تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
تحصيل در كانادا

تحصیل در کانادا

 

در کانادا مسئولیت بررسی، تصویب و اجرای قوانین مربوط به تحصیلات تکمیلی و تحصیلات مقاطع پایینتر در حیطه ی وظایف دولت ایالتی است.از نظر پیشنیاز های ورود به مراکز آموزش عالی و حتی معدل نیاز جهت ورود به دانشگاهها نه تنها تفاوتها ی ایالتی وجود دارد بلکه دانشگاهها نیز با هم متفاوت هستند. تحصیلات در مقاطع ابتدایی و دبیرستان اصطلاحاً k-12 نامیده می شود زیر تحصیلات ابتدایی و دبیرستان در اغلب ایالتها 12 سال به طول می انجامد (از مهد کودک تا سال12).در این مقاطع نیز ایالتها ی گوناگون با هم اختلافاتی دارند برای مثال ایالت پرینس ادوارد آیلند دوره ی مهدکودک را جز آموزشها ی اجباری قرار نداده در حالیکه در اونتاریو این دوره دوساله است.تحصیل تا سن 16 سالگی برای تمام کاناداییان اجباری است.در ایالت اونتاریو و نیوبرانزویک تحصیل تا سن 18 سالگی اجباری می باشد. 

 

مهدکودک:

5-6 سالگی

در اونتاریو 4-5 سالگی و 5-6 سالگی

 

 

دوره ی ابتدایی:

کلاس اول 6-7 سالگی 

کلاس دوم 7-8 سالگی

کلاس سوم 8-9 سالگی

کلاس چهارم 9-10 سالگی

کلاس پنجم 10-11 سالگی

کلاس ششم 11-12 سالگی

کلاس هفتم 12-13 سالگی

 

دوره ی دبیرستان:

کلاس هشتم 13-14 سالگی

کلاس نهم 14-15 سالگی

کلاس دهم 15-16 سالگی

کلاس یازدهم 16-17 سالگی

کلاس دوازدهم 17-18 سالگی فقط در اونتاریو اجباری است

در کبک سیستم آموزشی با سایر ایالتهای کانادا تفاوتهای بسیار دارد:

پیش دبستانی –زیر 5 سال

مهد کودک 5-6 سالگی

 

مدرسه ی ابتدایی:

کلاس اول 6-7 سالگی

کلاس دوم 7-8 سالگی

کلاس سوم 8-9 سالگی

کلاس چهارم 9-10 سالگی

کلاس پنجم 10-11

کلاس ششم 11-12

 

دبیرستان:

سال اول 12-13

سال دوم 13-14

سال سوم 14-15

سال چهارم 15-16

سال پنجم 16-17 سالگی

 

تحصيلات‌ دانشگاهي

اكثر دانشگاه‌ها در كانادا انگليسي‌ زبان‌ هستند، ولي‌ هفت دانشگاه‌ فرانسوي‌ زبان‌ و دو دانشگاه‌ دو زبانه‌ نيز وجود دارد.دانشگاههای کبک اغلب فرانسه زبان هستند.دانشجویان غیر کانادایی برا ی ورود به هر دانشگاه باید مدرک زبان معتبر جهت اثبات توانایی زبان خود ارائه دهند. تحصیل به صورت پاره وقت و تمام وقت در کانادا امکان پذیر است.شرایط پذیرش در هر رشته را دانشکده ی ارائه دهنده ی آن دوره تایید می کند. مراكزآموزش‌عالي‌دركانادامستقل‌هستندومدارك‌دانشگاهي‌راخودشان‌صادرمي‌كنند.دانشجویان خارجی که تمایل دارند در دانشگاههای کانادا تحصیل نمایند باید از دانشگاه مورد نظرشان ارزشیابی مدرک دریافت کنند. 

 

 

دوره‌هاي‌ تحصيلي‌ تکمیلی در کانادا:

‌‌

 دوره‌هاي‌ 1-3 ساله برای اخذ مدارك‌certificate و diploma .گرفتن این مدارک آسانتر از ورود به دانشگاه استو فارغ التحصیلا ن بعد از این دوره ها می توانند برای ورود به دانشگاه اقدام کنند.

1
-

2 - دوره ی لیسانس.این دوره در اغلب ایالتها 4 ساله و در برخی ایالتها 3 ساله است.

master - 3یا کارشناسی ارشد .برای ورود به‌ اين‌ دوره‌ داشتن‌ مدركلیسانس با معدل‌ حداقل‌b ضروري‌ است.

ph.d - 4یا دکتری .برای ورود به‌ اين‌ دوره‌ معدل‌ +b يا بالاتر در دوره‌master مورد نياز است. علاوه‌ بر اين‌ دانشجو بايد توصيه‌هاي‌ كتبي‌ استادان‌ قبلي‌ داشته‌ باشد. این دوره در کانادا 4 ساله است. 

 

وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری ایران دانشگاههای کانادا را از نظر ارزشیابی مدرک به چند دسته تقسیم میکند.جهت اطلاع از درجه بندی دانشگاههای کانادا توسط وزارت علوم ایران به لینک زیر مراجعه فرمایید. 

 

 

نظام‌ آموزشي‌ و چگونگي‌ ارزشيابي‌ مدارك‌ تحصيلي‌ دانشگاه هاي‌کانادا


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 7266