آشنایی با کشور استرالیا

  • صفحه اصلی
  • کشور استرالیا از نظر شرایط فرهنگی، جمعیتی، آب و هوایی، جغرافیایی و تاریخی بی نظیر و متنوع می باشد. ا...
آشنایی با کشور استرالیا

آشنایی با کشور استرالیا


 کشور استرالیا از نظر شرایط فرهنگی، جمعیتی، آب و هوایی، جغرافیایی و تاریخی بی نظیر و متنوع می باشد. این کشور در قاره اقیانوسیه واقع شده است و جزء ششمین کشور پهناور جهان به شمار می رود. وسعت کشور استرالیا ۷٫۶۸۲٫۳۰۰ کیلومتر مربع است. پایتخت این کشور شهر کانبرا می باشد که بالغ بر ۳۸۰٫۰۰۰ نفر جمعیت دارد. از شهرهای مهم استرالیا می توان به کانبرا، ملبورن و سیدنی اشاره نمود.

این کشور از جمعیتی بالغ بر ۲۳٫۶ میلیون نفر تشکیل شده است. کشور استرالیا بیشتر اوقات سال دارای آب و هوای معتدل و مرطوب می باشد. ایالت های شمالی استرالیا به طور معمول در تمام مدت سال دارای آب و هوای گرم هستند و شهرهای جنوبی این کشور زمستان سرد اما به ندرت دمای زیر صفر درجه را نیزتجربه می نمایند. دولت و قانون استرالیا از سیستم وست مینستر پیروی می کند که از انگلیسی هایی که از ابتدا در این کشور زندگی می کردند به ارث برده اند.

 
موقعیت جغرافیایی استرالیا
کشور استرالیا به شکل جزیره است و همسایه ای ندارد ؛ ولی نزدیک ترین کشور به استرالیا ، از شمال شرقی ، گینه نو ، از شمال غربی ، اندونزی و از جنوب شرقی ، نیوزیلند هستند. استرالیا ، گینه نو ، نیوزیلند و برخی از کشورهای کوچک که به صورت جزیره در اقیانوس آرام پراکنده شده اند ، قاره اقیانوسیه را تشکیل می دهند. این قاره ، کوچک ترین و کم جمعیت ترین قاره جهان است مرکز استرالیا پست و اطراف آن، مرتفع است.

آب و هوای استرالیا
استرالیا یکی از خشک‌ترین کشورهای دنیا است. بیشتر سرزمین‌های داخل آن هموار، بایر و با تراکم جمعیت اندک است. با وجود این، استرالیای شمالی آب و هوای حاره‌ای دارد و بخش‌هایی از کویینزلند، شمال استرالیای غربی (وسترن استرالیا) و قلمرو شمالی (نورترن تریتوری) در فصل بارندگی (از ژانویه تا مارس) بارندگی دارد. در واقع استرالیا آنقدر بزرگ است که تجربه بیشتر کیفیت‌های آب و هوایی را دارد. از برف و یخبندان گرفته تا جبه‌های هوای سوزان.

سردترین مناطق در تاسمانیا و مناطق کوهستانی در جنوب شرقی استرالیا قرار دارند. داغ‌ترین مناطق نیز در غرب استرالیا واقع است. فصل‌های استرالیا برعکس فصل‌های نیمکره شمالی است. تابستان از دسامبر تا فوریه، پاییز از مارس تا می، زمستان از ژوئن تا آگوست و بهار از سپتامبر تا نوامبر است.

ماه جولای سردترین درجه حرارت را دارد که دمای هوا تا حدود ۵ درجه کاهش می‌یابد. درجه حرارت زیر صفر در شهرهای ساحلی به ندرت دیده می‌شود ولی در مناطق مرکزی برف یا یخبندان ناچیز شبانه تجربه می‌شود. ژانویه و فوریه گرم‌ترین ماه‌های سال  در بخش‌های جنوبی استرالیا است. اما در مناطق حاره‌ای داغ‌ترین ماه‌ها نوامبر و دسامبر است و دمای هوا تا نزدیک ۴۰ درجه افزایش می‌یابد.

