تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
بازار كار كبك

 

 
 
بازار کار مهاجران تحصیل کرده در کانادا و کبک
 
 
بنا به آمار منتشر شده از سوی سازمان پژوهش و اطلاع رسانی اجتماعی اقتصادی (iris ) کانادا، دستمزدهای مهاجران نسبت به کانادایی تباران بیش از پیش کاهش یافته است و این در حالی است که سطح تحصیلات مهاجران پذیرفته شده نسبت به گذشته بالاتر رفته است.
 
پژوهش های این سازمان نشان می دهد که در سال 2006، 51 درصد مهاجران تازه وارد ، یعنی کسانی که کمتر از 5 سال در کانادا بوده اند و بین 25 تا 64 سال سن داشته اند، دارای مدارک دانشگاهی بوده اند. درصد دارندگان مدارک تحصیلی در میان کانادایی تباران تنها 19 درصد بوده است. علی رغم داشتن این امتیاز، در سال 2005 دستمزد مهاجران یادشده 37% درصد از دستمزد تنها 63 درصد دستمزد کانادایی تباران کمتر بوده است. در سال 1980، مهاجران تحصیل کرده تنها 15 درصد کمتر از کانادایی تباران دستمزد می گرفته اند.
 
 

 

 
 
بنا به همین پژوهش ها، شرایط مهاجران در استان کبک از دیگر استان ها بدتر بوده است. ماتیو فورتیه (mathieu fortier) پژوهشگر این بنیاد می گوید :«با تحصیلاتی بسیار بالاتر از کبکی تباران، مهاجران این استان دو تا سه برابر بیشتر از کبکی ها در معرض بیکاری و دستمزد پایین هستند که شرایط کل مهاجران در کانادا تفاوت دارد.» گزارش می افزاید که در روند کاریابی در کبک، تنها در 32 درصد استخدامی ها تجربۀ کاری بیرون از کانادا به شمار آمده اند. این درصد در استان انتاریو 47 درصد بوده است که بالاترین درصد در کل کاناداست. پژوهشگران این مرکز بر این باورند که برنامه های کارآموزی، همانند آن چه در تورنتو انجام شده است، می تواند به بهبود شرایط کمک کند.
 
در همین گزارش آمده است که استان کبک مهاجران کمتری را پذیراست. در سال 2006، جمعیت مهاجران 27.5 درصد کل استان کلمبی بریتانیک بوده و 28 درصد کل جمعیت استان انتاریو است. در همین تاریخ، شمار مهاجران تنها 11.5 درصد جمعیت استان بوده است.
 
ماتیو فورتیه می گوید " مهاجرت یک مسئله اقتصادی است، جوامع ما به دلایل فرهنگی و سیاسی مهاجرت را برگزیده اند. با این حال، تنها در حوزۀ اقتصادی توانمندی مهاجران رسما پذیرفته شده و باید در نظر گرفته شود، اقتصاد کانادا بالغ بر 370000 نفر نیروی کار را در اختیار خواهد داشت و درآمد مهاجران 30.7 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت و این مبلغ برابر 2.1 درصد درآمد سرانۀ کاناداست".
 
پژوهشگران این بنیاد توجه به ادغام مهاجران در بازار کار را به سود کانادا و به ویژه کبک می دانند.
دولت کانادا می کوشد تا با بکارگیری مهاجران و افراد با استعداد و حرفه ای  کمبود های بازار کار کانادا را جبران نماید .این موضوع تاثیر بسیار زیادی بر پیشرفت اقتصادی کشور کانادا در سال های آینده خواهد داشت.

کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 9733