تحصیل در بلغارستان

 • صفحه اصلی
 • دلایل متعددی برای تحصیل در بلغارستان وجود دارد که سالانه دانشجویان زیادی روانه این کشور می شوند. از ...
تحصیل در بلغارستان

تحصیل در بلغارستان

شرایط تحصیل در بلغارستان

Studying in Bulgaria
 
دلایل متعددی برای تحصیل در بلغارستان وجود دارد که سالانه دانشجویان زیادی روانه این کشور می شوند. از مهم ترین دلایل انتخاب این کشور به عنوان هدف تحصیل می توان به هزینه های پایین زندگی و تحصیل و همچنین شانس بالای ویزای تحصیلی اشاره کرد.
 
تحصیل در بلغارستان به معنای تحصیل در اتحادیه اروپا و استفاده از کیفیت عالی آموزش و زندگی است. دانشجویان بیش از ۵۰ کشور از اروپا، ایالات متحده، آسیا، آفریقا و حتی استرالیا تصمیم به اخذ مدرک تحصیلی در بلغارستان گرفته اند. کارآموزی و فرصت های شغلی تنها یکی از دلایل بسیاری است که بلغارستان را به مکانی بسیار جذاب برای دانشجویان خارج از کشور تبدیل می کند.
 
 
 

سیستم آموزشی بلغارستان

سیستم آموزشی کشور بلغارستان، همسو و هم جهت با سایر کشور های اتحادیه اروپا می باشد. از همین رو تحصیلات در این کشور از سن ۵ سالگی شروع می شود.
 
سیستم آموزشی کشور بلغارستان در سال ۱۹۹۰ دست خوش تغییر اساسی شد و پس از آن طبق فرآیند بولونیا عمل می کند. فرآیند بولونیا مورد تایید تمامی کشورهای اتحادیه اروپا می باشد.
 
 
 

مقاطع قبل از دانشگاه

دوران قبل از دانشگاهی کشور بلغارستان را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد:
 
دوره ابتدایی
دوره متوسطه
دوره دبیرستان
 
دوره های ابتدایی در کشور بلغارستان از ۷ سالگی شروع می شود. طول دوره ابتدایی در این کشور ۴ سال است. دانش آموزان پس از اتمام دوره ابتدایی و دوره ۳ ساله متوسطه وارد دوره دبیرستان می شوند.
مدارس بلغارستان

مدارس بلغارستان

به صورت کلی دوره های قبل دانشگاهی در کشور بلغارستان ۱۲ سال به طول می انجامد. پس از اتمام تحصیل در این مقطع، مجوز ورود به دانشگاه های بلغارستان برای علاقه مندان به ادامه تحصیل صادر می گردد.
 
دوره کارشناسی
طیف وسیعی از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی در دوره های کارشناسی در اختیار دانشجویان بین المللی می باشد. بازه های زمانی دوره های کارشناسی در کشور بلغارستان ۳ تا ۴ سال تعیین گشته است.
 
دوره کارشناسی به عنوان دریچه ای برای باب علم در این کشور شناخته می شود و دانشجویان با تحصیل در بلغارستان قادر خواهند بود، فرصت های مناسبی را برای کار در این کشور تجربه کنند.
 
دروس در دوره های کارشناسی به زبان های بلغاری و انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان برای اخذ پذیرش در این دوره ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان می باشند. لازم بذکر است در صورت عدم وجود مدرک زبان، دانشجویان می توانند برای دوره های زبان قبل از دانشگاه اقدام نمایند.
 
 
 
 
 کارشناسی در بلغارستان
دوره کارشناسی ارشد
 
دوره کارشناسی ارشد در کشور بلغارستان ۲ سال به طول می انجامد و دانشجویان با ارائه سوابق تحصیلی از جمله مدرک کارشناسی و ریز نمرات قادر خواهند بود برای این مقطع اقدام نمایند.
 
با توجه به تعداد دانشگاه های موجود در کشور بلغارستان، دانشجویان برای تحصیل در بلغارستان با محدودیتی روبرو نخواهند بود و می توانند با توجه به رشته تحصیلی در این کشور به ادامه تحصیل بپردازند.
 
دانشجویان متاهل در دوره کارشناسی ارشد، قادر خواهند بود در صورت اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به همراه داشته باشند. این نکته به عنوان یکی از مزایای تحصیل در بلغارستان قلمداد می شود.
 
مقطع دکتری
شرایط تحصیل در بلغارستان در مقطع دکتری همانند سایر کشورهای اروپایی می باشد. به همین منظور قدم نخست برای اخذ پذیرش، تایید از یک استاد راهنما در این کشور می باشد. دانشجویان با ارائه مدارک بین المللی از جمله مقالات بین المللی، مدرک زبان و معدل مناسب، قادر خواهند بود برای دکتری در این کشور اقدام نمایند.
 
دکتری در بلغارستان
بازه های زمانی دوره دکتری در کشور بلغارستان به صورت میانگین ۴ سال به طول می انجامد. هدف اصلی دوره دکتری در این کشور، تحقیقات و انجام امور تحقیقاتی می باشد. این نکته بدین معناست که دانشجویان بین المللی بیشتر زمان خود را به این امر اختصاص می دهند.
 
دوره پزشکی
رشته پزشکی به عنوان یکی از برترین رشته های تحصیلی در کشور بلغارستان شناخته می شود. از همین رو سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته پزشکی، کشور بلغارستان را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می نمایند تا با تحصیل در این کشور، فرصت های ایده آلی را برای خود رقم زنند.
 
دانشگاه صوفیا بلغارستان به عنوان تنها مرکز مورد تایید وزارت بهداشت ایران شناخته می شود. تحصیل در رشته های پزشکی در کشور بلغارستان به صورت معمول ۵ سال به طول می انجامد.
 

 دانشگاه های بلغارستان

دانشگاه های بلغارستان در بسیاری از زمینه های علمی مانند پزشکی، حقوق، اقتصاد، تخصص های فنی (علوم رایانه، مهندسی) و بسیاری دیگر شناخته شده است. اکثر دانشگاه های بلغارستان نه تنها برنامه های بلغاری و انگلیسی بلکه فرانسوی و آلمانی را ارائه می دهند. در ادامه به ۲ دانشگاه برتر بلغارستان اشاره می نماییم.
 

دانشگاه نوین بلغارستان

دانشگاه نوین بلغارستان در سال ۱۹۹۱ در صوفیا تاسیس شده است. این دانشگاه متشکل از دو ساختمان با امکانات سالن تئاتر، کتابخانه، موزه، گالری، مرکز پزشکی، سالن های ورزشی و فضای سبز مسحور کننده اش، محیط آرام و دلنشینی را برای دانشجویان فراهم کرده است. همچنین در این دانشگاه بیش از ۱۰۰ کلاس درسی، آزمایشگاه کامپیوتر، آزمایشگاه زبان، دادگاه تقلیدی و غیر واقعی، سالن هنر، استودیو ضبط صدا برای دانشجویان موسیقی، طراحی و معماری و … دارد.
 
کتابخانه دانشگاه نوین بلغارستان با بازدید ۱۵۰ هزار نفر در سال متشکل از سه کتابخانه قدیمی، دانشکده کارشناسی ارشد و کتابخانه دپارتمان حقوقی، در سال ۱۹۹۵ ساخته شده است.
گفتنی است این کتابخانه در سال ۲۰۱۳ توسط انجمن کتابخانه و اطلاعات بلغارستان به عنوان کتابخانه برتر برگزیده شد.
دانشگاه نوین بلغارستان دارای رتبه ۲ کشوری و ۲۳۵۴ جهانی است که در آن طیف وسیعی از رشته های مختلف در مقاطع تحصیلی مختلف کارشناسی تا دکترا را ارایه می دهد. این دانشگاه ۵۴ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۰۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۳۵ رشته در مقطع دکتری ارایه می دهد. دانشگاه نوین بلغارستان بر اساس آزمون ورودی، سوابق و درجه تحصیلی متقاضیان، دانشجو می پذیرد. 
 
جهت اطلاع از رشته ها و گرایش های دانشگاه نوین بلغارستان pdf این مقاله را دانلود نمایید.
 

دانشگاه تکنیکال صوفیا

بزرگترین دانشگاه بلغارستان دانشگاه تکنیکال صوفیا متشکل از ده دانشکده زیر می باشد.
 
 • دانشکده اتوماسیون
 • دانشکده مهندسی الکترونیک و فناوری
 • دانشکده مهندسی برق
 • دانشکده مهندسی برق و ماشین آلات برقی
 • دانشکده سیستم های کنترل و رایانه
 • دانشکده ارتباطات و فناوری های ارتباطات
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده فنی ماشین
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده حمل و نقل
همچنین پردیس این دانشگاه در شهر پلوودیو متشکل از سه “دانشکده ریاضیات کاربردی و انفورماتیک”، “دانشکده الکترونیک و اتوماسیون” و “دانشکده مهندسی مکانیک” می باشد.
 
شما می توانید در این دانشگاه از بین ۲۸ رشته تحصیلی مهندسی و مدیریت، گزینه مطلوب خود را انتخاب نمایید.
از مزایای این دانشگاه می توان به آیتم های زیر اشاره نمود:
 
 • تحصیل بدون ارایه مدرک زبان
 • اخذ مدرک مورد تایید اتحادیه اروپا
 • تحصیل به زبان انگلیسی
دانشجویان خارجی این دانشگاه قبل از شروع دوره آموزشی می بایست در ۲ ترم مقدماتی و اختصاصی به زبان های بلغاری و انگلیسی شرکت نمایند. دانشجویان در ترم دوم سال تحصیلی مقدماتی می بایست در کلاس های آموزشی رشته های اصلی (ریاضی، فیزیک و انفورماتیک)، حضور مستمر داشته باشند. این مهم سازگاری سریعتر دانشجویان خارجی را با شرایط آموزش در دانشگاه فنی صوفیا تسهیل می نماید.
 
گفتنی است دانشجویانی که موفق به کسب نمرات قبولی گردند، به آنان گواهینامه مربوطه اعطا خواهد شد.
دانشجویان خارجی می توانند یکی از زبان های بلغاری، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی را به عنوان سطح مهارتی خود انتخاب و امتحان دهند.
 
تحصیل در دانشگاه تکنیکال صوفیا این امکان را برای شما فراهم می کند که همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه در زمان تحصیل به این کشور آورده تا در کنار خانواده باخیالی آسوده تر به تحصیل مشغول شوید.
 
دانشگاه های دولتی
طیف وسیعی از دانشگاه های کشور بلغارستان را دانشگاه های دولتی به خود اختصاص می دهند. از برترین دانشگاه دولتی بلغارستان می توان به دانشگاه صوفیا اشاره کرد که تنها مرکز آموزشی در رتبه بندی جهانی است. از دیگر دانشگاه های دولتی بلغارستان می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 
دانشگاه های بلغارستان
دانشگاه های خصوصی
تحصیل در بلغارستان در دانشگاه های خصوصی امکان پذیر می باشد. در حال حاضر یک چهارم دانشگاه های بلغارستان را دانشگاه های خصوصی تشکیل می دهند. در ادامه برترین دانشگاه های خصوصی بلغارستان را معرفی می کنیم.
 

مزایای تحصیل در بلغارستان

با بررسی مزایای تحصیل در بلغارستان می توان تصمیم درستی را اتخاذ کرد. از همین رو به برترین مزایای تحصیل در بلغارستان می پردازیم. سه مورد از برترین مزایای تحصیل در این کشور به شرح زیر می باشد.
 
تحصیل به زبان انگلیسی
دروس در دانشگاه های کشور بلغارستان به زبان انگلیسی ارائه می شود. از همین رو دانشجویان با ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود برای تحصیل در بلغارستان اقدام نمایند. لازم بذکر است که دانشجویان بدون مدرک زبان می توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور بلغارستان اقدام نمایند و در صورت به حد نصاب نرسیدن نمره زبان، در کلاس های قبل دانشگاه شرکت نمایند.
 
فرصت های شغلی عالی
تحصیل در بلغارستان، پلی برای آینده حرفه ای دانشجویان در اروپا و سراسر جهان است. دانشجویان پس از تحصیل و با توجه به فرصتی که دولت بلغارستان در اختیار دانشجویان قرار می دهد، قادر خواهند در این کشور مشغول به کار شوند. شانس پیدا کردن کار برای این دسته از افراد بسیار بالا می باشد.
 
معایب تحصیل در بلغارستان

معایب تحصیل در بلغارستان

علی رغم مزایای عنوان شده، تحصیل در بلغارستان با چالش هایی همراه است. آشنایی از معایب تحصیل در یک کشور، کمک شایانی به علاقه مندان برای ورود به کشور مورد نظر می کند. دو تا از بزرگترین چالش های تحصیل در بلغارستان به شرح زیر می باشد.
 
تعداد محدود گزینه های انتخابی
علاقه مندان به رشته های پزشکی با محدودیت دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت ایران مواجه می باشند. در حال حاضر، فقط یک دانشگاه بلغارستان در لیست وزارت بهداشت قرار دارد. این موضوع در سایر رشته های تحصیلی هم مشهود است. تعداد دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم بسیار کم می باشد. از همین رو رقابت برای ورود به رشته های پزشکی در کشور بلغارستان وجود دارد.
 

زبان بلغاری

یکی از بزرگترین چالش های تحصیل در بلغارستان، دانش زبان بلغاری می باشد. این نکته بدین معناست که دانشجویان برای کار در این کشور و ارتباط با افراد، نیازمند دانش زبان بلغاری می باشند. لازم بذکر است، دانش زبان بلغاری کمک شایانی برای پیدا کردن کار در این کشور می کند.
 
 کار دانشجویی

حق کار و هزینه های تحصیل در بلغارستان

با توجه به قوانین و سیستم آموزشی کشور بلغارستان، دانشجویان از حق کار دانشجویی برخوردار می باشند. حق کار در نظر گرفته شده برای دانشجویان کارشناسی ۱۰ ساعت، دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دانشجویان مقطع دکتری ۳۰ ساعت می باشد.
دستمزد تعیین گشته برای دانشجویانی که در حال تحصیل، مشغول به کار می باشند، به ازای هر ساعت بین ۵ تا ۸ یورو است. لازم بذکر است در آمد حاصله از کارهای دانشجویی بخش اعظمی از هزینه های جاری دانشجویان را تامین می کند.
 
هزینه های تحصیل
دانشجویان برای تحصیل در بلغارستان ملزم به پرداخت هزینه های دانشگاه می باشند. هزینه های تحصیل در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا بسیار پایین می باشد. هزینه های تحصیل در بلغارستان متناسب با رشته تحصیلی به تفکیک زیر می باشد.
 
رشته تحصیلی شهریه
رشته های علوم انسانی 2 تا 4 هزار یورو
رشته های مهندسی 4 تا 6 هزار یورو
رشته های پزشکی  8 هزار یورو در سال

 

برخی از دانشجویان بین المللی در بلغارستان ترجیح می دهند شهریه را بطور همزمان (قبل از شروع ترم زمستانی) پرداخت نمایند. از دیگر روش پرداخت هزینه های تحصیل در بلغارستان، پرداخت در هر ترم دانشگاهی می باشد.
 
هزینه های زندگی
زندگی در بلغارستان همان اندازه که می توانید تصور کنید مقرون به صرفه است. هزینه های زندگی در بلغارستان بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو در نظر گرفته می شود. بخش اعظم هزینه های زندگی را اجاره مسکن به خود اختصاص داده است. پیدا کردن یک مکان اقامتی ارزان در بلغارستان دشوار نخواهد بود. بسیاری از نمایندگان املاک و مستغلات هستند که شبانه روز آپارتمان ارائه می دهند.
 
جهت اطلاع از هزینه های زندگی در بلغارستان این مقاله را مطالعه نمایید.
 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان در سال 2020

روند ویزای تحصیلی کشور بلغارستان به دو مرحله دسته بندی می شود. در گام نخست، دانشجویان می بایست پذیرش از دانشگاه مورد نظر را اخذ و پس از آن مراحل ویزای تحصیلی را پیش بگیرند.
 
مرحله اول: پذیرش از دانشگاه
 
اولین قدم برای تحصیل در بلغارستان پیدا کردن دانشگاه با توجه به معیارهای مورد نظر می باشد. بهترین مرجع برای اطلاع از شرایط و مدارک مورد نیاز برای پذیرش، سایت های دانشگاه های بلغارستان می باشد.
از مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های بلغارستان می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 
 • سوابق تحصیلی
 • مدرک زبان
 • ریز نمرات
 • رزومه
مرحله دوم: اقدام برای ویزای تحصیلی
 
دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های بلغارستان می توانند برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. دریافت وقت سفارت بلغارستان به صورت معمول بین ۱۰ تا ۲۰ روز به طول می انجامد.
 
دانشجویان با در دست داشتن مدارکی از جمله نامه پذیرش، تمکن مالی، تاییدات وزارت علوم بلغارستان، مدرک زبان و بیمه مسافرتی در روز تعیین گشته به سفارت مراجعه می کنند.
 
به صورت معمول بازه زمانی پاسخگویی سفارت در خصوص پرونده های تحصیل در بلغارستان بین ۳۰ تا ۴۰ روز به طول می انجامد. در صورت تایید سفارت، ویزای یک ساله ای به دانشجویان تعلق می گیرد که با توجه به مقطع تحصیلی، سالانه تمدید می شود.

0 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *