راهکارهای مهاجرت به بلغارستان

 • صفحه اصلی
 • تاریخچه مهاجرت به بلغارستان به پیش از دوران عثمانی بر می گردد. ترک تبارها از اولین ساکنین این کشور ب...
راهکارهای مهاجرت به بلغارستان

راهکارهای مهاجرت به بلغارستان

تاریخچه مهاجرت به بلغارستان به پیش از دوران عثمانی بر می گردد. ترک تبارها از اولین ساکنین این کشور بودند. در حال حاضر ۴۰ درصد مردم این کشور آریایی، ۳۰ درصد ترک و ۳۰ درصد روس می باشند.

بلغارستان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد و با توجه به این موضوع که در سال ۲۰۱۸ به عنوان رئیس موقت اتحادیه اروپا بود، درخواست ورود به محدوده شینگن را مطرح کرد. این درخواست با نظر مثبت همراه بود و به موجب آن، کشور بلغارستان از اواسط سال ۲۰۲۰ وارد محدوده شینگن می شود.

حضور در محدوده شینگن و حوزه اتحادیه اروپا به همراه اقتصاد رو به پیشرفت این کشور سبب گردیده است که مهاجران برای دریافت اقامت بلغارستان اقدام نمایند. این دلایل از مهم ترین دلایل مهاجرت به بلغارستان قلمداد می شود.

روش های مهاجرت به بلغارستان

افرادی که قصد مهاجرت به بلغارستان را در سر می پرورانند، با دانش کامل از روش های مهاجرت به این کشور می توانند بهترین تصمیمات را اتخاذ نمایند. با آشنایی از روش های مهاجرت به بلغارستان قادر خواهند بود بهترین روش برای ورود به این کشور را انتخاب نمایند.

روش های مهاجرت به بلغارستاندر حال حاضر ویزای تحصیلی، ویزای کار، ویزای کار آفرینی، ویزای سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق ازدواج و پناهندگی به عنوان راه های ورود به کشور بلغارستان تلقی می شود.

در ادامه این بخش تمامی ره های ورود به بلغارستان را مورد بررسی قرار می دهیم:

ویزای تحصیلی
یکی از متداول ترین و برترین روش های مهاجرت به بلغارستان، تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور می باشد. دانشجویان قادر خواهند بود با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی اقدام نمایند.

کشور بلغارستان به عنوان کم هزینه ترین کشور اتحادیه اروپا که دوره های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهد، به شمار می رود. از همین رو دانشجویان با ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی می توانند شانس خود را برای اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر این کشور افزایش دهند. لازم بذکر است که مدرک زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش الزامی نمی باشد و دانشجویان می توانند در کلاس های زبان قبل از دانشگاه شرکت نمایند.

 

تحصیل در بلغارستان

سیستم مدرن آموزشی و پیشرفته، هزینه های معقول زندگی و تحصیل از مهم ترین دلایل مهاجرت دانشجویان به کشور بلغارستان می باشد. دانشجویان پس از تحصیل در دانشگاه های بلغارستان قادر خواهند بود با پیدا کردن کار، ویزای تحصیلی را به ویزای کار تبدیل نمایند و در صورت احراز شرایط مورد نظر، موفق به دریافت اقامت بلغارستان شوند.

تحصیل در بلغارستاناز مهم ترین مدارک برای اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای دانشجویی می توان به سوابق تحصیلی، ریز نمرات، توصیه نامه از اساتید و تمکن مالی اشاره کرد. هزینه های تحصیل در کشور بلغارستان به صورت میانگین بین ۴ تا ۵ یورو تخمین زده می شود. میانگین هزینه های زندگی در کشور بلغارستان ۴۵۰ تا ۶۰۰ یورو است. دانشجویان با توجه به درآمده حاصله از کار دانشجویی قادر خواهند بود بخش اعظمی از هزینه های خود را پوشش دهند.

 

ویزای کار بلغارستان

سیستم اعطا ویزای کار در بلغارستان همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا می باشد. این نکته بدین معناست که متقاضیان برای مهاجرت به بلغارستان از روش ویزای کار به پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای بلغاری نیاز خواهند داشت. کارفرما در ابتدا آگهی جذب نیروی کار در کشور بلغارستان به مدت ۲ ماه و سپس در سایر کشورهای اتحادیه اروپا منتشر می کند.

کار در بلغارستاندر صورتی که نیروی مورد نظر شرایط لازم برای استخدام در حرفه عنوان شده را نداشته باشد، امکان دریافت دعوت نامه برای فرد میسر می شود. متقاضیان اخذ ویزای کار بلغارستان با ارائه سوابق کاری، رزومه تحصیلی و شغلی و همچنین دانش زبان شانس خود را برای اخذ دعوت نامه کاری افزایش می دهند.

 

کار در بلغارستان

مهاجرت به بلغارستان از روش ویزای کار به عنوان کم هزینه ترین روش های مهاجرتی قلمداد می شود. در این روش هیچگونه هزینه ای را متقاضیان پرداخت نمی کنند. لازم بذکر است با توجه به قوانین اتحادیه اروپا، شانس افراد برای دریافت دعوت نامه کاری بسیار پایین می باشد.

ویزای سرمایه گذاری
ویزای سرمایه گذاری مختص به افرادی می باشد که قصد مهاجرت به بلغارستان در سریع ترین زمان ممکن را دارند. در این روش سرمایه گذاران در عرض کمتر از ۲ سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور بلغارستان می شوند. با توجه به حضور بلغارستان در اتحادیه اروپا و حضور قریب الوقوع این کشور در محدوده شینگن، بسیاری از سرمایه گذاران بلغارستان را به عنوان کشوری مناسب برای سرمایه گذاری های جدید و نو انتخاب می نمایند.

ویزای سرمایه گذاری بلغارستاناز دیگر مزایای مهاجرت به بلغارستان از روش سرمایه گذاری می توان به نرخ پایین مالیات که معادل ۷ تا ۱۰ درصد است، اشاره کرد. طی سال های گذشته نرخ تورم در کشور بلغارستان ثابت مانده است. این ثبات نرخ تورم نشان دهنده ثبات اقتصادی در این کشور می باشد. از همین رو بلغارستان را به عنوان محیطی امن جهت سرمایه گذاری تبدیل کرده است.
سیاست های حاکم بر بلغارستان بیانگر جذب سرمایه گذاران خارجی می باشد. در همین راستا شرایط را برای این دسته از از مهاجران فراهم کرده است.

 

سرمایه گذاری در بلغارستان

سرمایه گذاران در صورت خرید ۵۱۲ هزار یورو اوراق بهادار دولتی قادر خواهند بود برای مهاجرت به بلغارستان اقدام نمایند. در این روش اقامت در عرض یک سال به سرمایه گذاران اعطا می شود. لازم بذکر است در صورت افزایش سرمایه به ۱ میلیون یورو روند اعطا پاسپورت کاهش می یابد.

کار آفرینی

در مبحث کار آفرینی، سرمایه گذاران از دو روش قادر خواهند بود برای سرمایه گذاری در کشور بلغارستان اقدام نمایند.

 

ثبت شرکت در کشور بلغارستان

در این روش کارآفرینان می توانند با ثبت شرکت در بلغارستان و استخدام حداقل ۱۰ نیروی کار بلغاری برای اقامت بلغارستان اقدام نمایند. در خواست نمایندگی شرکت در کشور بلغارستان: در این روش کارآفرینان که دارای سابقه تجاری در کشور خود هستند، قادر خواهند بود با ثبت نمایندگی تجاری خود در بلغارستان موفق به اخذ اقامت بلغارستان شوند.

