بلغارستان در یک نگاه

  • صفحه اصلی
  • کشور بلغارستان اولین دموکراسی را با انتخابات آزاد ماه می۱۹۹۰ تجربه کرد. در همان زمان، حزب کمونیست بل...
بلغارستان در یک نگاه

بلغارستان در یک نگاه

تاریخ بلغارستان

کشور بلغارستان اولین دموکراسی را با انتخابات آزاد ماه می۱۹۹۰ تجربه کرد. در همان زمان، حزب کمونیست بلغارستان که به حزب سوسیالیست بلغارستان (BSP) تغییر نام داده بود، در این انتخابات پیروز شد. یکسال بعد در اکتبر ۱۹۹۱میلادی، یک ائتلاف بزرگ در بلغارستان شکل گرفت، با این اعتلاف که متشکل از طرفداران غرب موسوم به اتحاد نیروهای دموکراتیک (UDF) و یک حزب از اقلیت ترک‌های بلغارستان بود، حزب سوسیالیست‌ها به گوشه رانده شد و آنان قدرت را  در دست گرفتند. در ژانویه ۱۹۹۲ "ژلیو ژلف" توانست با شعار معروف «دموکراسی یا کمونیسم» جریان ائتلاف بر حزب حاکم را رهبری کرده و پس از مدتی مبارزه، رئیس جمهور بلغارستان شود. 
اما ژلیو ژلف نیز نتوانست حریف نابسامانی های کشور بلغارستان شود. در ابتدای سال  ۱۹۹۴ میلادی مردم بلغارستان دیگر تحمل فشار مشکلات بیشمار اقتصادی شامل "تورم، نرخ بیکاری هجده درصدی همراه با بدهی خارجی به مبلغ یازده میلیارد دلار" را نداشتند و این مهم پایه ای شد برای واگذاری امور به بخش خصوصی. 
خصوصی‌سازی مزارع، اولین تجربه مدیریت کلان در کشور بلغارستان بود که بیشتر کسب و کار  و فعالیت های مرتبط با آن، بدون دخالت دولت بلغارستان،  موفقیت های فراوانی را به همراه داشت. موفقیت هایی که توانست در بازارهای بلغارستان علاوه بر فراوانی مواد غذایی با تنوع بی سابقه ای از برندهای متفاوت خارجی، جلوه تازه‌ای از کشور بلغارستان را به نمایش بگذارد. سرانجام، این موفقیت ها توانست اعتماد سرمایه داران بزرگ بلغاری و دیگر کشورها را برای سرمایه گذاری در این کشور جلب نموده و باعث شکوفایی این کشور زیبا شد. 
گفتنی است بلغارستان در سال 2007 میلادی به اتحادیه اروپا پیوست و براساس قانون میبایست تا پایان سال 2020 عضو کشورهای شینگن شود.

جغرافیا بلغارستان

کشور بلغارستان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. شمال بلغارستان، کشور رومانی با ۶۰۸ کیلومتر مرز مشترک قرار گرفته است و در غرب این کشور هم صربستان با طول 318 کیلومتر مرز مشترک است. در جنوب نیز کشورهای مقدونیه و یونان به ترتیب با 148 و 498 کیلومتر هم مرز هستند. ترکیه هم یکی دیگر از کشورهای همسایه بلغارستان است که 240 کیلومتر مرز مشترک دارد. از ویژگی های مهم بلغارستان می توان به این نکته اشاره کرد که این کشور در شرق به دریای سیاه راه دارد. 
به طور کلی، کشور بلغارستان با 110 هزار و 994 کیلومتر مربع مساحت، یک هزار و 808 کیلومتر  مرز زمینی و 354 کیلومتر خط ساحلی دارد. بلغارستان 105مین کشور بزرگ جهان و شانزدهمین کشور بزرگ اروپا است. پایتخت این کشور شهر صوفیه است.
شمال کشور بلغارستان با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد  و جنوب آن با آب و هوای مدیترانه‌ای، اقلیم این کشور را در مقایسه با دیگر کشورهای همسایه ممتاز کرده است. و البته باید به این نکته تاکید کرد که بیشتر اقلیم بلغارستان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است و نواحی ساحلی دریای سیاه نیز آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. دامنه دما در مناطق مختلف به طور قابل توجهی متفاوت است. 

 پرچم بلغارستان


پرچم بلغارستان از سه نوار رنگی افقی مساوی سفید، سبز و قرمز تشکیل شده است.
هر سه نوار پرچم بلغارستان از نظر شکل و اندازه یکسان میباشند. رنگ سفید به معنی خلوص، امید و نجابت است. رنگ سبز نیز به معنی آزادی، ایمان و باروری است و رنگ قرمز هم نماد شجاعت، غیرت، عشق و مردانگی است.