 
جمعیت و زبان مردم استرالیا
زبان رسمی کشور زبان انگلیسی با گویش استرالیایی است. اختلافات بسیار نامحسوسی در لهجه مناطق گوناگون وجود دارد. زبان‌های دیگر مانند ایتالیایی و چینی نیز در بین مهاجران بسیار رایج است. جمعیت کلی استرالیا حدود ۲۲ میلیون نفر می باشد و مساحت کلی آن حدود ۷٫۷ میلیون کیلومتر مربع است.

شرایط اقتصادی کشور استرالیا
استرالیا کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. در میان قابل زندگی‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۰۸ به گزارش اکونومیست، ملبورن دوم، پرت چهارم، آدلید هفتم و سیدنی نهم بود.محصولات اصلی استرالیا نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است.این کشور معادن فراوانی دارد. شرکای بازرگانی استرالیا بیشتر چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیز ایالات متحده آمریکا هستند.

بنا بر گزارش بانک جهانی، این کشور در سال ۲۰۰۵، از نظر تولید ناخالص داخلی یا GDP در رده پانزدهم جهان قرار داشته‌است و نیز بر اساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد، استرالیا از نظر شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۶ سومین کشور توسعه یافته دنیا به حساب می‌آید.

اقتصاد استرالیا بسیار توسعه یافته می باشد. تولید ناخالص داخلی این کشور تا سال ۲۰۱۹ معادل ۱٫۸۹ تریلیون دلار تخمین زده شده است. در سال ۲۰۱۸ استرالیا به کشوری با بزرگترین سرمایه تبدیل گشت. سرمایه کلی استرالیا از سپتامبر ۲۰۱۹ تا کنون برابر ۱۰٫۹ تریلیون دلار محاسبه شده است که باعث گردیده پس از سوئیس در جایگاه دوم در بین کشور های جهان قرار گیرد. در سال ۲۰۱۷ استرالیا سیزدهمین کشور بزرگ از نظر تولید ناخالص داخلی شناخته شد.

تولید ناخالص داخلی این کشور در مقایسه با کشورهای بریتانیا، کانادا، آلمان و فرانسه در سطح بالاتری قرار دارد. در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ استرالیا تنها کشوری بود که تحت تاثیر رکود جهانی قرار نگرفت و نرخ تورم در این کشور در ۱۰ سال اخیر ۲ الی ۳ درصد گزارش شده است. واحد پول در این کشور، دلار استرالیا می باشد که هر دلار ۱۰۰ سنت است. کد پولی استرالیا (AUD) به رسمیت شناخته شده است.

استرالیا سرشار از منابع طبیعی می باشد. بخش عمده صادرات این کشور به محصولات کشاورزی اختصاص دارد به ویژه گندم، پشم، مواد معدنی مانند سنگ آهن، طلا و هم چنین انرژی در قالب گاز طبیعی مایع و زغال سنگ است. اگرچه کشاورزی و منابع طبیعی به ترتیب تنها ۳ الی ۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد. بزرگ ترین بازارهای صادراتی استرالیا کشورهایی همچون ژاپن، کره جنوبی، هند و ایالات متحده می باشد.

 
فرهنگ مردم استرالیا
استرالیایی ها به فرهنگ چند وجهی و دوستانه خود بسیار اهمیت می دهند و همه مردم با هم در آرامش و با کمال احترام زندگی می کنند. نکته جالب توجه اینجاست که در عین حال که همه مردم حس تعلق به این کشور را دارند، هیچ فردی نگاه از بالا به پایین به شخص مهاجر ندارد چرا که اساس کشور بر مبنای مهاجرت بنا شده است.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که:

۲۵ درصد استرالیایی ها حداقل یکی از والدینشان خارج بدنیا آمده اند.
۲۵ درصد استرالیایی ها خارج از این کشور بدنیا آمده اند.
از ۱۴۰ کشور جهان در استرالیا مهاجر وجود دارد.
۲ درصد استرالیایی ها از مردم بومی و نژاد محلی می باشند.
بخش اعظم ساکنان استرالیا جزو نوادگان مهاجران اروپایی و به خصوص انگلیسی ها می باشند. از این رو فرهنگ غالب در این کشور اروپایی است. دولت این کشور بودجه زیادی را در حوزه پیشرفت فرهنگ خود صرف می نماید. سالنهای تئاتر، گالری ها و ساختمان های هنری متعدد جذابیت های فرهنگی استرالیا را دو چندان کرده است.

این کشور را می توان به عنوان یک کشور چند فرهنگی در نظر گرفت. در یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۶ برگزار شد، مشخص شد که فقط ۴۷٪ جمعیت این کشور دارای والدینی هستند که هر دو در داخل استرالیا متولد شده اند. این تنوع فرهنگی به متقاضیان مهاجرت استرالیا کمک میکند تا راحت تر با شرایط این کشور اخت پیدا کنند و بتوانند استرالیا را خانه خود بنامند.

برترین شهرهای استرالیا
آیا برترین شهرهای استرالیا را می شناسید؟ این کشور علاوه بر چشم اندازهای عالی دارای برترین شهرهای جهان برای زندگی می باشد. با ما همراه باشید تا بدانید کدام شهرهای استرالیا در صدر لیست قرار دارند. بهترین شهرهای استرالیا برای زندگی در ادامه برای شما معرفی می شوند.

 
شهر ملبورن
ملبورن پایتخت فرهنگی استرالیاست و یکی از پر بازدید ترین شهرهای این کشور می باشد. این شهر دارای جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون نفر است. از نظر شرایط آب و هوایی دارای هوای اقیانوسی است. در ملبورن هزینه فرد اصلی به جز اجاره خانه ماهانه ۸۶۶ دلار تعیین شده است که این مقدار در مقایسه با هزینه های زندگی در تهران ۷۷ درصد بیشتر می باشد

شهر بیریزبین
شهر بیریزبین سومین شهر بزرگ استرالیا می باشد که کیفیت زندگی در آن بسیار در سطح بالایی قرار دارد. بیریزبین برای آن دسته از افرادی که دوستدار موسیقی هستند می تواند بسیار گزینه مناسبی واقع گردد. چرا که این شهر پایتخت موسیقی جهان است. این شهر دارای آب و هوای معتدل و مرطوب می باشد و از جمعیت ۲٫۴۶۲٫۶۳۷ نفری تشکیل شده است. هزینه زندگی در این شهر برای نفر اصلی معادل ۸۷۷ دلار می باشد که نسبت به هزینه زندگی در تهران ۸۰ درصد بیشتر است.

شهر آدلاید
شهر آدلاید شهر ساحلی در استرالیا در مقایسه با سیدنی و ملبورن آرام تر می باشد. جمعیت این شهر بالغ بر ۱٫۳۴۵٫۷۷۷ نفر است و دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد. هزینه های زندگی در این شهر نسبت به تهران ۶۹ درصد بیشتر است. هزینه های زتدگی در این شهر برای هر نفر به صورت ماهانه ۷۶۷ دلار استرالیا می باشد.

شهر سیدنی
شهر سیدنی جمعیتی بالغ بر ۵٫۲۳۰٫۳۳۰ نفر تشکیل شده است و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب می باشد. بزرگ ترین و پر جمعیت ترین شهر استرالیا سیدنی است. این شهر یکی از گران ترین شهرهای استرالیا می باشد. هزینه های زندگی در شهر سیدنی برای هر فرد ۹۴۷ دلار است که این رقم ۹۷ درصد در مقایسه با هزینه های زندگی در تهران بیشتر می باشد.

 
آشنایی با روش های مهاجرتی استرالیا
آیا می دانید کدام روش مهاجرتی شما را سریعتر به استرالیا می رساند؟ روش های مهاجرتی و انواع مختلفی از ویزا برای افراد متقاضی مهاجرت به استرالیا وجود دارد که این روش ها با توجه به شرایط افراد متغیر می باشد. در ادامه به معرفی برخی از روش های مهاجرت به استرالیا خواهیم پرداخت.

مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای تحصیلی
زندگی یک یادگیری تمام وقت است. در کشور استرالیا بیش از ۳۲۰٫۰۰۰ دانشجو از ۱۳۰ کشور مختلف بر طبق آماری که توسط دانشگاه News.com.au در این کشورمشغول به تحصیل می باشند. بسیاری از دانشجویان پس از تحصیل در کشور استرالیا در صورت یافتن کار تمام وقت قادر می باشند که ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نمایند و پس از سپری شدن ۳ الی ۵ سال، اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند. افرادی که دارای شرایط لازم برای تحصیل در استرالیا را داشته باشند می توانند ظرف مدت ۶ ماه وارد این کشور گردند.

مهاجرت یه استرالیا از طریق ویزای کار
اگر شما در زمینه شغلی خاصی مشغول به فعالیت می باشد و دارای سابقه کار قابل توجهی می باشید و یا به عبارت دیگر در یک زمینه کاری متخصص و ماهر هستید قادر می باشید به لیست مشاغلی که در ANZSCO آورده شده است مراجعه نمایید و از این طریق برای دریافت پیشنهاد شغلی و دعوتنامه کاری از سوی کارفرمایی در استرالیا اقدام کنید و از این روش به کشور استرالیا مهاجرت نمایید. با توجه به به روزرسانی که در ۱۸ اپریل سال ۲۰۱۷ ارائه گشت، لیست مهارت های شغلی میان مدت و بلند مدت MLTSSL که مربوط به لیست مشاغل مورد درخواست استرالیا می باشد مراجعه کنید.

مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای تجاری
این روش برای افراد سرمایه گذار می تواند گزینه مناسبی باشد. در استرالیا فرصت های شغلی زیادی وجود دارد. به عنوان مثال افرادی که دارای سرمایه یک میلیون دلار استرالیا می باشند قادر به سرمایه گذاری و در نهایت دریاف اقامت دائم این کشور را خواهند داشت.

مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای ازدواج یا خانواده
در این روش مهاچرتی فرد متقاضی در درجه اول مب لایست یک شریم زندگی استرالیایی داشته باشد و یا در درجه دوم یکی از اعضای خانواره وی که از او ساپورت مالی نمایند در کشور استرالیا وجود داشته باشد. منظور از همسر، شریک زندگی واقعی است. دولت استرالیا با افراد کلاهبردار در این زمینه به صورت جدی برخورد می نماید و مجازات های شدیدی را برای این افراد در نظر گرفته است.

 
نتیجه گیری
افراد در هر رده سنی قادر می باشند از روش های مختلف همانند ویزای تحصیلی، کاری، نیروی متخصص، سرمایه گذاری و ازدواج به این کشور مهاجرت نمایند و پس از طی ۳ الی ۵ سال اقامت دائم کشور استرالیا را دریافن کنند. این کشور از جهت کیفیت زندگی در سطح بالایی قرار دارد و امید به زندگی در استرالیا بسیار بالا می باشد.

هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای جهان اولی در سطح بالاتری قرار دارد ولی با توجه به مزیت هایی که این کشور دارد و حق کار قانونی که برای دانشجویان و افراد تعیین شده است می توانند بسیاری از این هزینه ها را پوشش دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کشور استرالیا و روش های مهاجرت به آن با مشاوران موسسه آریان پارس در تماس باشید و به وب سایت آریان پارس مراجعه نمایید.

0 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *