افتخارات بلغارستان

  • صفحه اصلی
  • جان وینسنت آتاناسف بلغاری در سال 1904 میلادی دیده به جهان گشود. او از همان عنفوان کودکی علاقه وافری ...
افتخارات بلغارستان

افتخارات بلغارستان

آیا می دانید مخترع کامپیوتر یک بلغاری است
آتاناسف مخترع و دانشمندی که از پدر و مادری آمریکایی بلغاری زاده شد. 
جان وینسنت آتاناسف بلغاری در سال 1904 میلادی دیده به جهان گشود. او از همان عنفوان کودکی علاقه وافری به علم ریاضیات داشت. دانشمند آمریکایی بلغاری که حاصل یک عمر تلاش وی منجر به ساخت ماشین حساب الکترونیک شد. تحقیقات ارزشمند مخترع بلغاری، نه تنها پایه گذار ساخت ماشین های محاسبه گر به شکل امروزی شد، بلکه تحولی شگرف در دنیای تکنولژی عصرحاضر را رقم زد. 


به همین روی اداره کل ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، ناسا، به پاس قدردانی از خدمات ارزشمند این دانشمند بلغاری، سیارک شماره 3546 را برای همیشه به نام وی ثبت کرد.

آیا میدانستید  بلغارستان قدیمی ترین کشور اروپاست
از دیگر افتخارات مردم بلغارستان می توان به این مهم اشاره کرد که این کشور زیبا و سرسبز تنها کشور اروپایی است که از بدو تاسیس تا به امروز نامش تغییر نکرده است. یادآور میشود بلغارستان در سال681  میلادی تاسیس شد و این کشور سرزمین قوم باستانی تراس ها بوده است. همچنین بلغارستان زادگاه رهبر بردگان شورشی روم باستان "اسپارتاکوس" و  "اورفئوس" شاعر پرآوازه و نامی بوده است.

بلغارستان کشور غارهای کوچک و بزرگ و چشمه های آب معدنی
بلغارستان کشور پرآب و سرسبزی است که 40 درصد مساحت آن پوشیده از جنگل است. بلغارستان علاوه بر داشتن این موهبت خدادادی، دارای بیش از چهار هزار غار کوچک و  بزرگ و شش هزار چشمه آبگرم طبیعی است که این مهم باعث شده هر ساله توریست های بیشماری مقصد گردشگری خود را برای دیدن این طبیعت بکر و سحرانگیز انتخاب نمایند. 

تقویم بلغاری، دقیق ترین تقویم دنیا
بلغاری ها از اینکه یونسکو در سال 1976، تقویم باستانی بلغارستان را به عنوان دقیق ترین و کامل ترین تقویم اعلام کرده است به خود میبالند. 

بلغارها در هیچ جنگی، تسلیم نشده اند
مردم بلغارستان به این نکته افتخار می کنند که کشورشان، مردمانی بسیار دلاور و شجاع دارد و ارتش آنها در طول جنگ های مختلف هرگز تسلیم دشمن نشده اند و به گفته مورخان، این کشور تا آخرین قطره خون جنگیده است. بلغارستان در بسیاری از جنگ ها از زمان استقلال در قرن نوزدهم تاکنون حضور داشته است. نیروی هوایی بلغارستان، اولین نیروی هوایی در جهان بود که شروع به ریختن بمب بر روی نیروهای دشمن در جنگ های بالکان کرد. این جنگ ها در سال 1912 آغاز شد و حتی در جنگ جهانی دوم هم بلغارستان تلاش کرد تا از کشته شدن بیش از چهل هزار تبعه یهودی خود جلوگیری کند. همچنین اولین خلبان زن که در ارتش کشورش خدمت کرد، بانوی بلغاری به نام "رایانا کازابوا" Rayna Kasabova  بود.

الفبای سیریلیک The Cyrillic Script
الفبای سیریلیک توسط کشورهای مختلفی مثل روسیه، مغولستان، صربستان و سایر کشورها استفاده می شود. اما این خط و نوشتار یکی از افتخارات ملی بلغاری ها هم هست؛ چون در واقع خط سیریلیک توسط دو برادر بلغاری به نام های سیریل و متودیوس اختراع شده است. 
این دو برادر در فرهنگ بلغاری به عنوان اشخاص مهم و مقدس محسوب می شوند و هر ساله در ۲۴ می مراسمی برای تجلیل این دو شخصیت در بلغارستان برگزار می شود. خط سیریلیک یا آزبوکا یک خط الفبایی است که در امپراتوری یکم بلغارستان طی قرن ۱۰ م در مدرسه ادبیات پرسلاو به خاطر بوریس یکم بلغارستان که می‌خواست بلغارها سیستم نوشتاری خودشان را داشته باشند، ایجاد شد.
این خط اساس الفباهای مورد استفاده در زبان‌های مختلف، به ویژه آن‌هایی که از منشأ اسلاوی هستند، و زبان‌های غیراسلاوی تأثیر گرفته از روسی، چه در گذشته و چه امروزه، است. خط سیریلیک از خط یونانی باستان با حروف بزرگ گرفته شده‌است. زبان فارسی تاجیکی نیز در تاجیکستان با خط سیریلیک که کمی تغییر یافته‌است و خط تاجیکی نام دارد، نوشته می‌شود.
در سده نهم میلادی و پس از پاگرفتن اسلاوها در سرزمین موراویا، راستیسلاو فرمانروای این سرزمین برای پاکسازی این سرزمین از کلیسای رم، از کنستانتین امپراتور بیزانس درخواست کرد که آموزگارانی را برای وی بفرستد تا مردم را به زبان خود با مسیحیت آشنا کنند.
پس از آن دو برادر روحانی به نام‌های سیریل (درگذشته به سال ۸۶۹ میلادی) و متودیوس (درگذشته به سال ۸۸۵ میلادی) به یک گروه اسلاو سپرده شدند و آنان نیز در برابر ایستادگی سرسختانه کلیسای رم که برگردان کتاب مقدس را تنها به زبان‌های عبری، یونانی و لاتین پذیرفته می‌دانست، انجیل را به زبان اسلاوی برگرداندند. 
الفبای سیریلیک به نام پدیدآورنده‌اش سیریل شناخته و سیریلیک رفته‌رفته خط اسلاوها شد. آنگاه روس ها، اوکراینی ها، بلغارها و صرب ها این خط را به همراه آیین ارتدکس یونانی پذیرفتند و سیریلیک الفبای زبان روسی گشت


پخش آهنگ فولکلر بلغاری در فضا
آهنگ فولکور بلغاری به نام Izlel e Delyu Haidutin که توسط خواننده مشهور بلغاری والیا بالکانسکا (Valya Balkanska) اجرا شده است یکی از بهترین افتخارات ملی بلغاری ها محسوب می شود.  


در سال ۱۹۷۷ نسخه ای از این آهنگ همراه با یادگاری های دیگری از زمین به وسیله فضاپیمای Voyager  به فضا فرستاده شد. چه افتخاری بالاتر از این که یک موسیقی و آواز بلغاری به عنوان یادگار زمین به فضا فرستاده شود.

قدیمی ترین گنج طلا
قبرستان وارنا از جمله مکان های تاریخی کشور بلغارستان است که کشفیات آن می تواند به خوبی به درک تاریخ پیش از تمدن انسانی کمک کند. در این گورستان حدود ۳۰۰ قبر وجود دارد که باستان شناسان توانستند صدها قطعه از طلا، مس و یا ظروف رسی را در آن کشف کردند. قدیمی ترین گنج طلای شناخته شده در جهان توسط مردم وارنا بلغارستان در میان اشیای کشف شده از این گورستان پیدا شد. گفته می شود که این گنج متعلق به حدود ۴۵۵۰ سال پیش از میلاد است.
گنج طلای پاناگیوریشت بلغارستان (Panagyurishte)
یکی دیگر از کشفیات تاریخی بلغارستان که از مشهورترین یافته های باستان شناسی جهان محسوب می گردد، کشف طلای پاناگیوریشت است. طلای پاناگیوریشت در یکی از گورستان های باستانی بلغارستان توسط سه برادر در سال ۱۹۴۹ کشف شد و شامل ۹ قطعه می باشد. 
این گنجینه شامل یک فیال (phiale)، یک آمفور (amphora) و هفت ریتورن (rhyton) می باشد که مجموعا دارای ۶ کیلوگرم طلای ۲۴ عیار است. باستان شناسان معتقدند که این گنجینه پیدا شده بخشی از مجموعه اهدا شده توسط پادشاهان تراسیان (Thracian)  بوده است.

گنجینه طلای والچیتران بلغارستان (Valchitran)
بزرگترین گنجینه طلای پادشاهان تراسیان گنجینه "والچیتران" بوده که در کشور بلغارستان کشف شده است. این نیز یکی از سایت های باستانی و مکان های تاریخی بلغارستان بوده که در سال ۱۹۲۴ توسط دو برادر که در باغ خود مشغول کار بودند کشف شده است. 
این مجموعه باستانی به ویژه در شکل فنجان ها و کاسه ها در نوع خود بسیار جالب توجه است. باستان شناسان بر این باورند که این ظروف برای مراسمی مذهبی در مورد الهه دیونیسوس (Dionysus) استفاده قرار می گرفت. هم اکنون این گنجینه طلا در موزه ملی باستان شناسی شهر صوفیه نگهداری می شود.

گنج روگوزن بلغارستان (Rogozen)
یکی دیگر از کشفیات بسیار مهم در کشور بلغارستان، کشف ۱۶۵ قطعه ظروف نقره ای بوده که برخی از آن ها از جنس طلا می باشند. این ظروف در مکان های تاریخی به نام روگوزن کشف شده است. باستان شناسان معتقدند که این ظروف نشان می دهند که تراسیان های باستانی چگونه زندگی می کرده و نحوه رسومات آن ها را  چگونه بوده است.

گنج برووو بلغارستان (Borovo)
گنج بروو یکی دیگر از گنج های شناخته شده بلغارستان است که شامل ۵ ظرف نقره ای همراه با کتیبه ای که نشان می دهد این گنج متعلق به یک شاهزاده تراسیان و یا متعلق به حاکم دیگری است. این مجموعه زیبا توسط یک کشاورز در نزدیکی روستای برووو در سال ۱۹۷۴ کشف شد و در حال حاضر بخشی از آثار باستانی است که در موزه تاریخ روس (Rousse) نگهداری می شود.

خون آشام سوزوپول بلغارستان (Sozopol)
خبر کشف اسکلت خون آشام سوزوپول بلغارستان را  اولین بار "بوشیدر دیمیتروف " مورخ بلغاری و مدیر موزه ملی تاریخ بلغارستان اعلام کرد که اسکلت یک خون آشام قرون وسطایی را در یک سایت باستانی در شهر ساحلی سوزوپول بلغارستان کشف کرده است. 
یکی از نکات جالب هنگام کشف این اسکلت، یک قطعه فلزی بر روی قفسه سینه آن بود. قطعه فلزی که مرتبط با یک عمل آیینی شناخته شده برای جلوگیری از تبدیل شدن مردم به خون آشام و همچنین زندگی پس از مرگ آن ها بود. این یکی دیگر از مکان های تاریخی بلغارستان بود که خبر خون آشام تاریخی بلغارستانی تیتر  اول روزنامه های بین المللی شد. در حال حاضر این اسکلت در موزه ملی تاریخ کشور بلغارستان در شهر صوفیه نگهداری می شود.

مقبره و آیین مذهبی تراسیان ها در استاروسل بلغارستان (Starosel)
استاروسل یک روستای کوچک در بلغارستان است که باستان شناسان معتقدند این روستا  یکی از مکان های تاریخی بلغارستان و اقامتگاه تراسیان ها در قرن پنج میلادی بوده است. در سال دو هزار میلادی نیز یک مقبره باشکوه پادشاهی در نزدیکی این روستا همراه با هدایای ارزشمندی برای زندگی پس از مرگ در این گورستان تاریخی کشف شد. هم اکنون مقبره استاروسل برای گردشگران و بازدیدکنندگان باز می باشد.

مقبره کازانلاک بلغارستان (Kazanlak)
آرامگاه بسیار زیبای باستانی تراسیان ها که یکی دیگر از مکان های تاریخی بلغارستان می باشد در سال ۱۹۴۴ به طور تصادفی توسط سربازان شهر کازانلاک کشف شد. در این آرامگاه، یک مرد و زن نجیب همراه با یک اسب در داخل نگهداری می شدند. این مقبره که از سایت های باستانی کشور بلغارستان می باشد به دلیل نقاشی های دقیق خود که زندگی پادشاهان تراسیان را توصیف می کند در جهان مشهور شده است. در سال ۱۹۷۹ آرامگاه کازانلاک به بخشی از میراث جهانی یونسکو تبدیل شد. به دلیل وضعیت نامناسب نقاشی ها و به منظور نگهداری از آن ها یک نمونه از این مقبره ساخته شده و امروزه تنها امکان بازدید از نسخه دوم برای بازدیدکنندگان وجود دارد.

مقبره اسوشتاری بلغارستان (Sveshtari)
حدود دو هزار و 300 سال پیش یکی از حاکمان محلی تراسیان ها تصمیم گرفت آرامگاه خود را برای زندگی پس از مرگ آماده نماید. او پیش از اینکه آرامگاهش تکمیل شود درگذشت اما بدن او درون مقبره قرار داده شد. روی آرامگاه را با یک تپه از خاک پوشاندند و از نظرها بدور ماند تا اینکه در سال ۱۹۸۲ این آرامگاه کشف شد. مقبره اسوشتاری که یکی از مکان های تاریخی بلغارستان و از سایت های باستانی این کشور می باشد در سال ۱۹۸۵ به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.

شهر باستانی پرپریکون بلغارستان (Perperikon)
یکی دیگر از کاوش های باستانی شناسی در کوه های رودوپ(Rhodope)  اتفاق افتاد. در سال دو هزار میلادی یک گروه باستان شناسی توانستند یک شهر تاریخی کامل که در آن یک کاخ و محل برگزاری جشن های مختلف کشف شد.علاوه بر این در این سایت تاریخی یک کلیسای قرن پنجمی هم کشف شد. امروزه این منطقه یکی از مکان های تاریخی بلغارستان بوده و شما می توانید در اطراف این شهر تاریخی قدم زده و از آن دیدن نمایید.

 قدیمی ترین کلیسای ارتدوکس اسلاو
 "صومعه ریلا" ila Monasteryکه قدیمی ترین کلیسای ارتدوکس اسلاو در اروپای شرقی است در بلغارستان است. صلیب چوبی ریلا در این مکان قرار دارد که گفته می شود بیش از 140 صفحه از کتاب مقدس و همچنین 1500 شکل و نماد بر روی آن حک شده است. 

"هریستو استویچکوف" Hristo Stoichkov   فوتبال بلغارستان
در جام جهانی 1994، تیم ملی فوتبال بلغارستان چهارم شد. در آن سال گلزن تیم فوتبال بلغارستان "هریستو استویچکوف" Hristo Stoichkov  بود که آقای گل جام جهانی 1994 نیز شد. 
از دیگر ورزشکاران نام آور این کشور می توان از "استفکا کوستادینوا" Stefka Kostadinov   را  نام برد که رکورد پرش او 2.09 متر بود. همچنین کشتی گیر معروف این کشور "کالویان ماهلیانوف"  Kaloyan Mahlyanov  و شطرنج باز معروف این کشور "وازلین توپالوف" Veselin Topalov  را نام برد.

0 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *