تحصیل در بلغارستان

  • صفحه اصلی
  • امروزه اغلب افراد در سراسر دنیا خواهان ادامه تحصیل و اقامت در کشورهای پیشرفته می باشند. کشور بلغارست...
تحصیل در بلغارستان

تحصیل در بلغارستان

مقدمه
بلغارستان با وسعت 110 هزار و 994 کیلومتر مربع مساحت، چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است. نزدیک به هفت میلیون نفر جمعیت دارد که از این تعداد، حدود یک میلیون و 600 هزار نفر در صوفیا پایتخت بلغارستان ساکن هستند.
اقتصاد بلغارستان  در پنج سال اخیر موفق شده است علاوه بر خروج از رکود، شیب رشد اقتصادی خود را به نحو مطلوبی افزایش دهد.
فضای بکر کشور بلغارستان و ایجاد "احساس امنیت" همواره این کشور را به بهترین کشور برای زندگی و سرمایه گذاری در بین کشورهای اتحادیه اروپا تبدیل کرده است. صنعت اصلی کشور بلغارستان کشاورزی و دامپروری است. از اینرو، بلغارستان همواره در صدد توسعه زیرساخت های صنعتی خود میباشد. 
مسوولان عالی بلغارستان ضمن استقبال از سرمایه گذاری سرمایه گذاران، تسهیلات ویژه ای برای اعطاء مهاجرت به سرمایه گذاران، دانشجویان، متخصصان و مهندسین در نظر گرفته است و حمایت های فراوانی را در این جهت از آنان به عمل می آورد.
در بین کشورهای اتحادیه اروپا، کشور بلغارستان با 10 درصد نرخ مالیات، کمترین نرخ مالیات را به خود اختصاص داده است. واحد پول بلغارستان لوا (LEVA) است و هر یورو معادل 1.95583 لوا میباشد.
تراز تجاری مثبت بلغارستان حاکی از پیشی گرفتن صادرات بر واردات این کشور است. در این‌ بین باید به این نکته اذعان کرد که مسوولان عالی تصمیم گیر با اتخاذ سیاست های اصولی، نمره قابل قبولی در بخش های مالی و تجاری بدست آورده اند. 
 
شرایط تحصیل در بلغارستان:
امروزه اغلب افراد در سراسر دنیا خواهان ادامه تحصیل و اقامت در کشورهای پیشرفته می باشند. کشور بلغارستان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. از این رو هر سال، افراد بی شماری از سراسر جهان، این کشور  را برای ادامه تحصیل  و مهاجرت، انتخاب می نمایند.
کشور بلغارستان به واسطه سطح بالای کیفیت آموزشی، پایین بودن نرخ هزینه های تحصیل و زندگی و معتبر بودن مراکز آموزشی، سالانه تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های بلغارستان به این کشور مهاجرت می نمایند. 
دانشگاه های بلغارستان در تمامی حوزه های علمی به خصوص رشته هایی مانند پزشکی، ریاضیات، شیمی و زیست شناسی بسیار شناخته شده و معتبر می باشند. شرایط اخذ پذیرش دانشجو در دانشگاه های بلغارستان راحت تر از سایر دانشگاه های اتحادیه اروپا می باشد.
به طور کلی رتبه بندی و رنکینگ هر دانشگاه به عوامل متعددی از قبیل امکانات آموزشی، جوایز علمی کسب شده، تعداد دانشجویان و اساتید، فعالیت های پژوهشی و غیره مرتبط می باشد. لازم به ذکر است که این عوامل توسط سازمان های جهانی معتبر نظیر QS/THE و غیره مورد ارزیابی قرار می گیرد.
در حال حاضر بیش از 14000 دانشجوی بین المللی در کشور بلغارستان مشغول به تحصیل می باشند.
 
کیفیت تحصیل در بلغارستان
آموزش عالی در بلغارستان صرفاً توسط دانشگاه ها، موسسات و مدارس عالی و "پردیس" های بین المللی ارایه می شود. طبق قوانین بلغارستان، این موسسات "دولتی" و "خصوصی" خودگردان و خودمختار هستند. 
در حال حاضر سیستم آموزش عالی بلغارستان شامل 51 مدرسه عالی شامل 37 مدرسه دولتی (25 دانشگاه، 11 مدرسه عالی و 1 دانشکده خود مختار) و 14 مدرسه خصوصی (5 دانشگاه، 2 مدرسه عالی تخصصی و 7 کالج خودگردان) است. 
سال تحصیلی در بلغارستان به دو ترم تقسیم می شود و به طور معمول هر ترم شامل 32 هفته تحصیلی است. تاریخ دقیق شروع و پایان سال تحصیلی توسط هیات مدیره مدارس عالی مربوطه تعیین می شود.
 
تعداد دانشجویان در دانشگاه های بلغارستان
بر اساس آخرین آمار موسسه ملی آمار NSI  که در سال 2019 منتشر شده است، 274 هزار و 200  نفر دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بلغارستان در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل میباشند.
 
براساس همین گزارش، بیش از 14000 نفر از این تعداد، دیگر دانشجویانی هستند که از دیگر کشورهای مختلف جهان، بلغارستان را به لحاظ شرایط بسیار عالی برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند. 
 
شرایط زندگی در بلغارستان
این کشور دارای مزایای بی شماری می باشد که هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا جهت زندگی در بلغارستان به این کشور مهاجرت می نمایند. برخی از مزایای زندگی در بلغارستان به شرح زیر می باشد.
1. بیشتر جوانان بلغاری به زبان انگلیسی تسلط دارند و می توانند به این زبان صحبت کنند. از این جهت افراد قادر خواهند بود فقط با داشتن دانش انگلیسی به این کشور مهاجرت کنند.
2. نرخ پایین هزینه های زندگی در کشور بلغارستان در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا سبب گشته که افراد، این کشور را به عنوان کشور هدف برای زندگی خود انتخاب نمایند.
3. یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب کشور هدف برای مهاجرت، "امنیت" و "احساس امنیت" در آن کشور می باشد که هموار برای افراد بسیار حائز اهمیت است. در کشور بلغارستان پلیس و دایره قضایی با جرائم و مجرمان برخود جدی می نماید و مجازات سنگینی را برای این دسته از افراد اعمال می کند. از این جهت کشور بلغارستان مکانی امن برای زندگی با "احساس امنیت" می باشد.
4. زندگی در بلغارستان به همان اندازه که می توانید تصور کنید مقرون به صرفه است. گفتنی است نشریه معروف تلگراف، بلغارستان را "ارزانترین مقصد اروپا" برای زندگی کردن دانست. برای نشان دادن این موضوع، ما یک جدول کوچک را ارائه می دهیم که میانگین قیمت در بلغارستان (از سال 2016) برای کالاها و خدمات مختلف را نشان می دهد. نکته مهم این است قیمت ها از آن زمان تاکنون تغییر محسوسی نداشته است. 
*گوشت در یک رستوران بلغارستان – حدود10 لوا.
*آب - در حدود 1 lev.
*شیر - حدود 2 لوا.
*بلیط یک طرفه برای وسایل حمل و نقل عمومی در بلغارستان - 1.60 lev.
*عبور ماهانه برای وسایل نقلیه عمومی - حدود 50 لوا.
*تخم مرغ شش عدد 2.59 lev
*کره 200 گرمی 5.45 لوا     
*تاکسی 1 کیلومتر - در حدود 0.80 lev.
*باشگاه بدنسازی در بلغارستان، هزینه ماهانه - حدود 40 لوا.
*آپارتمان در مرکز شهر بلغارستان (1 اتاق خواب) - حدود 330 یورو
همانطور که واحد پول بلغارستان لو است که از همان زمان تاکنون هر یورو برابر بوده است با 1.956 لوا 
 
نتیجه گیری:
به طور کلی، زندگی در بلغارستان برای دانشجویان بین المللی آسان و عالی است - تنوع جمعیتی و میزان گردشگران باعث می شود بلغارستان به یک مقصد چند فرهنگی تبدیل شود. دانشگاه ها و کالج های بلغارستان به خوبی در اقصی نقاط بلغارستان از غرب تا شرق و شمال تا جنوب توزیع می شوند. کیفیت خوب آموزش در دانشگاه های بلغارستان، همچنین هزینه های مقرون به صرفه برای زندگی و پرداخت شهریه ارزان برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در بلغارستان هستند، انگیزه تحصیل در این کشور زیبا را در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی دوچندان کرده است. 

0 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *