تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
بيومتريك چيست؟

 

 

بیومتریک چیست؟

 

 

کشور کانادا بتازگی مانند کشور های ایالات متحده آمریکا ، ژاپن ، بیشتر اروپا و استرالیا کرفتن اطلاعات بیومتریک از برخی از اتباع خارجی برای ورود به این کشور را اجباری کرده است.

 

بیومتریک به معنای سنجش ویژگی های فیزیکی برای تثبیت هویت است، که در هر فردی منحصر به خودش می باشد ،مانند اثر انگشت و ویژگی های فیزیکی صورت.

 

هدف از اجرای این طرح توسط وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا (cic) و ارائه اطلاعات بیومتریک توسط اتباع برخی کشور ها بمنظور جلوگیری استفاده از هویت یک فرد توسط فردی دیگر است ،همچنین با این روش افراد دیگر نمی توانند سوابق کیفری و جنایی خود را پنهان کنند و اگر قبلا از این کشور دیپورت شده باشند دیگر نمی توانند از مدارک شناسایی قبلی خود استفاده نمایند.

 

 

 

 

 

از تاریخ 11 دسامبر 2013 شهروندان کشور های زیر برای اخذ ویزای ویزیتوری ،ویزای تحصیلی و اجازه کار باید اطلاعات بیومتریک (اثر انگشت و عکس دیجیتال) ارائه نمایند،این کشور ها عبارتند از:

 

افغانستان – آلبانی – الجزایر – بنگلادش – برمه (میانمار) – کامبوج – کلمبیا – جمهوری دموکراتیک کنگو – مصر – اریتره – هائیتی – ایران – عراق – جامائیکا – اردن – لائوس – لیبی – نیجریه – پاکستان – فلسطین – عربستان سئودی – سومالی – سودان جنوبی – سریلانکا – سودان – سوریه – تونس – ویتنام و یمن.

 

 

 بیومتریک چگونه اجرا خواهد شد؟

 

متقاضیان تبعه کشور های ذکر شده برای ارائه اطلاعات بیومتریک خود (اثر انگشت و عکس ) باید به مراکز یا دفاتر ویزا مراجعه نمایند.نسخه های دیجیتالی اطلاعات بیومتریک به پلیس سلطنتی کانادا و cic ارسال می شود و جهت نداشتن سوابق جنایی،سابقه پناهندگی و سوء سابقه در اقامت های قبلی  بررسی های لازم صورت می گیرد.هنگامی که فرد متقاضی  این مرحله را موفقیت پشت سر گذاشت اطلاعات بیومتریک او به آژانس خدمات مرزی کانادا برای بررسی هویت او ارسال می گردد.

 

از آنجا که به اطلاعات بیومتریک نیاز است ،دیری نخواهد پایید که متقاضیان تبعه کشور های ذکر شده بتوانند درخواست ویزای خود را بصورت کتبی بطور مستقیم به سفارت یا کنسولگری کانادا ارسال نمایند.متقاضیانی که بصورت آنلاین ارائه درخواست می نمایند نیز باید به دفاتر ویزا مراجعه کرده و اطلاعات بیومتریک خود را ارائه کنند.

 

هزینه اطلاعات بیومتریک برای هر فرد 85$ خواهد بود و این هزینه به هزینه های درخواست ویزا اضافه می گردد.

 

هدف وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا این است که در سال 2014، 133 دفتر ویزای خود در 96 کشور جهان را به قابلیت های بیومتریک مجهز نماید.متاسفانه  متقاضیان کشور های افغانستان ، مصر، عراق ،ایران و ویتنام برای ارائه اطلاعات بیومتریک خود باید از کشورشان خارج شوند و به دفاتر ویزا در کشور هایی مراجعه نمایند که این قابلیت را داشته باشند.

 

متقاضیانی که سن آنها زیر 14 سال یا بالای 80 سال است ،دیپلمات ها و کسانی که در گذشته اقامت کانادا را داشته اند از این قانون مستثنی می باشند.

 

همچنین در سال 2014 اطلاعات بیومتریک کشور های کانادا ،ایالات متحده آمریکا ، انگلستان ،استرالیا و نیوزیلند با یکدیگر به اشتراک گذاشته خواهد شد.این پنج کشور در سال 2009 یک توافقنامه ای امضا کردند که بر مبنای آن باید اطلاعات بیومتریک به قصد مهاجرت ،میان این کشور ها به اشتراک گذاشته شود.

 

بنظر بعید می رسد که مردم کانادا از اینکه اطلاعات بیومتریکشان با کشور های دیگر به اشتراک گذاشته می شود ناراحت شوند .در عصری که مردم با خوشحالی اثر انگشت خود را به شرکت های چند ملیتی bmw  و iphone  ارائه می کنند تا بتوانند قفل دستگاه یا اتومبیل خود را باز کنند این دور از انتظار است که جمع آوری اطلاعات بیومتریک برای حفظ تمامیت ارزی موضوعی بیش از حد نگران کننده باشد.

 

 

by steven meurrens
october 30, 2013

 

دپارتمان تحقیقات و توسعه kap

 


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 8311