تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
7 راهكار براي بالا بردن بهره وري فردي در كار

 

 

هر سال  کتاب ها و مقالات  بسیاری برای کارآفرینان و یا کسانی که میخواهند بهره وری فردی در کار خود را افزایش دهند به چاپ میرسد و نویسندگان در مورد مطالبی از این قبیل تحقیقات و نظرات خود را بیان می کنند و توضیح میدهند که چگونه میتوان با تلاش و کوشش یک کسب و کار در شرایط فوق رقابتی به راه انداخت ، کسب درآمد و ایجاد اشتغال نمود. اغلب این کتابها یا مقالات کارهایی را که افراد موفق در هر زمینه انجام داده اند یا عادات و اخلاق آنها در کار و زمان استراحت را مورد بررسی قرار میدهند تا افراد بتوانند با تکرار علتهای مشترک که باعث پیشرفت شده، زندگی شغلی و کاری خود را به راه اندازند یا گسترش دهند ویا بهبود بخشند.  

در اکثر این مطالب زود به خواب رفتن و زود بیدار شدن و انجام امور حتی قبل از صرف صبحانه  تاکیید شده است اما در زندگی روزمره  این کاری است که شاید افراد  بتوانند هفته ای 2 الی 3 روز به آن عمل کنند. اغلب به جز اینکه نمیتوانند صبح  3 ساعت قبل از بیرون رفتن از منزل بیدار شوند و قبل از صرف صبحانه ، کارهای روزانه را برنامه ریزی و ساماندهی نمایند، عملا تا قبل از ظهر سرد گم اند و امور کاری خویش را به صورت تصادفی انجام میدهند.

در دنیای امروز و در بازار های رقابتی جهانی افراد به جای اینکه به کارها و خلاقیت فکر کنند بیشتر تبدیل شدن به یک ربات و انجام کارها ی خود در زمان مناسب و استفاده بهینه از روز خود را هدف خود قرار داده اند، آنها همیشه از کمبود وقت شکایت دارند و کارهایی دارند که هرگز پایانی ندارد آنها  نمیدانند که در اصل این قوانین و بالا بردن بهره وری برای چیست ؟ جواب روشن است برای بهتر کار کردن و درآمد بیشتر در نتیجه زندگی مرفه و سلامتی

پس افرادی که مانند یک ربات 6 صبح بیدار نمیشوند و همچنین درآمد بالایی دارند چگونه کار میکنند ؟ 

نیازی نیست کل روزرا به چگونه انجام دادن کارهای خود فکر کنید . اگر شما میتوانید کاری را به درستی به پایان برسانید روی آنها تمرکز بیشتری کنید . فکر کنیدو با خود بگویید چه کارهایی را باید انجام دهید و مرحله به مرحله آنها را انجام دهید. وقتی کارهای خود را موشکافی و بررسی میکنید میتوانید ببینید که آنقدر هم که فکر میکردید کار ندارید ولی با گفتن مکرر و بزرگ نمودن کارها آنها را سخت میکنید. هدفتان را به شکل دقیق مشخص نمایید و به سوی آن خیز بردارید راه برای رسیدن به اهداف  زیاد است ممکن است شما قبل از شروع قادر به دیدن آنها نباشید.

در اینجا 7 قانون وجود دارد که می توانید برای بالا بردن بهره وری فردی از آن استفاده نمایید :

1-  تمرکز بر روی اهداف ، اولویتها  و ارزشها

اگر نمیدانید دقیقا چه اهدافی دارید یا اهدافی کلی و بدون شرح جزئیات برای خود دارید به شما قول خواهم داد که هرگز به آنها نخواهید رسید . یوگی برا (قهرمان بیسبال ) میگوید " اگر نمیدانید به کجا میروید هرگز به آنجا نخواهید رسید"  . اهداف بزرگ آن چیزی است که اکثر مردم میخواهند به آنها برسند اما اولویت بندی در زندگی چیزی است که شما چه به اهداف برسید چه نرسید با آنها هر روزه سرو کار دارید مانند : پرداخت قبوض ، رساندن فرزندان به مدرسه ، مراقبت از عزیزان.  شما باید بر اهداف تمرکز کنید تا بتوانید آنها را با اولویت های زندگی مطابق نمایید .

2- خود آگاهی یا خود شناسی

مدیر عامل قبلی یاهو وکارمند ارشد و عضو هئیت ریئسه فعلی گوگل  "ماریسا مایر" فردی است که در امریکا به یک معتاد به کار معروف است. وی هفته ای 90 ساعت کار میکند و هر هفته  در 60 جلسه شرکت میکند. او معتقد است برای جلوگیری از فرسورگی کاری باید بدانید که برای بدست آوردن ، چه چیز را از دست میدهید  که شما را نسبت به آن کار بی میل میکند. ریتم خود را بیابید و طوری کار کنید که نسبت به آن بی میل نشوید.  بر این اساس وی میتواند هر هفته نزدیک به 100 ساعت کار کند.

3- کار شروع شده را تمام کنید

در هر عنوانی که هستید برای شروع نمودن هر کاری زود تصمیم نگیرید. کار را بررسی کنید و با توان خود تطبیق دهید و زمانی که تصمیم به انجام آن گرفتید ، قبل از اتمام آن دست از آن نکشید. اگر کارمند هستید تصو ر کنید که در شرکتی که متعلق به خودتان است کار میکنید و آن را بهتر از هر فرد دیگری در جهان انجام دهید چون در عوض انجام آن  حقوق دریافت می کنید.

4- عاشق کار خود باشید

اگر از کار خود لذت ببرید زمان به زودی سپری میشود و شما میتوانید ساعتها بدون خستگی به آن ادامه دهید، هیچ مشکلی وجود ندارد اگر بتوانید کار خود را طوری انجام دهید که خوشحالتر و سرزنده تر بمانید. مثلا اگر به کار شما خسارتی وارد نمیشود میتوانید هنگام انجام به موسیقی گوش دهید. یا اگر بیرون از دفتر کار دارید توقف و نوشیدن یک قهوه مدت زمان زیادی از شما نمیگیرد ولی سرزنده تر به ادامه خواهید پرداخت. کار هرگز نباید دردآور باشد.

انجام کار را برای خود به هر طریق ممکن ساده کنید.

5- انعطاف پذیر ، تطبیق پذیر و خلاق باشید

یکی از تصورات غلط در مورد کارآفرینی این است که شما رئیس خود هستید. خیر شما در خدمت مشتریان ، سرمایه گذاران و در آخر کارمندان خود هستید. کارمندان مانند سهام داران شرکت شما هستند وقتی شما با انعطاف پذیری و انطباق آنها را همایت میکنید، زمانی که شما دید خاصی نسبت به یک پروژه نداریداما مسمم به انجام آن هستید آنها نیز شما را پشتیبانی میکنند و برای رسیدن به هدف تمامی آن حمایت را به شما باز خواهند گرداند.

6- زمانی کار کنید که باید نه زمانی که نباید

زمانی کار کنید که حس کنید بیشترین بهره وری را دارید. خود را مجبور به انجام کارهای سخت کنید، اگر لازم است و اگر لازم نیست از وقت برای استراحت و بازگرداندن انرژی خود استفاده کنید. اگر یک مشتری مهم دارید و نیاز است هر هفته به جای خیلی دور پرواز کنید این کا را انجام دهید وخود را تحت فشار بگذارید اما اگر لازم نیست و این کار در راستای رسیدن به اهداف و ارزشهای شما اولویت ندارد آنرا انجام ندهید و به استراحت بپردازید.

 

7-  از خود مراقبت کنید

این بخش توسط اغلب افراد به اشتباه برداشت میشود و گیج کننده است. آیا هدف ما در کار و زندگی فقط  تبدیل شدن به یک انسان پر کار است ؟ هدف ما این نیست که خوب زندگی کنیم؟  اغلب افراد هر روز با استرس کاری مبارزه میکنند، فست فود میخورند، کم میخوابند تا میزان بهره وری فردی خود را افزایش دهند اما این  سری رفتار فقط  جنون است . به خود ، اهداف و ارزشهای خود در زندگی بی اندیشید،  خوب بخوابید ، پاکیزه و طوری بپوشید که به خود افتخار کنید ، غذای خوب و مناسب به بدن خود برسانید و سلامتی بدن و فکر را از والاترین ارزشهای فردی خود قرار دهید . ورزش کنید و میزان استرس را پایین بیاورید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. اگر برای شما ممکن است و از آن لذت میبرید صبح قبل ار صرف صبحانه کمی به اهداف خود فکر کنید یا حتی آنها را بنویسید و مرور کنید. بهره وری فردی خود را با تمرکز بر اهداف و ارزشهای خود افزایش دهید و  هرگز بر سر ارزش سلامت فکر و جسم  مصالحه  نکنید.

 

kap r&d

by amirhossein tanhaee

31/10/2015

 


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 2785