جغرافیای بلغارستان

  • صفحه اصلی
  • بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. در شمال این کشور جمهوری رومانی ...
جغرافیای بلغارستان

جغرافیای بلغارستان

بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. در شمال این کشور جمهوری رومانی با ۶۰۸ کیلومتر، در غرب با (جمهوری پیشین یوگسلاوی (صربستان به طول ۳۱۸ کیلومتر و مقدونیه با ۱۴۸ کیلومتر مرزهای مشترک دارد. در جنوب نیز با کشورهای  یونان ۴۹۸ کیلومتر و ترکیه ۲۴۰ کیلومتر هم‌مرز است. شرق بلغارستان به دریای سیاه راه دارد. 
دو رشته کوه "بالکان" در شمال و مرکز این کشور و "ردوپه" در جنوب، بلغارستان را دربرگرفته اند. از دیگر رشته‌کوه‌های بلغارستان می‌توان به ریلا و پیرین اشاره کرد.
بلندترین نقطه این کشور قله "مُصَلّی" با ۲۹۲۵ متر ارتفاع دارد که در ارتفاعات ریلا در غرب بلغارستان واقع شده‌است.
مهمترین رود بلغارستان، رود "ماریتسا" نام دارد که از رشته‌کوه‌های ردوپه در غرب بلغارستان سرچشمه گرفته و با عبور از مناطق مرکزی بلغارستان، به سمت جنوب این طی مسیر کرده و در آخر وارد ترکیه می‌شود. یکی دیگر از رودهایی که در شمال کشور زیبا و سرسبز بلغارستان در جریان است، رود دانوب نام دارد.
به طور کلی، بلغارستان در مجموع 1,808 کیلومتر  مرز زمینی و 354 کیلومتر خط ساحلی دارد. بلغارستان با مساحت 110,994 کیلومتر مربع در رتبه 105مین کشور بزرگ جهان و شانزدهمین کشور بزرگ اروپا قرار دارد. 

آب و هوای بلغارستان
بلغارستان از آب و هوای متنوعی در طول سال برخوردار است. شمال کشور تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد، در حالی که جنوب شرق از آب و هوای مدیترانه‌ای برخوردار است. بیشتر اقلیم بلغارستان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است و نواحی ساحلی دریای سیاه نیز آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. دامنه دما در مناطق مختلف به طور قابل توجهی متفاوت است. 

آب و هوای بلغارستان


پایین ترین دما ثبت شده  38.3- درجه سانتی گراد است در حالی که بالاترین درجه حرارت 45.2 درجه است. میانگین بارش ها در حدود 630 میلیمتر در سال است و از 500 میلی متر  در Dobrudja تا بیش از 2,500 میلی متر در کوه ها متغیر است. توده های هوای قاره ای در فصل زمستان میزان قابل توجهی بارش برف را به همراه دارند.
میانگین دمای سالانه بستگی به عرض جغرافیایی دارد. به طور کلی، گرم ترین مناطق قسمت های جنوبی بلغارستان هستند که تحت تاثیر دریای مدیترانه ای قرار دارد. درجه حرارت روز در ماه های زمستان از منفی 5 درجه سانتیگراد و در ماه های تابستان تا 25-30 درجه سانتی گراد متغیر است.

 

0 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *