تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
واردات كالا و گمرك استراليا 1

واردات کالا و گمرک استرالیا 1

 

واردات به کشور استرالیا برای افراد حقیقی یا حقوقی نیازمند مجوز واردات نیست. اما نسبت به ماهیت کالای وارد شده و ارزش آن ، وارد کنندگان برای ترخیص کالای خود نیاز به اخذ اجازه نامه مربوط به آن را دارند. استرالیا نیز مانند بیشتر کشورها قوانین جامع گمرکی و مالیاتی ویژه خود را دارد. 

ارزش گذاری کالا توسط گمرک :

برای ارزشگذاری کالاهای وارداتی متدهای مختلفی از طرف گمرک کشور استرالیا مورد استفاده قرار میگیرد اما متداولترین متد  ‘transaction value‘ یا همان مبلغی است که وارد کننده (خریدار)  باید به فروشنده (فرستنده)  پرداخت نماید. البته در این روش گمرک برای جلوگیری از تقلب و ارائه قیمت غیر واقعی از طرف فروشنده، از عدم ارتباط و آشنایی بین خریدار و فروشنده اطمینان حاصل میکند. اگر رابطه خریدار و فروشنده محرز باشد (دارای نام خانوادگی یکسان باشند) قیمت فروش باید با قیمت کالا در بازار جهانی متناسب باشد. در این متد ارزشگذاری، گمرک کمسیون ها و تخفیفات را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد. اگر در شرایطی گمرک قادر به نتیجه گیری از طریقtransaction value  نباشد از روشهای دیگر برای ارزشگذاری استفاده میکند.

1) ارزشگذاری با مشخص نمودن نرخ آن کالا برای صادرات به استرالیا

2) قیمت کالای مشابه که قبلا به استرالیا وارد شده

3) قیمت فروش کالای مشابه در بازار استرالیا ، که با درصدی کاهش برای کالای وارد شده محاسبه میگردد.

4)  تخمین ارزش بر اساس هزینه تولید ، هزینه های متفرقه ، میزان سود و هزینه حمل و نقل

5) زمانی که هیچ کدام ازمتدها نتواند ارزش کالا رامشخص نماید،این کار از طرق ویژه بررسی خواهد شد.

 

کالا های ورود ممنوع و محدود

- ممنوعیت مطلق، ورود این دسته از کالاها یا محصولات  به استرالیا تحت هر شرایطی ممنوع است.

- محدودیت واردات، برای ورود اینگونه کالاها یا محصولات باید مجوز کتبی اخذ شود.

قوانین گمرک در فرودگاهها نیز به دقت اجرا می گردد و توصیه میشود کسانی که قصد سفر به استرالیا را دارند و یا مقیم این کشور هستند و برای مسافرت به نقطه ی دیگری از جهان سفر میکنند لیست کالا های محدود و یا ممنوع شده را مطالعه نمایند تا زمان ورود به خاک استرالیا با اقلامی که با خود باز میگردانند دچار مشکل نشوند.

در اینجا لیست تعدادی از کالاهای رایج که محدود و یا ممنوع هستند و به طور متداول از مسافران در فرودگاه ضبط می گردد را مشاهده میکنید. باید توجه داشت که به غیر از ضبط کالا، نسبت به نوع کالا جریمه نقدی و یا حتی پیگرد قانونی متوجه حاملین این اقلام خواهد شد.

- چراغهای لیزری : لیزرهایی که با باتری های aa  و یا aaa تغذیه می شوند و قدرتی بیش از 1 میلی وات دارند. ( لیزر خودکاری ، چراغ قوه ای و ... )

- خوراکی و آشامیدنی: ورود انواع گوشت و فراورده های آن همچنین سبزیجات و انواع میوه به استرالیا اکیدا ممنوع است. حتی اگر این محصولات را برای مصرف طی سفر همراه خود آورده اید باقیمانده آن را در هواپیما رها کنید.

- انواع شوکر ، چاقو ضامن دار ، سلاح های سرد و گرم، پنجه بوکس ، باتون تاشو یا فنری ، تیرو کمان، اسپری فلفل، لانچیکا، سلاح سرد یا گرم مصنوعی (اسباب بازی)، کالا هایی که مانند سلاح سرد به نظر نمی آیند اما دارای لبه تیز هستند. مانندعصایی که چنین خاصیتی داشته باشد.

- انواع دارو های استروئیدی ، آنتی بیوتیک ، آنابولیک و ...

- دارو های هورمونی  ( هورمون های رشد انسانی باید با نسخه پزشک متخصص به زبان انگلیسی در بسته بندی اصلی دارو و در داخل چمدان حمل شود)

- اشیائ ساخته شده از چرم ، چوب ، عاج و استخوان

* توجه : اقلام و کالا های نامبرده جزو قسمتی از کالاهای محدود یا ممنوع هستند. لطفا برای مطالعه لیست کامل این اقلام  به مراجع  رسمی گمرک کشور استرالیا مراجعه فرمایید.

 

ورود کالا به استرالیا از طریق پست

اگر شما گیرنده بسته ای از طریق پست باشید که حاوی کالایی باشد، از نظر قانون شما وارد کننده ی آن کالا هستید. تمامی کالاهایی که احتمال ایجاد سانحه را دارند نیاز به بررسی ، ارزشیابی و اخذ اجازه نامه دارند. به طور مثال : لوازم الکترونیکی یا گازی که دارای استاندارد های کشور استرالیا نیستند و یا اسباب بازی هایی که در ساخت آنها از مواد سمی مانند سرب و یا آرسنیک و باریوم استفاده شده باشد.

 تمامی کالاهای وارد شده از طریق پست چه مصرف شخصی داشته باشند و چه تجاری باید توسط گمرک بررسی شود و طی آن میزان مالیات gts یا  good and service tax آن مشخص شود. بسته به نوع کالا و مورد استفاده،ممکن است انواع دیگر مالیات را نیز شامل شود که قبل از ترخیص باید پرداخت شود.  بعد از تایید گمرک، کالا ها در صورت لزوم به تایید وزارت کشاورزی نیز میرسد و پس از آن از طریق پست محلی به آدرس گیرنده انتقال می یابد.

کالای زیر 1000 دلار استرالیا

کالاهایی که با ارزش کمتر از 1000دلار استرالیا وارد میشوند معمولا بدون نیاز به پرداخت مالیات و هزینه پردازش و بدون اقدام خاصی از طرف گیرنده (وارد کننده) از طریق پست محلی به آدرس وی تحویل داده می شود. البته این قاعده شامل اقلامی مانند محصولات الکلی و یا دخانیات نمیشود. زمانی که کالا در حال ارزش گذاری در گمرک بررسی میشود ممکن است برای اثبات ارزش کالا، برای وارد کننده نامه ی درخواست اعلام قیمت خرید صادر شودتا جزئیات قیمت کالا به گمرک اعلام گردد.

کالای بیش از 1000 دلار

در شرایطی که ارزش کالا بیش از 1000 دلار استرالیا باشد از طرف پست به گبرنده اطلاع داده خواهد شد و سپس گیرنده باید اظهارنامه واردات کالا ثبت کند. طی بررسی های گمرک میزان مالیات gts  کالا و هزینه پردازش محاسبه می گردد  و در صورت نیاز به تایید وزارت کشاورزی نیز می رسد.

پس از پرداخت کامل مالیات و هزینه ها، کالا از طریق پست استرالیا به گیرنده منتقل خواهد شد.

کالا های هدیه شده

کالاهایی که هدیه، قرض و یا بخشیده میشوند ، در صورتی که ارزش بالای 1000 دلار داشته باشند شامل مالیات و  هزینه پردازش میشوند. در صورتی که گمرک و گیرنده نتواند قیمت کالا را اثبات نماید از متدهای ذکر شده استفاده می گردد.

واردات کالا و گمرک استرالیا 1

وارد کردن کالاهای شخصی

تمامی کالاهای وارد شده که مصرف شخصی دارند اگر ارزشی بالای 1000 دلار داشته باشند شامل پرداخت مالیات و هزینه پردازش می شوند.

 اگر به طور مشترک افراد  کالاهایی با ارزش بیش از 1000 دلار خریداری کرده و آن کالاها در یک بسته و به نام یک نفر و به یک آدرس در استرالیا منتقل گردد، فرد گیرنده (خریدار) مسئول پرداخت مالیات و هزینه های پردازش تمامی اقلام داخل بسته است. قانون گمرک مانع جدا سازی و محاسبه جداگانه اقلام منتقل شده در یک بسته بین افراد میگردد.اگر 30 الی 45 روز پس از اعلام اولیه پست استرالیا به گیرنده برای پرداخت مالیات و هزینه پردازش اقلام بیش از  1000 دلار اقدامی صورت نگیرد، بسته پستی به طور خودکار به فرستنده بازپس فرستاده خواهد شد.

 

در شماره های بعدی این عنوان ، دیگر جزئیات واردات کالا به کشور استرالیا را بررسی خواهیم کرد.

 

by kap

2015/09/10

 

 

 

 

 

 

 


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 5788