تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
دانمارك چگونه كشوريست؟

 

 

 

دانمارک چگونه کشوریست؟

 

 

دانمارک کشوری به مساحت 43،094 کیلومتر مربع در شمال اروپا قرار گرفته و پایتخت آن شهر کپنهاک می باشد. پادشاهی دانمارک درواقع کوچکترین کشور منطقه اسکاندیناوی در اروپا است و به عنوان پل ارتباطی کشورهای این منطقه و آلمان محسوب می‌شود. این کشور از شبه جزیره «ژوتلند» و بیش از 400 جزیره که تنها 25 درصد آنها قابل سکونت هستند، تشکیل می‌شود. در تقسیمات کشوری جدید دانمارک که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، خاک اصلی کشور دانمارک به پنج استان  تقسیم گردید: هوودستادن ،نوردیولند، میدیولند، شیلند، سیددانمارک. جزیره گرینلند در اقیانوس منجمد شمالی و جزایر فارو نیز جزو قلمرو برون‌مرزی و خودگردان این کشور به حساب می‌آیند. دانمارک از طریق خشکی تنها با کشور آلمان هم‌مرز است و با کشورهای سوئد و نروژ مرز دریایی دارد. پلی دریایی به نام پل اورسوند، دانمارک را به کشور سوئد متصل می‌کند. بیشتر نقاط دانمارک در نزدیکی ساحل دریا قرار دارند و بخش اعظم خاک کشور دانمارک را زمین‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند. دانمارک فاقد کوهستان است و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا به ۱۷۳ متر می‌رسد. آب و هوای آن معتدل است و در نواحی دریای شمال در تمام فصل های سال، به خصوص تابستان و پائیز، باران می‌بارد.

                                                                                                           

 

جمعیت این کشور در حدود 5.5 میلیون نفر و زبان رسمی آن دانمارکی می باشد. زبان‌های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان‌های محلی در این کشور رسمیت دارند.واحد پول این کشور کرون دانمارکی است و در سال 1973 به اعضای اتحادیه اروپا پیوسته است. این کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز هست.

 

 

سیستم آموزشی

 

 

تحصیل در دانمارک رایگان و برای کودکان ۷ تا ۱۶ ساله اجباری است. حدود ۹۰ درصد دانش آموزان ۷-۱۶ ساله در مدارس دولتی و ۱۰ درصد بقیه در مدارس خصوصی که تحت حمایت مالی دولت هستند، تحصیل می‌کنند. تا کلاس هفتم محتوای آموزش برای همه دانش آموزان یکسان است. اما در پایه‌های هشتم تا دهم در دروس ریاضی، انگلیسی، آلمانی فیزیک و شیمی ممکن است، دانش آموزان به کلاس های با سطوح پایه و پیشرفته هدایت شوند. تحصیل در پایه دهم اختیاری است. دانش آموزان می‌توانند پس از گذراندن پایه نهم مدرسه را ترک کنند. پایه دهم با دو هدف و آماده سازی دانش آموزان برای زندگی خارج از مدرسه و دادن دانش لازم برای تحصیل در دوره‌های بالاتر در نظر گرفته شده‌است.

در تمام مدارس دانمارک، دانش آموزان بصورت طبیعی و بر اساس سن به کلاس بالاتر ارتقاء می‌یابند. در هفت سال اول تحصیل هیچگونه امتحانی وجود ندارد و هیچگونه نمره‌ای به دانش‌آموزان داده نمی‌شود.

 

مذهب

 

۸۰٫۴ درصد مردم پیرو کلیسای پروتستان لوتری هستند ، غیر از کلیسای مردمی پروتستان، جوامع مذهبی بسیاری در دانمارک وجود دارد. اما آمارها بیانگر این است که حدود۱۵۰ جامعه مذهبی بزرگ و کوچک در دانمارک وجود دارد. کاتولیک‌ها، مسلمانان و یهودیان اکثریت جمعیت دانمارک را تشکیل می‌دهند.

در دانمارک، تمام افراد تا زمانی که قانون را رعایت کنند، می‌توانند آزادانه به امور دینی خود بپردازند و عقاید زندگی خود را دنبال نمایند. تمام افراد آزادند که عقاید یا وابستگی‌های مذهبی خود را تغییر دهند .

