود پرسیده اید تفاوت آزمون rn مربوط به حرفه ی پرستاری در دو کشور کانادا و آمریکا چیست؟برای مردم بخصوص پرستاران بین المللی که خواستار کار در این دو کشور هستند این موضوعی گیج کننده می باشد.

 

 

 

 

در زیر مختصری از تفاوت میان آزمون rn در کشورهای آمریکا و کانادا را بررسی می کنیم،

 

 

نحوه ی برگزاری آزمون

 

 

آزمون crneیک آزمون کتبی می باشد . این آزمون بصورت ایالتی برگزار می شود یعنی هر ایالتی در کانادا بصورت جداگانه مسئول ثبت پرستاران و نظام مند کردن حرفه ی آن ها است.برای پاسخگویی به سوالات از مداد و کاغذ استفاده می شود. آزمون crneسه باردر سال و در فصل های بهار،پاییز و زمستان برگزار می شود.شرکت کنندگان باید به تمام سوالات پاسخ گویند.

 

   آزمونnclex  یک آزمون کاملا خودکار است که از طریق کامپیوتر انجام می شود.متقاضیان شرکت در این آزمون باید به سایت آزمونی بروند که از پیش طراحی و تعیین شده است. متقاضیان با دوربین های تصویربرداری چک شده و قبل از ورود به صفحه آزمون اطلاعات شخصیشان را وارد می کنند .سیستم کامپیوتری آزمون بعد از پاسخگویی به حداقل سوالات آزمون متوقف می شود بعبارتی این سیستم 95 درصد از قبولی شرکت کننده در آزمون اطمینان حاصل می کند.(بر طبق تحقیقات آماری)

با توجه به فرمت آزمون ،این امتحان قابل ارائه در مناطق مختلف بین المللی می باشد.

 

سوالات آزمون

 

آزمون crne:تمرکزبیشتر این آزمون بر سطح دانش افراد و تفکر انتقادی می باشد.این آزمون نشانگر سطح دانش شرکت کنندگان در زمینه های بالینی،فیزیولوژیکی و پاتولوژی می باشد.بسیاری از سوالات این آزمون بر طبق مسائل روانشناسی می باشد و پرستاران باید در بین دو گزینه ی صحیح موردی را انتخاب کنند که از لحاظ روانشناسی صحیح می باشد. آزمون crneدر حقیقت آزمون تعیین شایستگی پرستاران برای ارائه ی خدمات به افراد، خانواده ها، گروه ها و جوامع می باشد.

 

   آزمونnclex  : این آزمون بیشتر تمرکز بر مباحث پاتولوژی و فیزیولوژی دارد.سوالاتی مربوط به سیستم مراقبت های بهداشتی آمریکا نیز در آن به چشم می خورد.هدف این آزمون پاسخگویی به نیاز بیماران با تکیه بر تست دانش پرستاری و بررسی آن از لحاظ کاربردی می باشد.این بیماران از اقشار مختلف جامعه مانند افراد، خانواده ها، گروه ها و جوامع هستند.

 

 

این موضوع بدلیل این است که آزمون  crneبیشتر تاکید بر تست تفکر انتقادی شرکت کنندگان دارد و این امر باعث می شود که آنها نتوانند تشخیص دهند که آزمون موفقیت آمیزی داشته اند یا خیر.

 

 

مزایایی که آزمون پرستاری آمریکا نسبت به کانادا دارد چیست؟

 1. این آزمون کامپیوتری می باشد و نیازی به پرینت گرفتن صدها برگه ی آزمون نمی باشد.
 2. متقاضیان به جای یک روز تعیین شده می توانند در هر لحظه که احساس آمادگی کردند در آزمون شرکت کنند.
 3. این آزمون یک تست هوشمند است.این سبک آزمون برای تعیین صلاحیت شرکت کنندگاه موثر تر است زیرا از لحاظ آماری تشخیص می دهد که قدرت تشخیص مطلب از سوی متقاضی تا چه حد است

.

اخیرا" برخی موسسات آموزشی rn آمریکا مدعی هستند که crne مشابه nclex و پرستاران متقاضی کار در کانادا نیز می توانند در دوره ی آنها که مشخصا" برای آزمون های nclex طراحی شده اند شرکت کنند.ما در این باره صحبت نمی کنیم و قضاوت را بر عهده  شما خوانندگان عزیز قرار می دهیم.

 

 

برخی تفاوت های این دو آزمون شاید بی اهمیت به نظر برسند اما حاکی از  نکات ظریفی هستند که شما عزیزان اگر جویای  موفقیت باشید باید از آن اطلاع داشته باشید و آموزش ببینید.تمام این تلاش ها برای این است که شما وقت و هزینه ی خود را از دست نداده و در اولین آزمون rn قبول شوید.

 

برای مثال نوع شرکت در آزمون ،که در آمریکا بصورت کامپیوتری و در کانادا با حضور در جلسه آزمون امکان پذیر است ،در ظاهر موضوعی کوچک به نظر می رسد، اما شرایط روحی و ذهنی یک شرکت کننده در جلسات حضوری و غیر حضوری کاملا با هم تفاوت دارد،پس حتی در موارد کوچک نیز نمی توان این دو آزمون را شبیه هم دانست.

 

در کنار مزایایی که آزمونnclexنسبت به crneدارد معایبی نیز به آن وارد است.

اگر یک پرستار ابتدا برای شرکت در آزمون crne  روش های درمانی ،اصول پرستاری در کشور کانادا و اولولیت های نظام پرستاری این کشور را مطالعه کند پس از شرکت در این آزمون و کسب نمره قبولی به آسانی می تواند در آزمون nclex نیز شرکت کند.اما برعکس این عمل در شرایط عادی امکان پذیر نیست.

 

اصول و نظام پرستاری در کشور کانادا نسبت به سایر کشور بسیار متفاوت است و فرد برای قبولی در آزمون باید در مورد این موضوعات مطالعه و دانش کافی داشته باشد.یکی از تفاوت ها  در نظام پرستاری کانادا در اولویت ها و فوریت های درمانی می باشد ، مثلا فوریت های درمانی صحنه های تصادف در بخش اورژانس در شرایطی که یک انتخاب دارید ،در یک کشور ممکن است نجات کودک باشد و در یک کشور دیگر نجات مادر ، و خیلی موارد دیگر که این تنها بخش کوچکی از آن است.

 

همچنین اخلاقیات در نظام پرستاری در هر کشور با کشور دیگر متفاوت می باشد.هر کشور نسبت  به نوع فرهنگ و ساختار اجتماعی که دارند اخلاق حرفه ای متفاوتی نیز دارند که تنها متناسب با آن جامعه است.در آزمون crne کانادا این موارد جزء سوالات می باشد و شرکت کننده برای کسب موفقیت باید دانش کافی در این زمینه داشته باشد.هنگامی که شما برای تک تک جزئیات آزمون rn کانادا تلاش کنید در کل می توانید نتیجه ی دلخواهتان را بدست آورید.

 

به همین دلیل است که اگر متقاضیان کار در رشته پرستاری در کشور کانادا دوره های آموزشی مربوط به آزمون آمریکا را در هر کشور دیگری بگذرانند تاثیر زیادی در توانایی آنها برای شرکت در آزمون  crne کانادا نخواهد داشت.

 

برخی موسسات آموزشی rn آمریکا برای کسب درآمد تبلیغات منفی در جهت شرکت متقاضیان rn کانادا در دوره های مخصوص nclex آمریکا کرده اند و اظهار دارند ک این دو آزمون به هم شبیه می باشند،اما حتی اگر از لحاظ منابع آزمون بررسی کوچکی کنیم متوجه تفاوت های بارزی می شویم . همانطور که قبلا هم متذکر شدیم درصد بالایی از سوالات rn کانادا مربوط به مباحث روانشناسی می باشد و با توجه به اینکه گزینه های بسیار نزدیک به همی دارد نشان دهنده اینست که این موضوع برای نظام پرستاری کانادا اهمیت بسیار بالایی دارد و در دوره ها ی آموزشی مخصوص nclex آمریکا این مطالب آموزش داده نخواهد شد.

 

برای درک بیشتر خوانندگان در زیر چند نمونه از سوالات آزمون crne را مثال زده ایم ،که در نگاه اول به نظر ساده می رسند اما در حقیقت بیشتر افراد شرکت کننده در آزمون نمی توانند به این دسته از سوالات پاسخ صحیح دهند،حال شما برای سنجش خود سعی کنید به این سه سوال پاسخ دهید:

 

اگر شما به عنوان پرستار شخصی را در راهرو بیمارستان ببینید که در حال سیگار کشیدن است،چه عکس العملی نشان می دهید؟

 1. صراحتا با او برخورد می کنم
 2. به او تذکر می دهم که در محیط بیمارستان سیگار نکشد
 3. سعی می کنم او را به بیرون از ساختمان راهنمایی کنم
 4. سعی می کنم ابتدا در مورد اینکه چرا سیگار می کشد با او صحبت کنم

 

 

 

اگر بیماری از شما بپرسد که آیا من بزودی می میرم،شما در پاسخ چه می گویید؟

 1. همه ما روزی خواهیم مرد
 2. از پزشکتان باید بپرسید
 3. آیا می خواهی در مورد مرگ صحبت کنیم؟
 4. آیا می خواهی در مورد کارهایی صحبت کنیم که پس از بهبودی می خواهی انجام دهی؟

 

زمانی که می خواهید شدت درد بیمار را جویا شوید،این سوال را چگونه مطرح می کنید؟

 1. درد دارید؟
 2. درد شدید دارید؟
 3. دردت آزار دهنده و غیر قابل تحمل است؟
 4. دردت را برای من شرح بده

 

این ها مواردی از اخلاقیات و رفتار های پرستاری است که در کشور کانادا اجرا می گردد و از اهمیت بالایی برخوردار است چنانچه درصد زیادی ار سوالات آزمون را به خود اختصاص داده است.اما ممکن است در کشور های دیگر اولویت بندی مسائل رفتاری پرستاران در محیط بیمارستان اینگونه نباشد.پرستاران در کانادا باید برای مسائل کوچک نیز اهمیت بسیاری قائل شوند و مانند سوالی که در مورد سیگار کشیدن یک فرد در راهرو بیمارستان مطرح شد، باید مسئله را ریشه یابی کنند که چرا این فرد سیگار می کشد و کم کم از مضررات دود سیگار و سیگار کشیدن برای او بگویند تا قرد قانع شود که نباید در محیط بیمارستان سیگار بکشد نه اینکه به اجبار این کار را انجام دهد.

 

 

اگر دقت کرده باشید همه یا حداقل دو مورد از این گزینه ها صحیح به نظر می رسند اما در واقع در هر سه سوال گزینه ی آخر صحیح می باشد.

 

پاسخ های شما تا چه حد صحیح بوده است؟

به این دلیل است که  موسسه kap برای آموزش پرستاران متقاضی کار در کانادا  دوره های آموزشی آزمون  rn را برای اولین بار در ایران برگزار می کند تا بتواند قدمی مثبت در راه موفقیت هر چه بیشتر شما عزیزان برداشته باشد.در این دوره ها تمامی موارد که منحصرا برای شرکت در آزمون rn کانادا لازم است زیر نظر اساتید بین المللی به متقاضیان آموزش داده می شود.

 

 

شرکت در این دوره ها اطمینان از دانش شخصی و اعتماد بنفس در روز آزمون را برای شما به ارمغان می آورد.

 

 


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 9688