نشان ملی بلغارستان

  • صفحه اصلی
  • نشان ملی جمهوری بلغارستان در سال ۱۹۹۷ میلادی جایگزین نشان رسمی جمهوری خلق بلغارستان (۱۹۴۶-۱۹۹۰) گردی...
نشان ملی بلغارستان

نشان ملی بلغارستان

نشان ملی جمهوری بلغارستان در سال ۱۹۹۷ میلادی جایگزین نشان رسمی جمهوری خلق بلغارستان (۱۹۴۶-۱۹۹۰) گردید این نشان تقریباً همان نشان رسمی پادشاهی بلغارستان (۱۹۲۷-۱۹۴۶) می‌باشد که تنها تغییرات جزئی پیدا کرده‌است البته خود این نشان از نشان رسمی شاهزادگی بلغارستان(۱۸۷۸ – ۱۹۰۸) الهام گرفته شده‌است.
نشان رسمی شاهزادگی بلغارستان 
پادشاهی بلغارستان که با نام‌های بلغارستان تزاری یا سومین پادشاهی بلغارستان تزاری و سومین امپراتوری بلغارستان به بلغاری Царство Българияنیز شناخته می‌شود، پادشاهی مشروطه‌ای بود که در ۲۲ سپتامبر ۱۹۰۸ میلادی مطابق گاه‍شمار ژولینی پس از تبدیل شاهزاده‌نشین بلغارستان به پادشاهی، به وجود آمد. این اقدام توسط فردیناند انجام شد؛ کسی که، پس از اعلام استقلال بلغارستان، به عنوان تزار تاجگذاری کرد. هدف فردیناند اتحاد تمامی اقوام بلغار زیر یک لوا و پرچم بود؛ زیرا، تعدادی از نواحی بلغارها مطابق پیمان ۱۸۷۸ برلین در عوض استقلال بلغارستان، به امپراتوری عثمانی واگذار شده بود.
پادشاهی بلغارستان به دلیل نظامیگری و جنگ‌طلبی خود در بالکان معروف بود؛ به طوری که، به پروس بالکان شهرت یافت. برای چندین سال، بلغارستان ارتشی بیشتر از ۱ میلیون نفر سرباز را به وجود آورد؛ در حالی که، جمعیت آن تنها ۵ میلیون نفر بود. در دهه ۱۹۱۰ (۱۹۱۰-۱۹۲۰)، بلغارستان سه جنگ مهم را پشت‌سر گذارد: جنگ اول بالکان، دومین جنگ بالکان و جنگ جهانی اول. پس از این سه واقعه، ارتش بلغارستان منحل گردید و توسط پیروزمندان جنگ جهانی اول (متفقین) وجود آن ممنوع شد و رویای اتحاد تمامی سرزمین‌های بلغارنشین نیز بر باد رفت. کم‌تر از دو دهه بعد، بلغارستان دوباره جنگ جدیدی را برای اتحاد بلغارستان بزرگ آغاز کرد و وارد جنگ جهانی دوم شد. این بار نیز بلغارستان طرف دولتهای شکست خورده (دولت‌های محور) را گرفت و به همین دلیل، با پایان جنگ، حکومت سلطنتی در این کشور منحل گردید (۱۹۴۶ میلادی) و آخرین تزار بلغارستان نیز به تبعید فرستاده شد. به دنبال این واقعه، جمهوری خلق بلغارستان جای حکومت سلطنتی سابق را گرفت.

 

0 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *