تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
ارزشيابي مدرك مهندسي در ايالت كبك

 

ارزشیابی مدرک مهندسی در ایالت کبک

 

 

 

انجمن مهندسین کبک که در همکاری با وزارت مهاجرت و شهروندی می باشد این برنامه آموزشی را برای کسانی که مدرک تحصیلی خود را در خارج از کشور اخذ کرده اند ترتیب داده است. از طریق این آموزش ها با عواقد و قوانین کاری مهندسی در کبک آشنا می شوند و بسیار راحت تر می توانند با محیط کاری جدید سازگاری پیدا کنند.

 

تمام کسانی که می خواهند در ایالت کبک بعنوان مهندس مشغول بکار شوند باید اول عضو انجمن مهندسی کبک شوند زیرا این حرفه از مشاغل نظام مند ایالت کبک است و کار کردن با عنوان مهندس بدون اخذ مجوز در این ایالت و در تمام کشور کانادا غیر قانونی می باشد.این برنامه تنها برای کسانی است که مدرک کارشناسی از خارج از کشور کانادا دارند.

 

آدرس الکترونیکی انجمن مهندسی کبک در زیر درج شده است:

 

 

 

www.oiq.qc.ca

 

 

 

آیا شما مدرک مهندسی خود را در خارج از کشور کانادا  اخذ کرده و اکنون می خواهید در ایالت کبک مجوز های لازم را بدست آورده و در حرفه خود مشغول بکار شوید؟

 

 

طریقه ثبت نام:

 

 

شما باید فرم ثبت نام را از سایت انجمن مهندسی کبک پرینت گرفته و پس از تکمیل و امضا از طریق پست به همراه هزینه ذکر شده به آدرس زیر ارسال نمایید:

 

                                               ordre des ingénieurs du québec                                         
formation pfé

direction du développement professionnel
gare windsor, bureau 350
1100, avenue des canadiens-de-montréal
montréal (québec) h3b 2s2

 

همچنین شما می توانید شخصا به انجمن مهندسی کبک مراجعه نمایید و مراحل لازم را برای ثبت نام بگذرانید.

از طریق تلفن یا ایمیل نیز می توانید برای دوره های آموزشی انجمن مهندسی کبک اقدام نمایید.برای ثبت نام از طریق ایمیل  از آدرس زیر استفاده نمایید : formation@oiq.qc.ca و برای تماس تلفنی از این شماره تلفن ها:

 

 

 514 845-6214

                1 800 461-6141               

 

بطور کلی روند ارزشیابی مدرک مهندسین در کانادا بر طبق زیر می باشد:

 

بخش اول:

 

1-    به همراه فرم درخواست تکمیل و امضا شده متقاضیان همچنین باید موارد زیر را ارسال نمایند:

 

-        هزینه درخواست ارزشیابی مدرک

-        کپی برابر اصل شناسنامه

-        عکس جدید متقاضی

-        ریز نمرات رسمی از تمام مدارج تحصیلی

-        گواهی سوابق کاری

-        رزومه کاری

-        مدارکی که ثابت کند متقاضی از سطح زبان فرانسه خوبی برخوردار است که در قسمت 9 توضیح بیشتری داده خواهد شد.

-        ترجمه رسمی و تایید شده مدارکی که به زبان انگلیسی یا فرانسه نیستند نیز لازم است.

توجه داشته باشید که تنها مدارکی که تکمیل می باشند در مرحله بعدی ارزشیابی در نظر گرفته می شوند.اگر مدرک مهندسی متقاضی از ایالت کبک بود که مستقیما به مرحله چهارم راه پیدا می کند اما اگر نبود مراحل 2 و 3 را نیز باید بگذراند.

 

2-    مطالعه پرونده توسط هیئت مدیره محققین:

 

پس از بررسی پرونده هیئت مدیره محققین پرونده را بر طبق قوانین برای کمیته اجرایی ارسال می نماید.کمیته ممکن است نظریه های زیر را ارائه نماید:

-        به رسمیت شناختن مدرک معادل ارسالی

-        گذراندن دوره آموزشی و آزمون برای بدست آوردن معادل مدرک

-        رد درخواست به دلایلی که در آن ذکر می شود

اگر مدرک شما معادل مدرک اخذ شده در ایالت کبک شناخته شد می توانید در دوره های آموزشی شرکت نمایید اما نیازی به گذراندن آزمون نمی باشد.اگر مدرک شما معادل مدرک کبکی شناخته شد نیازی به گذراندن مرحله 3 نداشته و مستقیما وارد مرحله 4 خواهید شد.

 

3-    گذراندن آزمون تعیین شده:

 

جلسات  آزمون ورودی کالج دوبار در سال در دو هفته اول ماه می و نوامبر در شهر مونترال برگزار می شود ،آخرین مهلت ثبت نام هم تا 15 مارس برای جلسات ماه می و 15 سپتامبر برای جلسات ماه نوامبر می باشد.متقاضیان تا سه بار می توانند در این آزمون شرکت کنند.

 

هزینه دوره آموزشی 380 دلار می باشد .همچنین دوره های آموزشی در مونترال (école de technologie supérieure) و کبک سیتی( de l'université laval)برگزار می شود .

 

این آزمون می تواند هم به زبان فرانسه و هم به زبان انگلیسی باشد.مدت آزمون سه ساعت می باشد ، استفاده از ماشین حساب های کالج مجاز و حداقل نمره قبولی در آزمون 50 از 100 است.این آزمون برای سنجش دانش مهندسی متقاضیان است و در سطح مدرک کارشناسی مهندسی اخذ شده در کبک می باشد.بعد از اینکه متقاضی در این آزمون قبول شد مدرک و سطح آموزشی او معادل شناخته می شود و به همراه کسانی که مدرک مهندسی خود را از کبک اخذ کرده اند وارد مرحله چهارم می شوند.

 

4-    واجد شرایط شناخته شدن از سوی انجمن:

 

متقاضی که مراحل فوق را پشت سر بگذارد از سوی انجمن واجد شرایط شناخته می شود .کالج سپس برای او فرم هایی ارسال می نماید تا به عنوان مهندس جونیور(junior engineer )ثبت نام کند.

 

5-    جدول ثبت نام به عنوان(junior engineer ):

 

 junior engineer ها در این مرحله هیچگاه نمی توانند از عنوان مهندس استفاده نمایند و در کارتی که به آنها تحویل داده می شود عنوان junior engineer با حروف اختصار در آن نوشته می شود،

 (مثلا: p.eng. jr).

در این مرحله افراد می توانند زیر نظر مستقیم یک مهندس دارای مجوز کار کنند.

 

 

 

 

 

بخش دوم :

 

6-    آزمون حرفه ای :

 

شرکت در آزمون حرفه ای و قبولی در آن یکی دیگر از شرط های در یافت مجوز مهندسی می باشد.این آزمون برای تایید این است که آیا junior engineer :

-        با قوانین حرفه ای ایالت کبک آشنایی دارد.

-        با اصول عملکرد حرفه ای ،مفاهیم اخلاقی و حرفه ای و همچنین دیگر تعهدات حرفه ای آشنا است.

-        با دانش پایه حقوقی که برای عملکرد حرفه ای و فنی مهندسی لازم است آشنایی دارد.

این آزمون شامل سه بخش است و سه ساعت بطول می انجامد.برای قبولی در آزمون در هر بخش باید حداقل نمره 60 کسب نمایید.اگر در هر یک از بخش ها نمره کامل بدست نیاورید باید مجددا در کل آزمون شرکت نمایید.این آزمون به دو زبان انگلیسی و فرانسه برگزار می شود و در سال در ایالت کبک چند بار برگزار می شود.

 

7-    داشتن اسپانسر :

 

برنامه داشتن اسپانسر در این مرحله اختیاری می باشد.هدف از آن تسهیل در سازگاری junior engineer با محیط کار حرفه ای در ایالت کبک می باشد تا بتواند تحت نظر یک مهندس با تجربه تمام ارزش های اصلی این حرفه،تعهدات و مسئولیت های کاری و اجتماعی و اخلاق کاری را بیاموزد.این بعهده خود متقاضی است تا برای خود یک اسپانسر بیابد و در صورت موفقیت در این مرحله از تعداد ماه هایی که برای سوابق کاری او نیاز است (طبق مرحله 8) کسر خواهد شد.

 

8-    سابقه کاری مهندسی:

 

نکته مهم :توجه داشته باشید سوابق کاری در کبک که بیش از شش ماه باشند و قبل از قبولی در آزمون توضیح داده شده در بخش 3 باشند در نظر گرفته نخواهند شد و همچنین سابقه کار پنج ساله در خارج از کبک لازم می باشد.علاوه بر این متقاضیان باید 36 ماه سابقه کاری در کبک داشته باشند.

 

9-    به رسمیت شناختن سابقه کار مهندسی:

 

سوابق کاری باید مرتبط با رشته تحصیلی متقاضی باشد .بعد از گذراندن 8 مرحله و کسب تجربه ، سابقه کاری متقاضی به رسمیت شناخته می شود.سوابق کاری باید مربوط به ماه های اخیر باشند .

داشتن دانش کافی از زبان فرانسه:

فرد برای داشتن عملکرد حرفه ای بهتر باید در زمینه دانش زبان فرانسه توانایی کافی داشته باشد.بر اساس قوانین فرد هنگامی دانش فرانسه خوبی دارد که :

-        حداقل سه سال بطور تمام وقت در مقطع دبیرستان یا دانشگاه در دوره هایی که به زبان فرانسه تدریس می شده شرکت کرده باشد،یا اگر

-        بعد از اتمام دبیرستان در آزمون زبان مادری فرانسه شرکت کرده باشد،یا اگر

-        بعد از سال 1986 مدرک تحصیلی اخذ شده از کبک داشته باشد.

در دو مورد اول فرد باید کپی ریز نمرات تحصیلی خود را ارائه دهد و در مورد سوم تنها ارائه کپی مدرک تحصیلی کافی است.

در غیر این صورت فرد باید در آزمون office québécois de la langue française (oqlf) شرکت نماید.بعد از اینکه داشتن دانش کافی از زبان فرانسه تایید شد متقاضی وارد مرحله آخر می گردد.

 

10- صدور مجوز کار بعنوان مهندس:

 

بعد از گذراندن تمام مراحل با موفقیت انجمن مهندسین کبک به متقاضی مجوز و گواهی کار بعنوان مهندس در کبک را اعطا می نماید.این افراد برای فعالیت قانونی باید در عضویت انجمن مهندسین باقی بمانند.

 

دپارتمان تحقیقات و توسعه kap

 

 


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 4955