دانشگاه های کانادا

  • صفحه اصلی
  • دانشگاه های کانادا به عنوان یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی طی سالهای اخیر به شمار می روند. د...
دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا به عنوان یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی طی سالهای اخیر به شمار می روند. در سالهای اخیر، کانادا هفتمین کشور در زمینه پذیرش دانشجویان از اقصی نقاط دنیا علی الخصوص دانشجویان ایرانی بوده است. اونتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک استان های محبوب برای بسیاری از دانشجویان بین المللی بوده اند.
 
طیف گسترده ای از دانشگاه های کانادا رشته های مختلفی را به دانشجویان مختلف بین المللی ارائه می کنند. اما حوزه آموزشی کانادا تنها محدود به همین موارد نیست. مراکز آموزشی کوچک تری نیز در کانادا وجود دارند که طیف کمتری از رشته ها را گاها فقط در یک مقطع مانند کارشناسی ارائه می کنند.
 
کالج ها معمولا کوچکتر از دانشگاه بوده و دوره های آموزشی، هنری و فنی و حرفه ای ارائه می کنند. به مانند بسیاری از کشور ها، نام کالج ها و نام دانشگاه های کانادا در دو بخش دولتی و خصوصی به چشم می خورند. البته دانشجویان بین المللی که نیازمند اخذ ویزای تحصیلی کانادا هستند، قادر به ثبت نام و اخذ پذیرش از کالج های دولتی کانادا نیستند. حتی ممکن است در برخی مواقع شهریه کالج های دولتی تفاوتی با کالج های خصوصی برای برای دانشجویان بین المللی ندارد. به همین علت کالج های خصوصی کانادا برای دانشجویان بین المللی گزینه مناسب تری هنگام انتخاب می باشند.
 
 
معیار تنظیم لیست معتبر ترین ترین دانگاه های کانادا بر اساس فاکتور هایی مانند دانشجویان، اساتید، موارد تحقیقاتی و پژوهشی، کیفیت آموزشی، آینده فارغ التحصیلان و مواردی از این دست می باشد.اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، آشنایی با برترین دانشگاه های کانادا از لحاظ رتبه بندی در کنار مواردی مانند ددلاین دانشگاه های کانادا و نحوه پذیرش دانشگاه های کانادا بسیار مهم می باشند.
 
در میان دانشگاه های کانادا به ترتیب رتبه، ۲۶ دانشگاه در میان برترین های دنیا هستند. همچنین، دانشگاه های تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا در میان ۵۰ دانشگاه برتر دنیا به چشم می خورند. رتبه ۹۰ برترین دانشگاه های دنیا نیز به دانشگاه آلبرتا اختصاص یافته است. دانشگاه های مک مستر، واترلو، کلگری، وسترن، و کوئینز رتبه های ششم تا دهم برترین دانشگاه های کانادا را دریافت کرده اند.
 
در ادامه گروه تحریریه آریان پارس به معرفی دانشگاه های کانادا می پردازد:
 
دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت
دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های حوزه علوم پزشکی را دارند، برای اطمینان از تاییدات وزارت بهداشت ایران پس از فارغ التحصیلی، که عده زیادی دچار مشکلاتی در این حوزه هستند، بایستی دانشگاه های خود را با آگاهی و تحقیق قبلی انتخاب نمایند. وزارت بهداشت ایران لیستی از دانشگاه های مورد تایید خود نه تنها در کانادا بلکه در اقصی نقاط دنیا منتشر کرده است. دانشگاه های کانادایی این لیست به شرح زیر هستند.
 
University of British Columbia
University of Toronto
McGill University
McMaster University
University of Montreal
Laval University
University of Calgary
Dalhousie University
University of Windsor
York University
University of Manitoba
University of Windsor
University of Regina
Western University
University of Guelph
البته لازم به ذکر است که وزارت بهداشت ایران با توجه به شرایط ممکن است تغییراتی را در این لیست دانشگاه های کانادا اعمال نماید. بنابراین بایستی همیشه نسبت جدید ترین لیست دانشگاه های کانادا مورد تایید وزارت بهداشت اطلاع داشته باشید.
 
دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم
وزارت علوم ایران دانشگاه های کانادا را بر اساس رتبه و فاکتورهای دیگر به سه دسته ممتاز، خوب و متوسط تقسیم بندی کرده است. این تقسیم بندی توسط وزارت علوم ایران تنها مختص دانشگاه های کانادایی نیست و دانشگاه های تمامی کشور ها توسط این وزارت شامل این دسته بندی شده اند. در ادامه تعدادی از دانشگاه های کانادایی در هر دسته بندی را ذکر می کنیم.
 
دانشگاه های ممتاز این دسته بندی موارد زیر هستند.
 
Dalhousie University
Laval University
McGill University
Queen’s University
Simon Fraser University
University of Alberta
University of Calgary
University of Guelph (در رشته های کشاورزی و دامپروری)
University of Waterloo
University of Victoria
برخی از دانشگاه های خوب این لیست موارد زیر می باشند.
 
Carleton University
Concordia University
The University of Western Ontario
University du Quebec a Montreal
University of Manitoba
University of Guelph
University of Sasketchewan
University of Regina
University of Windsor
موارد زیر نیز در دسته بندی دانشگاه های متوسط کانادایی در لیست وزارت علوم ایران هستند.
 
Acadia University
Brandon University
Lakehead University
Nippising University
Trent University
University of Sherbrooke
University of Sudbury
برترین دانشگاه های پزشکی کانادا
دانشگاه ها و سیستم آموزشی با کیفیت در کنار نرخ بالای جذب فارغ التحصیلان از عواملی است که کانادا را به یکی از محبوب ترین کشور ها برای دانشجویان بدل کرده است. رشته های حوزه پزشکی کانادا را می توان از معتبر ترین رشته های تحصیلی این کشور برشمرد.
 
در میان برترین دانشگاه های پزشکی دنیا، نام ۱۷ دانشکده پزشکی کانادا به چشم می خورد. با توجه به ظرفیت محدود پذیرش و تقاضاهای روز افزون برای پذیرش رشته های پزشکی در کانادا، ورود به دانشگاه های کانادا برای این رشته ها بسیار رقابتی می باشد.
 
 
نکته حائز اهمیت در این مبحث، انتخاب دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت می باشند. بدین ترتیب پس از فارغ التحصیلی امکان ثبت و اعتبار سنجی مدرک تحصیلی در ایران به راحتی وجود خواهد داشت.
 
دانشگاه های کانادا بیشترین نرخ رضایتمندی در بین دانشجویان را دارا می باشند. برترین دانشگاه های حوزه علوم پزشکی طبق رتبه بندی وب سایت معتبر QS دانشگاه های زیر می باشند.
 
رتبه در وب سایت QS دانشگاه
۲۳۹ Queen’s University at Kingston
۳۵ McGill University
۱۳۷ University de Montreal
۱۴۰ McMaster University
۲۳۳ University of Calgary
۲۸۰ Dalhousie University
۲۱۱ University of Western Ontario
۲۹ University of Toronto
۵۱ University of British Columbia
۱۱۳ University of Alberta
۲۸۱ University of Ottawa
۳۱۴ Simon Faster University
۴۳۹ University of Saskatchewan
۶۵۰ – ۶۰۱ University of Manitoba
۷۰۰ – ۶۵۱ Universite de Sherbrooke
۷۰۰ – ۶۵۱ University of carleton
برترین دانشگاه های مهندسی کانادا
همه ساله عده زیادی از دانشجویان بین المللی برای رشته های فنی، مهندسی و تکنولوژی در مقاطع مختلف دانشگاه های کانادا اقدام می نمایند. زمینه های تحقیقاتی، اعتبار دانشگاه ها برای جذب فارغ التحصیلان در بازار کار و کیفیت بالای آموزشی از جمله مواردی هستند که دانشگاه های کانادا را در حوزه رشته های فنی مهندسی در صدر گزینه های متقاضیان تحصیل در خارج از کشور قرار داده اند.
 
برترین دانشگاه های کانادا در حوزه رشته های فنی مهندسی طبق جدید ترین رتبه بندی وب سایت QS موارد زیر هستند.
 
وب سایت دانشگاه نام دانشگاه
www.utoronto.ca دانشگاه تورنتو
www.ubc.ca دانشگاه بریتیش کلمبیا
uwaterloo.ca دانشگاه واترلو
www.mcgill.ca دانشگاه مک گیل
www.ualberta.ca دانشگاه آلبرتا
www.umontreal.ca دانشگاه مونترال
www.queensu.ca دانشگاه کویین
www.mcmaster.ca دانشگاه مک مستر
www.uwo.ca دانشگاه انتاریوی غربی
www.ucalgary.ca دانشگاه کال گری
برترین دانشگاه های حقوق کانادا
عده زیادی همه ساله برای تحصیل در رشته حقوق به خاک کانادا وارد می شوند. البته برای اخذ پذیرش در مقطع حقوق، متقاضیان نیازمند شرکت در آزمون LSAT می باشند. موقعیت های شغلی مناسب و امکان جذب شدن در بازار کار وکالت در جنبه های مختلف آن در کانادا از جمله مواردی است که شرکت در مقاطع مختلف تحصیلی در رشته حقوق را در کانادا مطلوب می سازد.
 
۱۰ دانشگاه برتر کانادا در حوزه رشته های حقوق به شرح زیر می باشند.
 
University of Toronto (UofT) – Faculty of Law
McGill University – Faculty of Law
Osgoode Professional Development – Osgoode Hall Law School of York University
Queen’s University – Faculty of Law
Peter A. Allard School of Law at University of British Columbia (UBC)
Dalhousie University – Schulich School of Law
University of Alberta – Faculty of Law
Western University (UWO) – Faculty of Law
University of Ottawa – Faculty of Law
Université de Montréal – Faculté de Droit
در نظر گرفتن هزینه های تحصیل در دانشگاه های کانادا منجر به افزایش آگاهی هنگام انتخاب دانشگاه های کانادا برای اپلای و اتخاذ تصمیمی منطقی کمک شایانی خواهد داشت. هزینه تحصیل در کانادا وابستگی زیادی به شهر، دانشگاه، رشته انتخابی و مقطع مورد نظر دارد. به همین علت هزینه های تحصیل به شکل میانگین بیان می شوند.  برای مقطع کارشناسی در دانشگاه های کانادا بایستی متصور هزینه ای بین ۱۸ الی ۲۲ هزار دلار به شکل سالیانه باشید. در مقطع کارشناسی ارشد نیز هزینه تحصیل سالیانه در حدود ۱۵ الی ۲۰ هزار دلار می باشد.
 
البته هزینه تحصیل متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر متفاوت بوده و برای کسب اطلاعات دقیق بایستی به وب سایت دانشگاه ها مراجعه نمایید.
 
امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز تنها در مقطع دکتری وجود دارد. بورسیه تحصیلی مقطع دکتری نیز با توجه به سوابق تحصیلی و پژوهشی و بنا بر صلاحدید اساتید راهنما به متقاضیان تعلق می گیرد.
 
کم هزینه ترین دانشگاه های کانادا
هزینه تحصیل در کانادا به عنوان یکی از عناصر تاثیر گذار در فرآیند تصمیم گیری دانشجویان بین المللی مطرح می شود. دانشگاه هایی که دارای هزینه کمتری هستند، طبعا گزینه های مناسب تری می باشند.
 
 
از سوی دیگر، رقابت برای اخذ پذیرش در دانشگاه های کم هزینه بالاتر می باشد. بنابراین بایستی انتظار داشته باشید که قادر به اخذ پذیرش از همه دانشگاه های کم هزینه کانادا نباشید.
 
در میان دانشگاه های کم هزینه کانادا نام دانشگاه های مموریال نیوفاندلند، آلبرتا، منترال، دال هاوزی، و دانشگاه ساسکاچوان به چشم می خورند. نکته حائز اهمیت بعدی ، کسب اطلاع راجع به ارزانترین دانشگاه های کانادا در حوزه های مهندسی، پزشکی و انسانی می باشد.
 
در ادامه، به لیستی از کم هزینه ترین دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین المللی اشاره می کنیم. البته برای اطلاع دقیق تر از هزینه های دانشگاه ها و رشته های کانادا در مقاطع مختلف بایستی به وب سایت آنها مراجعه نمایید.
 
متوسط هزینه سالیانه ایالت نام دانشگاه
$۷,۲۰۳ Manitoba Brandon University
$۷,۴۸۲ Manitoba Université de Saint-Boniface
$۹,۷۳۰ Ontario University of Guelph
$۱۰,۰۰۳ Manitoba Canadian Mennonite University
شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه های کانادا
بورسیه تحصیلی در کانادا به معنی کمک هزینه هایی است که توسط دانشگاه ها، دولت و یا موسسات مختلفی بنا به شرایط متقاضیان به آنها اعطا می شوند. این کمک هزینه ها ممکن است تمامی هزینه های تحصیل و یا بخشی از آنها را مورد پوشش خود قرار دهند.
 
 
امکان دریافت بورسیه تحصیلی در کشور کانادا برای مقطع دکتری بیشتر است. به عبارت دیگر، مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شانس چندانی برای دریافت بورسیه نخواهد داشت.
 
مواردی از قبیل امتیاز زبان انگلیسی بالا، مدارک تحصیلی قبلی مرتبط، سوابق پژوهشی و مقالات بین المللی و ارائه پروپوزال مناسب جهت تایید استاد راهنما برای اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا الزامی هستند. به منظور اعطای بورسیه تحصیلی در دانشگاه های کانادا و یا موسسات مختلف خصوصی و دولتی، تایید سوپروایزر یا استاد راهنما الزامی است. به منظور جلب نظر استاد راهنما بایستی پروپوزالی ارائه دهید که مد نظر استاد راهنما بوده و با چارچوب تحقیقاتی مد نظر دانشگاه مطابقت داشته باشد.
 
مدارک لازم جهت دریافت پذیرش برای دانشگاه های کانادا
اگر قصد دریافت ذیرش در دانشگاه های کانادا را دارید، بایستی در صدد جمع آوری و فراهم کردن دانشگاه های مختلفی باشید. برخی از مدارک میان دانشگاه های مختلف به شکل عمومی مشترک است. اما هر کدام از دانشگاه های کانادا بنا به رشته و مقطع مورد نظر متقاضیان ادامه تحصیل ممکن است مدارک مخصوص به خود را نیز طلب نمایند.
 
 
مواردی از قبیل مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات به شکل ترجمه و تایید شده، مدرک زبان انگلیسی، مدارک شناسایی، توصیه وانگیزه نامه از قبیل موارد عمومی برای کسب پذیرش از دانشگاه های کانادا می  باشند.
 
لازم به ذکر است که پس از اخذ پذیرش تحصیلی، نوبت به اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا می باشد که مدارکی از قبیل تمکن مالی و Study Plan نیز بایستی فراهم شوند.

0 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *