تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
چگونه صبح ، خوشرو و كارآمدتر باشيم

 

 

  چگونه صبح ، خوشرو و كارآمدتر باشیم

صبح را خوش اخلاق و با روی باز آغاز کردن برای خیلی از افراد به صورت طبیعی به وجود نمی آید و برای تبدیل شدن به فردی که صبح سرزنده و کارآمدتر است، باید کمی با خود جنگید و تلاش کرد. اکثر مردم در موقع بیدار شدن در صبح ،  تخت خود را تبدیل به میدان جنگ می کنند و با خواب خود دست و پنجه نرم می کنند. ‌‌‌‌‌‌ خمیازه و کش آوردن دست و پا ، گذاشتن بالش روی سر از ادوات و سلاح های این جنگ است. چندین نکته برای غلبه به خواب صبحگاهی و بیدار شدن با روی خوش وجود دارد که به بالا رفتن میزان کارآمد بودن افراد در نیمه ی اول روز کمک می کند .

1- دکمه ی اسنوز ( چرت ) موبایل را فشار ندهید و با همان زنگ اول بیدار شوید . استفاده از این دکمه  به معنی تسلیم شدن است.  خوابیدن و بیدار شدن در بازه های زمانی کوتاه ریتم و یکپارچگی بدن و مغز را نا بسامان می کند و  موجب  مضطرب و عصبی شدن فرد در طول روز می شود .پس سعی کنید در زمانی که باید،  بیدار شوید .

 

چگونه صبح ، خوشرو و كارآمدتر باشیم

 

2- زمان خوابیدن و بیدار شدن را منظم سازید ، حتی اگر در تعطیلات آخر هفته هستید سعی کنید تفاوت زیادی بین زمان خوابیدن و بیدار شدن خود ایجاد نکنید . بدن انسان همیشه با عادت کردن به یک زمان خاص راحت تر عکس العمل نشان می دهد و نظم در خواب باعث می شود فشار کمتری  به بدن وارد شود و خود فرد نیز احساس  بهتر و سرزنده تری خواهد داشت پس مهم نیست که چه زمانی می خوابید یا از جا بلند می شوید سعی کنید در زمانی معین بخوابید و بیدار شوید ، البته خواب کامل را فراموش نکنید.

3- در موقع بیدار شدن با وسوسه بجنگید . فکر خود را متمرکز کنید و به صورت ناگهانی از جا برخیزید و بعد از شستن صورت زمان اندکی را صرف انجام یک یا دو حرکت نرمشی کنید، ممکن است کمی سخت باشد اما نتیجه  جادویی است.

     چند نکته برای خوب خوابیدن

برای تبدیل شدن به انسانی خوشرو در صبح فقط زود رفتن به رختخواب  و تنظیم آهنگی گوش خراش برای زنگ صبحگاهی و نوشیدن یک لیوان قهوه قبل شستن صورت کافی نیست وموارد بسیار ساده ای وجود دارد که شمارا راحت تر به هدف می رساند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که روز را زود آغاز می کنند از تمام ظرفیت بدن استفاده می کنند و نتیجتا فعالتر و متمرکز تر سر کار خود ظاهر می شوند و از استرس کمتری در طول روز رنج می کشند. با یاد آوری چند نکته ساده  شاید بتوانیم  با نیمه ی اول روز آشتی کنیم.

-          حرفه ای بخوابید

مهمترین و ابتدایی ترین نکته برای زود و سرحال بیدار شدن همان است از کودکی به ما گوشزد شده اما وقتی تصمیم با خودمان است و از اجبار خبری نیست ممکن است فراموش شود  و آن خوب و به موقع خوابیدن است. باید سعی کنیم کامل بخوابیم تا سالم بیدار شویم و این شرط اول است. وقتی خواب ناقص است زمان عکس العمل بدن پایین می آید ، فشار خون افزایش پیدا میکند و باعث پرخوری نیز میشود. 

 

-          گجت ها را از خود دور کنید

تمامی وسایل و لوازمی که شما را به فکر کردن به کار فردا وادار می کند را از اطراف خود دور کنید مانند لپ تاپ ، گوشی هوشمند یا حتی کیف دستی خود . بهتر است 45 تا 60 دقیقه قبل از خواب با این وسایل کار نکنید تا با پایین آوردن میزان فعالیت  مغز به آن استراحت دهید  تا با آرامش آماده خوابیدن شوید.

 

-          نحوه و حالت  خوابیدن 

پزشکان خوابیدن روی کمر و پشت را بهترین حالت برای جلو گیری از کمر درد می دانند، اما به اطراف و روی پهلو خوابیدن نیز باعث میشود تا قلب راحت تر عمل کند و از ریفلاکس اسید معده وسوزش قلب جلوگیری میکند. خوابیدن روی شکم می تواند خور و پف  را ساکت کند اما موجب کمر و گردن درد میشود. باید به بهترین نوع ممکن که راحت هستید بخوابید. 

 

-          غذای خوب میل کنید

غذا های تند باعث سوزش قلب و معده می شود و مصرف شکلات بخاطر وجود کافئین در آن باعث بیدار ماندن و اختلال در نظم خواب می شود . به چیزی که میل می کنید فکر کنید و بدانید که در اثر مصرف چه نتیجه ای در بدنتان حاصل خواهد شد. نوشیدن یک لیوان دمنوش گرم مانند چای کم رنگ می تواند مفید باشد.

 

-          بخوانید

اکثر ما زمانی که محصل بوده ایم تجربه خواب رفتن چشمانما ن به  محض دست گرفتن کتاب درسی را داشته ایم . حال از این امر استفاده کنید و کتابی غیر تخیلی و رمان گونه یا مجله ای را در هنگام خواب به دست بگیرید تا  قبل از پایان یک یا دو صفحه معجزه رخ دهد و شما را با خود به دنیای خواب راحت ببرد.

 

-          دوش آب گرم

بعد از دوش آب گرم و ورود به اتاق که کمی دمای آن پایین تر است موجب پایین آمدن دمای خون می شود و آرامش و خواب نسبی به انسان می دهد.

 

-          موسیقی گوش کنید

موسیقی های سنتی آرام یا صدای طبیعت می تواند  کمک کند تا راحت بخوابید.

 

-          از تشک مناسب خود استفاده کنید

از تشکی استفاده کنید که مناسب ستون فقرات شما باشد و زمان خواب به کمر و بدن شما فشار نیاورد.   

 

      چند نکته برای  خوب بلند شدن

 

-          در زمان معین به خواب بروید و در زمان معین از خواب بیدار شوید . اگر کمی تلاش و توجه کنید بعد از مدتی بدن شما قبول زحمت می کند و شب هنگام، در زمانی خاص احساس خستگی و خواب آلودگی  می کنید و در صبح فردا خود به خود بیدار شدن را به شما تحمیل می کند حتی روزهای تعطیل . با فکر و منطق زمان خواب و بیداری خود را تعیین کنید. اگر مثلا  8صبح باید خانه را ترک کنید زمانی را برای بیدار شدن خود انتخاب کنید که زمان کافی برای هوشیار شدن داشته باشید و مجبور به عجله کردن نباشید . برای گرفتن دوش ، صبحانه و حتی خواندن خبر وقت بگذارید تمام این کارها باعث می شود تا بدن شما قبل از خروج از منزل به حالت طبیعی و هوشیاری برسد. پس بین زمان بیدار شدن و ترک منزل زمانی کافی را در نظر بگیرید تا با چشمانی خواب آلود و فکری درگیر وارد جامعه نشوید.

 

-          موسیقی  مورد علاقه ، متنوع و آرام  را برای بیدار شدن انتخاب کنید اگر تازه می خواهید زمان بیدار شدن خود را تغییر دهید و نمی توانید بیدار شوید در عرض یک هفته  هر روز 15 دقیقه زود تر بیدار شوید و به یک باره خود را اجبار به بیداری نکنید.  توصیه می شود بدن خود را با خوابیدن و بیدار شدن مکرر آزار ندهید و زمان بیدار شدن خود را همان زمان نهایی تنطیم کنید.

 

-          بدن خود را حرکت دهید ، حتی اگر ورزشکار نیستید و هرگز ورزش نمی کنید برای آغاز نمودن روزی سالم  برای دقایقی کوتاه دست و پا های خود را تکان دهید . یک نرمش 2-3 دقیقه ای انرژی شما را بالا می برد و میزان هوشیاری شما را افزایش می دهد. وقتی شما مایل به کشاندن دست و پای خود هستید به نرمش فکر کنید و به جای آن از جا بلند شوید و نرمش کنید.

 

-          صبحانه کامل ، نه تنها باعث بالا رفتن سطح انرژی در بدن می شود بلکه از کسل شدن میان روز هم جلوگیری می کند. رسیدن مواد معدنی و ویتامین ها میزان تمرکز و فعالیت مغز را افزایش می دهد و به سلامت عمومی بدن کمک می کند.

 چگونه صبح ، خوشرو و كارآمدتر باشیم

-          کارهایی که شما را به وجد می آورد را صبح انجام دهید . برای صرف صبحانه به خارج از خانه بروید به رستوران مورد علاقه یا به جایی که لذت می برید بروید و آنجا صبحانه  میل کنید. با دوستان خوبتان برای صرف صبحانه قرار بگذارید تا برای خوب بیدار شدن انگیزه داشته باشید .

 

every morning you have two choices: continue to sleep with your dreams or wake up and chase them

 

 

 

 

 

 

by kap - r&d

 

 


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 4256