در روش دوم که به عنوان ساده ترین راه برای دریافت اقامت بلغارستان شناخته می شود، متقاضیان بدون پرداخت هزینه های هنگفت قادر خواهند بود تا اقامت بلغارستان را دریافت نمایند. در این روش یک شرکت در ایران، فرد متقاضی را به عنوان نماینده خود در کشور بلغارستان معرفی می کند. از همین رو ویزا به مدت ۱ سال برای فرد صادر می گردد.

فرد متقاضی موظف به ثبت شرکت، استخدام نیروی متخصص و یا پرداخت مالیات نمی باشد. این ویزا به صورت سالیانه تمدید می شود و در صورت حضور ۲٫۵ سال از ۵ سال به اقامت دائم منجر می شود. در این روش مهاجرتی، اقامت به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال تعلق می گیرد.

مهاجرت از طریق ازدواج
اقامت از طریق ازدواج به عنوان یکی از ساده و کم هزینه ترین روش های دریافت اقامت بلغارستان قلمداد می شود. افراد در صورت ازدواج با یک شهروند بلغاری قادر خواهند بود تا اقامت بلغارستان را دریافت نمایند.

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواجطبق قوانین کشور بلغارستان حداقل سن ازدواج ۱۸ سال تعیین گشته است و افراد در صورت سن بین ۱۶ تا ۱۸ سال برای ازدواج با یک شهروند بلغاری باید از دادگاه نامه مربوطه را دریافت نمایند. از دیگر قوانین حاکم در کشور بلغارستان قوانین مربوط به چند همسری و ازدواج همجنسگرایانه می باشد. طبق این قوانین ازدواج با هم جنس قانونی نمی باشد و ثبت نمی گردد.
ازدواج به صورت قانونی باید در کشور بلغارستان و یا در سفارت بلغارستان در سایر کشورها ثبت گردد تا وجاهت قانونی داشته باشد. از مدارک لازم برای ثبت ازدواج می توان به نکات ذیل اشاره کرد:

 • مدارک هویتی زوجین
 • کمیل فرم ازدواج
 • مدارک مربوط به تمکن مالی که نشان دهنده حمایت همسر در کشور بلغارستان می باشد
 • گواهی پزشک برای تایید سلامت هر دو نفر


 

پناهندگی در بلغارستان

با توجه به خطرات احتمالی برای روش پناهندگی، این روش از جانب مشاورین آریان پارس توصیه نمی شود و این موسسه هیچ گونه اقدامی را در این زمینه انجام نمی دهد. لازم به ذکر است که در حال حاضر کشور بلغارستان، پناهنده قبول نمی کند و تمامی پرونده های ارجاع شده به سفارت با جواب منفی روبرو می شوند.

 

قوانین مهاجرتی بلغارستان

با توجه به تحولات صورت گرفته در سال ۱۹۸۹ میلادی، قوانین مهاجرت به بلغارستان هدفمند شد. در همین راستا این کشور برنامه های مشخصی را برای ورود مهاجران به این کشور ترتیب داد. در حال حاضر مهاجران از روش های مختلف می توانند برای مهاجرت به بلغارستان اقدام نمایند.

قوانین مهاجرتی بلغارستانیکی از اقدامات دولت بلغارستان برای هدفمند کردن قوانین مهاجرتی، جذب مهاجرانی بود که از لحاظ اقتصادی و علمی بتوانند تاثیرات مثبتی را در این کشور به وجود آورند. از دیگر اقدامات این کشور می توان به عدم جذب پناهنده اشاره کرد. در همین راستا افراد در صورت حداقل شرایط ممکن مانند مدرک تحصیلی و تمکن مالی مناسب قادر خواهند بود برای مهاجرت به کشور بلغارستان اقدام نمایند.

 

در قوانین مهاجرتی بلغارستان می توان به همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال فرد متقاضی اشاره کرد. این قانون در راستای جذب مهاجران متاهل می باشد. از همین رو این ویژگی این کشور را به هدفی جذاب تر برای مهاجران تبدیل کرده است.

 

مزایای مهاجرت به بلغارستان

به واسطه حضور بلغارستان در اتحادیه اروپا و قرارگیری این کشور در محدوده شینگن، مهاجرت به بلغارستان دارای مزایای بیشماری می باشد. از مهم ترین مزایای مهاجرت به این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سرعت در پروسه های مهاجرتی: به صورت میانگین پروسه زمانی ورود به کشور بلغارستان بین ۵ تا ۷ ماه تخمین زده می شود.
 • حق همراه: در تمامی روش های مهاجرت به بلغارستان، اخذ اقامت شامل متقاضی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می شود.
 • سرعت در کسب پاسپورت: در صورت دریافت اقامت دائم، روند اخذ پاسپورت بین ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد.
 • عدم حضور مستمر: در روش های سرمایه گذاری و کارآفرینی، نیاز به حضور مستمر در کشور بلغارستان برای اقامت دائم این کشور نمی باشد.
 • امکان تردد: به واسطه حضور در محدوده شینگن، متقاضیان هیچ گونه محدودیتی برای مسافرت به سایر کشورهای این حوزه نخواهند داشت.

از دیگر مزایای مهاجرت به بلغارستان می توان به دسترسی به بیمه های بهداشتی رایگان، دسترسی به آموزش رایگان در اتحادیه اروپا و کار این این کشورها اشاره کرد.

 

معایب مهاجرت به بلغارستان

علی رغم مزایای مهاجرت به بلغارستان، مهاجرت به این کشور چالش هایی را به همراه خواهد داشت. در صورت دانش از این چالش های احتمالی، مهاجران قادر خواهند بود با برنامه ریزی بهتری برای ورود به این کشور اقدام نمایند. از مهم ترین چالش های مهاجرت به بلغارستان می توان به اقتصاد ضعیف و دانش زبان بلغاری اشاره کرد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

اقتصاد ضعیف
کشور بلغارستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی از جمله آلمان، از اقتصاد ضعیف تری برخوردار است. از همین رو ورود به بازار کار در این کشور با دشواری هایی همراه است.

اقتصاد ضعیفپیدا کردن شغل مناسب با توجه به مهارت های فرد در کشور بلغارستان بسیار دشوار می باشد. از همین رو بیشتر افراد کشور بلغارستان را به عنوان پلی برای ورود به اتحادیه اروپا در نظر می گیرند. پیدا کردن کار در بلغارستان، به پارامترهای نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

زبان بلغاری
قطعا یادگیری زبان بلغاری یکی از ملزومات کار و زندگی در بلغارستان می باشد که یادگیری آن برای بسیاری از افراد مشکل است. شاید شما قادر باشید با یادگیری زبان انگلیسی وارد بلغارستان شوید و تحصیل در این کشور را آغاز نمایید ولی به خاطر داشته باشید که برای زندگی و کار در هر کشور اروپایی باید زبان آن کشور را بیاموزید.

زبان انگلیسی به عنوان سومین زبان رسمی بلغارستان شناخته می شود. جمعیت جوان این کشور، همگی به زبان انگلیسی تسلط دارند ولی زبان رسمی این کشور بلغاری و پس از آن زبان روسی می باشد. از همین رو برای ایجاد شرایط ایده آل، دانش زبان بلغاری ضروری می باشد.

شانس اخذ ویزای بلغارستان ۲۰۲۰
با توجه به مزایای بیشمار اقامت بلغارستان، بسیاری از افراد این کشور را در سال ۲۰۲۰ به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می نمایند. یکی از مهم ترین دلایل انتخاب بلغارستان برای کسب اقامت از جانب مهاجران، شانس بالای دریافت ویزای مختلف به این کشور می باشد.

شواهد نشانگر این موضوع می باشد که در سال ۲۰۲۰، کشور بلغارستان به عنوان یکی از اهداف اصلی مهاجران برای دریافت اقامت و زندگی در خارج از کشور می باشد. از همین رو با افزایش میزان درخواست های ارائه شده به سفارت، از این بعد سختگیری های بیشتری برای اعطا ویزا و اقامت وجود خواهد داشت.

0 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *