آشنایی با کشور بلغارستان

  • صفحه اصلی
  • بلغارستان از نظر جغرافیایی در جنوب شرقی اروپا و در شبه جزیره بالکان در دریای سیاه واقع شده است. این ...
آشنایی با کشور بلغارستان

آشنایی با کشور بلغارستان

کشور بلغارستان به عنوان شاه راه اصلی اروپا شناخته می شود. ای کشور در حال حاضر در پیمان اتحادیه اروپا قرار دارد. در سال ۲۰۱۸ درخواست خود را برای ورود به حوزه شینگن ارائه کرده است و پیش بینی می شود که تا ۶ ماه دیگر به حوزه شینگن بپیوندد.

دانشگاه های معتبر بیشماری در کشور بلغارستان واقع شده اند. از جمله دانشگاه صوفیه بلغارستان که در رنکینگ ۶۰۰ دانشگاه های برتر جهان جای گرفته است.

کشور بلغارستان در کجا واقع شده است؟
بلغارستان از نظر جغرافیایی در جنوب شرقی اروپا و در شبه جزیره بالکان در دریای سیاه واقع شده است. این کشور از شرق با کشور ترکیه، از جنوب با کشور یونان و از غرب با چک و صربستان همسایه می باشد. کشور بلغارستان دارای کوه های بی نظیر و بکری می باشد و در گذشته بخشی از امپراتوری عثمانی به شمار می رفت. به همین دلیل فرهنگ این کشور ترکیبی از فرهنگ ترکی و اروپایی است.

مساحت کل این کشور ۱۱۰،۸۷۹ کیلومتر مربع است. بیش از ۸۵ درصد مردم کشور بلغارستان بلغاری تبار و ترک تشکیل می دهند. از گروه های دیگر می توان به روس ها، یونانی ها، ارمنی ها و رومانیایی ها اشاره کرد. زبان رسمی مردم این کشور، بلغاری است و به طور معمول مردمان این کشور خصوصا جوانان به زبان انگلیسی صحبت می کنند. از این رو افرادی که به این کشور مهاجرت می نمایند به مشکلی بر نخواهند خورد.

 


شهر صوفیه پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور بلغارستان به شمار می رود که هر ساله مهاجران بی شماری برای اقامت در این شهر اقدام می نمایند. صوفیا یکی از قدیمی ترین شهرهای اتحادیه اروپا می باشد. در حال حاضر این شهر جمعیتی بالغ بر۱٫۲۷ میلیون نفر دارد. این شهر علاوه بر سواحل و مناظر زیبا، شهری شاد و سرزنده است به همین علت این کشور سالیانه مورد انتخاب گردشگران بی شماری قرار می گیرد.

شرایط اقتصادی بلغارستان
فضای بکر کشور بلغارستان همواره این کشور را به بهترین موقعیت برای سرمایه گذاری در بین کشورهای اتحادیه اروپا تبدیل کرده است. صنعت اصلی کشور بلغارستان کشاورزی و دامپروری می باشد. از این رو این کشور در صدد توسعه زیر ساخت های صنعتی خود می باشد که بدین منظور از سرمایه گذاران و مهندسین استقبال می کند و حمایت های فراوانی را در این جهت از فرد سرمایه گذار به عمل می آورد.

 


در بین کشور های اتحادیه اروپا کشور بلغارستان با ۱۰ درصد نرخ مالیات، کمترین نرخ مالیات را به خود اختصاص داده است. واحد پول بلغارستان لوا (LEVA) که هر یورو معادل ۱٫۹۵۵۸۳ لو است. مالیات در کشور بلغارستان به دو صورت می باشد. مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر تولید.

آشنایی با فرهنگ بلغارستان
فرهنگ سنتی مردم بلغارستان متشکل از میراث تراکیه ای، اسلاوی و بلغاری می باشد و نفوذ انواعی از فرهنگ ها به عنوان مثال: یونانی، ایرانی، عثمانی و رومی در این کشور به چشم می خورد. در آداب و رسوم اجتماعی هنگام ملاقات با شخصی دست دادن از شیوه های رایج است. همچنین مردمان کشور بلغارستان به میراث فرهنگی خود افتخار می کنند از این رو در سفر به این کشور می بایست مراقب رفتار خود با میراث فرهنگی کشور بلغارستان باشید و به فرهنگ مردم این کشور احترام بگذارید.

 


کشور بلغارستان یکی از قدیمی ترین کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می رود که مملو از جاذبه های تاریخی و فرهنگی است. فرهنگ مردم این کشور از تاریخ و پیشینه نیاکان آنها که شامل تراکیان، ایلیری ها و یونانی ها است، نشات می گیرد. در ادامه به چندین آداب و رسوم مردم بلغارستان اشاره می نماییم.

مراسم صبح جولای
هر ساله در ۱ جولای در کنار دریای سیاه در کشور بلغارستان مردم این کشور به رقص و پایکوبی می پردازند. دهکده کامن بریاگ یکی از زیباترین مناطق برای برگزاری این مراسم می باشد.

بابا مارتا
در روز اول مارس مردم کشور بلغارستان به علت سپری شدن فصل زمستان و شروع فصل بهار نخ های قرمز و سفید را بهم گره زده و به لباس های خود آویزان می نمایند و این شروع را جشن می گیرند.

شهرهای بلغارستان
افرادی که تجربه سفر به کشور بلغارستان را داشته اند، اذعان کرده اند که این کشور از زیبایی های منحصر به فردی مانند کوه های زیبا، سواحل طلایی و روستاهای سنتی بی شماری برخوردار است. در بین شهرهای بلغارستان، شهرهایی که از نظر توریستی، اقتصادی و فرهنگی می تواند در تصمیم گیری آینده برای اخذ اقامت در این کشور تاثیر گذار باشد به شرح ذیل است:

شهر پلودیو (polodiv)
شهر پلودیو در کشور بلغارستان ششمین رتبه را در بین ۱۰ کشور برتر دنیا به خود اختصاص داده است. این شهر هرساله از حیث زیبایی های منحصر فردی که دارا می باشد پذیرای مهاجران بی شماری است. از جمله مکان های معروف در این شهر امفی تاتر پلودیو می باشد که قدمت دیرینه دارد.

 

 

شهر صوفیا
از سال ۱۸۷۹ شهر صوفیا به عنوان پایتخت کشور بلغارستان انتخاب شد. در بین کشورهای اتحادیه اروپا کشور بلغارستان و شهر صوفیا کمترین نرخ زندگی را به خود اختصاص داده است. و علاوه بر جاذبه های توریستی بی شماری که در این شهر قرار دارد، وجود شرکت های معتبر و شرایط اقتصادی مناسب باعث گردیده که افراد زیادی شهر صوفیا را به عنوان شهر مقصد برای اقامت دائم برگزینند.

 

 

شهر وارنا
شهر وارنا پایتخت ساحلی کشور بلغارستان است که مهمانان زیادی را هر ساله به خود جذب می کند. شهر وارنا یکی تز مهم ترین شهرهای کشور بلغارستان به شمار می رود. بسیاری از مردم شهرهای پلودیو و صوفیا در فصل تابستان به این شهر کوچ می کنند.


شهر وارنا سومین شهر مهم بلغارستان می باشد که دارای بنادر مهمی است. وارنا بندر اصلی حمل و نقل و تجارت به شمار می رود. جمعیت شهر وارنا بالغ بر ۳۵۰ هزار نفر می باشد.

بورگاس (burgas)
چهارمین شهر مهم کشور بلغارستان شهر بورگاس است که از جمله شهرهای مهم بلغارستان از نظر صنعتی و حمل و نقل می باشد. این شهر همواره میزبان جشن های فراوانی در فصل تابستان است.

نسبار ( nesbar )
یکی از مهم ترین شهرهای کشور بلغارستان می باشد که در لیست میراث فرهنگی یونیسکو به ثبت رسیده است. این شهر به عنوان مروارید سیاه در دل دریای سیاه شناخته می شود.

روش های مهاجرت به بلغارستان
سالیانه متقاضیان بی شماری به جهت پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در کشور بلغارستان این کشور را برای مهاجرت انتخاب می کنند. در ادامه به برخی از روش های مهاجرت به بلغارستان اشاره می نماییم:

مهاجرت تحصیلی به بلغارستان
در کشور بلغارستان دانشگاه های معتبر متعددی وجود دارد که از رنکینگ بالایی برخوردار هستند. از جمله دانشگاه صوفیا که در رتبه ۶۰۰ جهانی قرار گرفته است. دروس در دانشگاه های کشور بلغارستان به زبان انگلیسی ارائه می شود.

در این کشور دوره های لیسانس به مدت ۴ سال، فوق لیسانس به مدت ۲ سال و دکترا به مدت ۴ سال به طول می انجامد. مدرک زبان یکی از فاکتورهای تاثیرگذار برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور بلغارستان می باشد ولی در صورت نداشتن مدرک زبان، فرد متقاضی قادر خواهد بود با سپری کردن دوره های زبان در کشور بلغارستان و قبولی در آزمون زبان، در این کشور تحصیل کند.

 


هزینه تحصیل در کشور بلغارستان برای رشته های مهندسی و انسانی سالیانه ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو و برای رشته های پزشکی سالیانه بین ۷۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ یورو می باشد. دانشجویان پس از اتمام تحصیل در مراکز آموزشی کشور بلغارستان در صورت پیدا کردن کار تمام وقت قادر خواهند برای اقامت کاری این کشور اقدام نمایند.

مهاجرت کاری به بلغارستان
یکی از روش هایی که در کشور بلغارستان منجر به اخذ اقامت دائم می گردد اخذ ویزای کاری می باشد. فرد متقاضی برای دریافت این ویزا ملزم به ارائه مدرک زبان نمی باشد و فرد متقاضی می بایست به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد. در صورت ارائه رزومه کاری و سوابق کاری مناسب که مورد تائید کارفرما قرار گیرد می تواند از طریق دعوتنامه کاری از سوی آن کارفرما ویزای کاری کشور بلغارستان را کسب نماید.

کارفرمایان برای اعطای پیشنهاد شغلی می بایست شغل مورد نظر را ابتدا در کشور خود و سپس در اتحادیه اروپا آگهی نمایند و در صورت عدم نیروی کار مورد نظر قادر به پیشنهاد به یک نیروی بین المللی خواهند بود. افراد در صورت پیدا کردن شغل ویزای موقت ۵ ساله دریافت خواهند نمود که به ویزای دائم تبدیل خواهد شد.

سرمایه گذاری در بلغارستان
اخذ اقامت دائم کشور بلغارستان از طریق سرمایه گذاری به ۳ روش امکان پذیر است:

 

 

ثبت شرکت
در این روش محدویت سنی وجود ندارد و فرد متقاضی قادر خواهد بود به همراه خانواده خود از ابتدای امر به کشور بلغارستان وارد شود. ثبت شرکت در بلغارستان نیاز به ارائه مدرک زبان ندارد و برای اخذ اقامت دانش زبان انگلیسی کفایت می کند.

خرید اوراق قرضه
یکی از روش های سرمایه گذاری در کشور بلغارستان خرید اوراق قرضه می باشد که به دو روش امکان پذیر است. در روش اول فرد متقاضی می بایست مبلغ ۲۱۲۰۰۰ یورو را به عنوان سپرده در اختیار دولت قرار دهد که این مبلغ پس از ۵ سال به وی بازگردانده می شود. در این نوع ویزا به فرد یک ویزای ۵ ساله ارائه می گردد که پس از این مدت امکان اخذ اقامت دائم برای وی میسر می شود.

در روش دوم متقاضی می بایست به مبلغ ۱۸۰۰۰۰ یورو اوراق دولتی را خریداری نماید. لازم به ذکر است که در این روش مبلغ سرمایه گذاری شده به فرد بازگشت داده نمی شود.

خرید ملک
یکی از روش هایی که به فرد این امکان را می دهد که اقامت دائم کشور بلغارستان را کسب نماید خرید ملک در این کشور است. هزینه خرید ملک در کشور بلغارستان از متری ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ یورو می باشد. در این روش به فرد متقاضی ابتدا یک ویزای ۱ ساله داده می شود که پس از ۵ سال منجر به می تواند منجر به اقامت دائم گردد.

0 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *