تنظیم وقت مشاوره
 اقامت کانادا-کانادا  اقامت کانادا-صفحه اصلی
تحصيل در كبك

 

کبک با مساحت 1.7 میلیون کیلومتر مربع سه برابر کشور فرانسه و پنج برابر کشور ژاپن مساحت دارد.
نظام آموزشی کبک:

 

کبک با مساحت 1.7 میلیون کیلومتر مربع سه برابر کشور  فرانسه و پنج برابر کشور ژاپن مساحت دارد.کبک با جمعیتی بالغ بر 7.5 میلیون نفر یکی از ایالت های پر جمعیت کاناداست.این ایالت که در گذسته مقصد بسیاری از اروپاییان مخصوصاً فرانسویان بوده است امروزه به محل زندگی بسیاری از ملیت ها تبدیل شده است.

 

کبک هم اکنون مقصد 38000 مهاجر در سال است که افراد برای اقامت در کانادا، از 150 کشور گوناگون به آنجا مهاجرت می کنند.

در این مقاله بر نظام آموزشی موجود در ایالت کبک مروری می کنیم .قسمت عمده ی بودجه ی این ایالت سالانه به آموزش و پرورش اختصاص می یابد.در سال 2003، 7.8 درصد تولید ناخالص ملی این ایالت به آموزش و پرورش اختصاص می یافت،نظام آموزشی کبک چهار مقطع دارد:

 

·        دبستان (شامل پیش دبستانی نیز می شود)

·        دبیرستان

·        کالج

·        دانشگاه

تحصیل در تمامی مراحل تا پیش از دانشگاه در ایالت کبک رایگان می باشد.تحصیل در دبستان و دبیرستان (از 6 سالگی تا 16 سالگی) اجباری است.

 

دوره ی پیش دبستانی 2 ساله است و اختیاری می باشد.کودکان در 6 سالگی وارد دبستان می شوند .مقطع دبستان 6 سال به طول می انجامد .6 سال دبستان از نظر مفاهیم و اهداف آموزشی به سه دوره تقسیم می شوند.

 

دبیرستان یک دوره ی 5 ساله است که به دو مرحله ی آموزشی تقسیم می شود.در مرحله ی اول آموزش های عمومی ارائه می شوند و در مرحله ی بعد واحدهای اختیاری در کنار واحدهای عمومی ارائه می گردند.

هدف از مرحله ی اول تثبیت و ارتقاء آموزش های دوره ی دبستان و هدف از مرحله ی دوم بررسی الویت های فرصت های شغلی آینده ی محصلین است.4 نوع دیپلم گوناگون پس ازپایان  دوره ی دبیرستان ارائه می گردد:

 

·        دیپلم ssd:افرادی که به طور عادی 5 سال آموزش دبیرستان را به پایان می رسانند و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را دارند این دیپلم را دریافت می کنند

 

·        مدرک ave: افرادی که پس از پایان سال سوم دبیرستان میخواهند سریعاً وارد بازارکار شوند دوره های آموزشی مشاغل نیمه ماهر را می گذرانند و این مدرک را دریافت می کنند.این مدرک نوعی تصدیق به حساب می شود و دیپلم به حساب نمی آید.

 

 
 

·        دیپلم dvs: افرادی که از سال سوم به بعد دوره های فنی حرفه ای را گذرانده اند، این مدرک را دریافت می کنند و می توانند دوره های تخصصی رشته ی خود را نیز بگذرانند

·        مدرک avs:مدرک دوره های تخصصی فنی و حرفه ای است که دارندگان دیپلم dvs دارند می توانند برای تکمیل آموزش خود بگذرانند.

پس از دبیرستان محصلین می توانند وارد مقطع کالج شوند.50 کالج دولتی و 21 کالج نیمه دولتی (خصوصی که از دولت بودجه دریافت می کنند)  در کبک وجود دارند.دوره هایی که در هر کالج ارائه می شود از نیاز بازار کار ناحیه ای که کالج در آن واقع شده است تاثیر می گیرد و در برگزاری دوره ها نیازهای بومی آن ناحیه در نظر گرفته شده اند.

دو نوع دوره در کالج های کبک وجود دارند:

 

·        دوره های دو ساله ی پیش دانشگاهی که بعد از آن مدرک dcs می گیرند و میتوانند مستقیماً وارد دانشگاه شوند.

·        دوره های سه ساله ی فنی که به مدرک dcs یا acs (دوره های فنی کوتاهتر از dcs) ختم می شوند.این گروه فقط در شرایط خاص می توانند وارد دانشگاه شوند ولی در عوض برای ورود به بازار کار آماده شده اند.

 

تصمیم گیری قطعی راجع به شغل آینده در دوره ی کالج اتفاق می افتد.محصلین می توانند در صورتی که از انتخاب خود راضی نیستند به راحتی از دوره ای به دوره ی دیگر انتقالی بگیرند تا دوره ی مناسب خود را بیابند.

 

دوره های دانشگاهی در کبک مانند ایالت های دیگر کانادا است و شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.شهریه دانشگاه در ایالت کبک از بسیاری از دانشگاه های کانادا و ایالات متحده ی آمریکا پایین تر است و یکی از نقاط قوت نظام آموزشی کبک محسوب می شود.


کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی 'کارسازان آریان پارس' می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

بازدید از این صفحه : 6471