تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
ويزاي تحصيلي كانادا

 

ویزای تحصیلی کانادا

 

کشور کانادا دارای حدود 80 دانشگاه و 220 کالج آموزشی است.مقررات هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو با دانشگاه های دیگر متفاوت است و هر دانشگاه در این امور بطور مستقل عمل می کند.سطح علمی دانشگاه ها بسیار بالا بوده و اکثر آن ها شهرت بین المللی دارند.

در حال حاضر تنها 10 درصد ظرفیت دانشگاه ها به دانشجویان بین المللی اختصاص دارد و بقیه در اختیار شهروندان و مهاجران می باشد.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای اقامت در این کشور راهی سریع می باشد. کسانی که خواهان اقامت دائم کانادا هستند پس از اخذ ویزای تحصیلی در صورت دارا بودن شرایط برای اقامت دائم کانادا اقدام می نمایند. 

برای تحصیل در دانشگاه های کانادا ابتدا باید از یکی از دانشگاه های معتبر پذیرش اخذ کرد . معمولا متقاضی اخذ پذیرش باید 9 تا 12 ماه زودتر تقاضانامه خود را همراه با سایر مدارک مورد نیاز به کالج یا دانشگاهی که انتخاب کرده است، بفرستد. اگر زبان مادری متقاضی انگلیسی یا فرانسه نباشد (در کانادا هم دانشگاه‌ها‌ و کالج‌های انگلیسی زبان وجود دارد و هم فرانسه زبان)، معمولا لازم است مهارت‌های زبانی متقاضی با شرکت در یکی از امتحانات استانداردی که مورد قبول دانشگاه یا کالج مورد نظر است، سنجیده شود. آزمون‌ تافل (toefl) و نیز آزمون آیلتس (ielts) توسط اغلب دانشگاه‌ها و کالج‌های انگلیسی زبان کانادا پذیرفته می‌شود.


متقاضی ویزای تحصیلی کانادا علاوه بر اخذ پذیرش از یک دانشگاه یا کالج کانادایی باید ثابت کند از توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه و تامین هزینه‌های زندگی در کانادا برخوردارست و نیز افسر ویزا را قانع کند که پس از پایان تحصیل به کشور خود باز خواهد گشت.

دانشجویان خارجی که به صورت تمام وقت در یک دانشگاه‌ یا کالج کانادایی تحصیل می‌کنند می‌توانند در مدت تحصیل و حتی بدون داشتن اجازه کار در محدوده و پردیس (campus) دانشگاه یا کالج کار کنند. این دانشجویان یا همسران‌شان می‌توانند با اخذ اجازه کار  (work permit) در بیرون از دانشگاه نیز به کار مشغول شوند. اجازه کار می‌تواند در حین تحصیل یا پس از فراغت از تحصیل برای دانشجو یا همسر وی صادر شود.
دانشجویانی که پس از فراغت از تحصیل حداقل به مدت یک سال به صورت تمام وقت در کانادا مشغول به کار بوده اند می‌توانند بر اساس برنامه مهاجرتی جدید "مهاجرت از طریق تجربه کانادایی" برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

اداره مهاجرت کانادا معمولا مجوز تحصیل را برای مدت مشخص دوره تحصیلی صادر می کند. اگرچه دانشجویان بین المللی که در مونترال یا دیگر شهرهای استان کبک تحصیل می کنند، بایستی وضعیت اقامتی خود را هرساله تجدید کنند.

برای دوره هایی که شش ماهه و یا کمتر هستند، دوره هایی که آکادمیک و حرفه ای نیستند، دوره هایی که همراه با تورهای مسافرتی ارائه می شوند و دوره های مربوط به کار در شیرخوارگاه ها و مهدکودک ها،  مجوز تحصیل نیاز نمی باشد.

 

 

 

 

 

 

برخی امتیازات دریافت ویزای تحصیلی عبارتند از:


- روند صدور ویزای تحصیلی بسیار کوتاه بوده و در صورت اخذ پذیرش تحصیلی و انجام امور مربوطه از طریق سفارت کانادا در آنکارا در کمترین زمان ممکن می توان وارد کشور کانادا شد .

- با تکمیل یک دوره تحصیلی 2 ساله در کانادا می توان از 5 امتیاز جهت درخواست اقامت دائم کانادا برخوردار شد .

-بر اساس مصوبه اخیر وزارت مهاجرت و شهروندی، دانشجویان می توانند پس از طی دو سال از تحصیل، از داخل کانادا برای اخذ اقامت دائم و مهاجرت تحت "گروه تجربه کانادایی" ، درخواست نمایند.

- امکان تقاضا برای اقامت دائم برای افرادی که  دارای ویزای تحصیلی کانادا هستند آسان تر است و زمان لازم برای طی این پروسه  کمتر از زمان مورد نیاز برای اقدام از خارج از کانادا است .

- از آنجا که حداقل 3 سال اقامت جهت اخذ شهروندی کانادا لازم است، هر سال تحصیل در کانادا با ویزای تحصیلی معادل 6 ماه اقامت محسوب شده، لذا این افراد پس از اخذ اقامت دائم سریعتر موفق به دریافت شهروندی می شوند .

- پس از اخذ اقامت، یافتن کار با داشتن مدرک از موسسات آموزش عالی کانادا ساده تر است . 

لازم به ذکر است شهریه تحصیل برای دانشجویان بین المللی حدود 3 برابر مهاجرین و شهروندان عادی است . متوسط شهریه برای یک سال با هزینه های اقامت در حدود 20 الی 25 هزار دلار کانادا است . بنابراین کسانی که از وسع مالی لازم برخوردار نیستند ، بهتر است در صورت داشتن شرایط ، ابتدا مراحل مهاجرت را طی نمایند و سپس ادامه تحصیل دهند.

 

 

دپارتمان تحقیقات و توسعه kap

 

 

 


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 15995