اقتصاد

 

اقتصاد دانمارک در سال‌های اخیر به دلیل رشد خصوصی‌سازی توسعه زیادی پیدا کرده است. البته افزایش صادرات و سرمایه‌گذاری نقش مهمی در این توسعه اقتصادی ایفا کرده است.

تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2006 میلادی 1/202 میلیارد دلار بود.911/2 میلیون نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در آن 8/3 درصد است. نرخ تورم دانمارک 9/1 درصد در سال 2006 میلادی بود.

مردم دانمارک در یک همه‌پرسی به پذیرفتن یورو به عنوان واحد پولی خود رای منفی دادند و واحد پول این کشور همان کرون باقی ماند.

این کشور منابع زیادی ندارد. با این حال روزانه 342 هزار بشکه نفت تولید می‌کند و 320 هزار بشکه آن را صادر می‌کند و برای مصارف داخلی خود 164 هزار بشکه در روز نفت وارد می‌کند.

دانمارک از تولیدکنندگان و صادر کنندگان بزرگ گوشت، کره، پنیر و تخم‌مرغ در جهان است. ماشین‌آلات صنعتی ، ماهی، دارو و مبلمان بخش دیگری از صادرات آن را تشکیل می‌دهد.

 

شرایط کاری

 

یادگیری زبان دانمارکی قطعا شانس افراد را برای پیدا کردن یک شغل جدید در کشور دانمارک، بهبود می بخشد. از دیگر جهات، شرایط کاری برای مهاجران دقیقا با شرایط کاری برای دانمارکی ها یکسان است که این موضوع شامل مزایای بیکاری، تعطیلات و بازنشستگی نیز می گردد. تعطیلات کاری برای هر کارمند در کشور دانمارک 5 هفته در سال یا 08/2 روز در ماه می باشد. هفته کاری استاندارد در این کشور، 37 ساعت است که در طی 5 روز تقسیم می گردد. بیشتر مردم از ساعت 6 صبح تا 6 بعد از ظهر کار می کنند و وقت ناهار به طور معمول 30 دقیقه می باشد. البته در بخش های دولتی، ساعت ناهار نیز جزو ساعات کاری حساب می شود. هزینه های زندگی برای مهاجران، جنبه های مالی زندگی در کشور بیگانه، نقش بزرگی را در زندگی اجتماعی و کاری آنها ایفا می کند. در کشور دانمارک موارد مالی زیادی وجود دارد که یک فرد مهاجر باید از آنها آگاه باشد، که از آن جمله می توان به مواردی چون مالیات، مخارج زندگی و حقوق اشاره کرد. اگرچه کشور دانمارک دارای مالیات بالایی نسبت به کشورهای دیگر است اما هزینه این مالیات صرف خدمات رفاه اجتماعی، می شود. این در حالی است که در کشورهای دیگر برای این خدمات باید هزینه پرداخت کرد. البته مهاجرانی که از طرف دولت دانمارک برای بازار کار، بسیار مورد نیاز می باشند و جزو مشاغل high demand هستند، برنامه مالیاتی ویژه  ای وجود دارد که با داشتن شرایط خاصی در کار، مالیلت بر درآمد را تا 25 درصد در طی سال یا 33 درصد در طی 5 سال، کاهش می دهد. اگرچه هزینه های زندگی در دانمارک بالا می باشد اما به همان ترتیب، دستمزد و حقوق نیز در این کشور بالاست؛ بطوری که در سال 2009 با پایین آمدن هزینه های درمانی و مالیات بر درآمد، سطح حقوق همچنان بالا باقی ماند.

 

 

 

 

 

فرهنگ

 

دانمارک تا کنون دوبار در سال‌های 2006 و 2007 به عنوان شادترین کشور جهان برای زندگی انتخاب شده است. کشور دانمارک دارای دولت رفاه‌است و از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکررا به عنوان «راضی‌ترین» مردم جهان اعلام می‌شوند و این کشور به عنوان کشوری با کمترین فساد اداری در جهان به شمار می‌آید.

 

 

 دپارتمان تحقیقات و توسعه kap

 

 

منابع مرتبط:

 

شادترین مردم جهان در کدام کشور ها زندگی می کنند؟

 مهاجرت به دانمارک از طریق اخذ گرین کارت

 

 

 

 


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 30847