اقتصاد بلغارستان

بلغارستان 110 هزار و 994 کیلومتر مربع مساحت دارد و چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است. نزدیک به هفت میلیون نفر جمعیت دارد که از این تعداد، حدود یک میلیون و 600 هزار نفر در صوفیا پایتخت بلغارستان ساکن هستند.
اقتصاد بلغارستان  در پنج سال اخیر موفق شده است علاوه بر خروج از رکود، شیب رشد اقتصادی خود را به نحو مطلوبی افزایش دهد.
بخش مهمی از اقتصاد کشور بلغارستان وابسته به کشاورزی است. بلغارستان به طور کلی کشاورزی محور است و صنعت در آن جایگاه کمتری در مقایسه با کشاورزی دارد. دلایل این موضوع نیز برمیگردد به وجود خاک های حاصلخیز و آب فراوان در بلغارستان که توانسته اقتصاد را به دست بگیرد. 
در کشور بلغارستان تعاونی های بزرگ کشاورزی، مکانیزم های متمرکزی دارند و به وضوح می توان، تولیدات صنایع غذایی بسیار خوب که "توان صادرات" به کشورهای مختلف جهان را دارند، مشاهده کرد.
فضای بکر کشور بلغارستان و ایجاد "احساس امنیت" همواره این کشور را به بهترین کشور برای سرمایه گذاری در بین کشورهای اتحادیه اروپا تبدیل کرده است. صنعت اصلی کشور بلغارستان کشاورزی و دامپروری است. از اینرو، بلغارستان همواره در صدد توسعه زیرساخت های صنعتی خود میباشد. 
و بدین منظور مسوولان عالی بلغارستان ضمن استقبال از سرمایه گذاری سرمایه گذاران، تسهیلات ویژه ای برای اعطاء مهاجرت به متخصصان و مهندسین مرتبط با صنعت کشاورزی در نظر گرفته است و حمایت های فراوانی را در این جهت از سرمایه گذاران به عمل می آورد.
در بین کشورهای اتحادیه اروپا، کشور بلغارستان با 10 درصد نرخ مالیات، کمترین نرخ مالیات را به خود اختصاص داده است. واحد پول بلغارستان لوا (LEVA) است و هر یورو معادل 1.95583 لوا میباشد.
مالیات در کشور بلغارستان به دو صورت "مالیات بر ارزش افزوده" و مالیات بر تولید" است.
تراز تجاری مثبت بلغارستان حاکی از پیشی گرفتن صادرات بر واردات این کشور است. دراین‌بین باید به این نکته اذعان کرد که مسوولان عالی تصمیم گیر با اتخاذ سیاست های اصولی، نمره قابل قبولی در بخش های مالی و تجاری بدست آورده اند. 

شرایط زندگی در بلغارستان

این کشور دارای مزایای بی شماری می باشد که هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا جهت زندگی در بلغارستان به این کشور مهاجرت می نمایند. برخی از مزایای زندگی در بلغارستان به شرح زیر می باشد.
1. بیشتر جوانان بلغاری به زبان انگلیسی تسلط دارند و می توانند به این زبان صحبت کنند. از این جهت افراد قادر خواهند بود فقط با داشتن دانش انگلیسی به این کشور مهاجرت کنند.
2. نرخ پایین هزینه های زندگی در کشور بلغارستان در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا سبب گشته که افراد، این کشور را به عنوان کشور هدف برای زندگی خود انتخاب نمایند.
3. یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب کشور هدف برای مهاجرت، "امنیت" و "احساس امنیت" در آن کشور می باشد که هموار برای افراد بسیار حائز اهمیت است. در کشور بلغارستان پلیس و دایره قضایی با جرائم و مجرمان برخود جدی می نماید و مجازات سنگینی را برای این دسته از افراد اعمال می کند. از این جهت کشور بلغارستان مکانی امن برای زندگی با "احساس امنیت" می باشد.

شرایط تحصیل در بلغارستان

امروزه اغلب افراد در سراسر دنیا خواهان ادامه تحصیل و اقامت در کشورهای پیشرفته می باشند. کشور بلغارستان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. از این رو هر سال، افراد بی شماری از سراسر جهان، این کشور  را برای ادامه تحصیل  و مهاجرت، انتخاب می نمایند.
کشور بلغارستان به واسطه سطح بالای کیفیت آموزشی، پایین بودن نرخ هزینه های تحصیل و زندگی و معتبر بودن مراکز آموزشی، سالانه تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های بلغارستان به این کشور مهاجرت می نمایند. 
دانشگاه های بلغارستان در تمامی حوزه های علمی به خصوص رشته هایی مانند پزشکی، ریاضیات، شیمی و زیست شناسی بسیار شناخته شده و معتبر می باشند. شرایط اخذ پذیرش دانشجو در دانشگاه های بلغارستان راحت تر از سایر دانشگاه های اتحادیه اروپا می باشد.
به طور کلی رتبه بندی و رنکینگ هر دانشگاه به عوامل متعددی از قبیل امکانات آموزشی، جوایز علمی کسب شده، تعداد دانشجویان و اساتید، فعالیت های پژوهشی و غیره مرتبط می باشد. لازم به ذکر است که این عوامل توسط سازمان های جهانی معتبر نظیر QS/THE و غیره مورد ارزیابی قرار می گیرد.
در حال حاضر بیش از 14000 دانشجوی بین المللی در کشور بلغارستان مشغول به تحصیل می باشند.

0 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *