شهرهای بلغارستان

  • صفحه اصلی
  • بلغارستان در جنوب شرقی قاره سبز و در مجاورت با دریای سیاه واقع گردیده است. هر یک از شهرهای بلغارستان...
شهرهای بلغارستان

شهرهای بلغارستان

شهرهای مهم بلغارستان
Bulgarian cities

بلغارستان در جنوب شرقی قاره سبز و در مجاورت با دریای سیاه واقع گردیده است. هر یک از شهرهای بلغارستان دارای تاریخ غنی و جاذبه های گردشگری منحصر به فردی می باشند. بلغارستان در حال حاضر عضو اتحادیه اروپا می باشد و در آینده ای نزدیک به حوزه شینگن می پیوندد.

این کشور اسرار آمیز با تاریخچه غنی و پر تلاطم از جاذبه های بسیاری برخوردار می باشد. بلغارستان پس از ایتالیا و یونان بیشتری تعداد آثار فاخر باستانی و تاریخی را در دل خود جای داده است، در عین حال بلغارستان به عنوان ارزانترین کشور عضو اتحادیه اروپا شناخته شده است. با این حال این کشور تاریخی و جذاب برای بسیاری از مهاجران و گردشگران همچنان ناشناخته است و در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی شهرت کمتری دارد.

در ادامه با مهم ترین شهرهای بلغارستان از جهات مختلف بیشتر آشنا خواهیم شد.

صوفیه
صوفیه پایتخت بلغارستان و بزرگترین شهر این کشور می باشد، که در قلب شبه جزیره بالکان قرار دارد. همچنین صوفیه دوازدهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا می باشد که بیش از چندین قرن قدمت دارد. بدون تردید صوفیه مرکز تجاری و اقتصادی بلغارستان است، بیش از ۳۴ درصد از کل تولیدات ناخالص داخلی بلغارستان و حدود نیمی از معاملات داخلی و بین المللی بلغارستان در اختیار صوفیه می باشد.

 
صوفیه از جهات مختلفی نظیر اقتصادی، سیاسی، تاریخی و فرهنگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به نوعی نماد بلغارستان به شمار می آید. این کلان شهر به واسطه تاریخ پر فراز و نشیب خود از شهرت بین المللی برخوردار است و بسیار از آثار باستانی فاخر صوفیه در میزاث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پلوودیو
پلوودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان است، که در جنوب این کشور واقع گردیده. به باور افراد بسیاری پلوودیو قدیمی ترین شهر اروپا می باشد، این شهر با قدمتی بیش از ۶ هزار سال بیشتر به یک موزه و اثر هنری شباهت دارد تا یک شهر، بدون شک پلوودیو قطب فرهنگی و تاریخی بلغارستان است، این کلان شهر علاوه بر تاریخ و هنر بیش از ۱۴ درصد از تولیدات داخلی بلغارستان را در اختیار دارد.

 
از این رو از لحاظ اقتصادی یکی از شهر های قدرتمند و مهم بلغارستان می باشد. پلوودیو در سال ۲۰۱۹ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شد، که این افتخار بزرگی به شمار می آید. این شهر همواره مورد توجه علاقه مندان به تاریخ و هنر می باشد.

وارنا
شهرت اصلی وارنا سواحل طلایی این شهر می باشد، وارنا از لحاظ وسعت سومین شهر بلغارستان پس از سوفیا و پلوودیو است که نقش مهمترین بندر این کشور را نیز دارد. این بندر زیبا که در بخش شرقی بلغارستان قرار گرفته، در کرانه دریای سیاه و در نزدیکی دریاچه وارنا واقع شده است.

قدمت این شهر تاریخی به ۷ قرن پیش از میلادی مسیح برمی‌گردد. نام قدیم آن در طی سال‌های ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۶ استالین بوده و اودسوس اولین شهری بود که در این منطقه ساخته شد و متعلق به یونان باستان بود. در قرن ۶ میلادی برای اولین بار این منطقه با نام وارنا شناخته شد. این نام نیز از دریاچه‌ای به همین نام که در نزدیکی آن وجود دارد گرفته شده است.

بهترین شهرهای بلغارستان برای کار و زندگی
برای انتخاب بهترین شهر جهت کار و زندگی در هر کشوری می بایست فاکتورهای مختلفی نظیر هزینه های زندگی، درآمد فردی، امکانات رفاهی و اجتماعی، شرایط تحصیل و … را مورد بررسی قرار داد. به طور کلی بلغارستان ارزانترین کشور اتحادیه اروپا می باشد، البته این کشور دارای پایین ترین میزان حقوق در اتحادیه اروپا نیز است. با توجه به موارد ذکر شده در ادامه با بهترین شهرهای بلغارستان برای کار و زندگی آشنا خواهیم شد.

صوفیه
بر اساس رتبه بندی سالانه رادیو ملی Darik صوفیه پایتخت بلغارستان جایزه بهترین شهر جهت کسب و کار را ازان خود کرد. علاوه بر موقعیت های شغلی مناسب حقوق نیروی کار در این شهر به صورت متوسط ۱۰ الی ۲۰ درصد بیشتر از دیگر شهرهای بلغارستان می باشد. همچنین از لحاظ امکانات رفاهی و اجتماعی و امنیت صوفیه بهترین شهر بلغارستان است.

وارنا
وارنا سومین شهر برگ بلغارستان و تنها شهر ساحلی بزرگ دریای سیاه است. این شهر به دلیل موقعیت استراتژیکی که در خلیج وارنا دارد، بیش از ۳ هزار سال است که به یکی از مهم ترین مراکز اقتصادی، علمی، فرهنگی و تفریحی بلغارستان تبدیل گردیده است. همچنین این شهر مقر اصلی نیروی دریایی بلغارستان است و از سال ۲۰۰۷ تا کنون به عنوان یکی از بهترین شهرهای بلغارستان برای کار و زندگی شناخته می شود.

پلوودیو
طبق آماری که مجله Lonely Planet در سال ۲۰۱۸ منتشر نموده است شهر پلودیو رتبه ششم را در بین ۱۰ شهر برتر جهان به خود اختصاص داده است. این شهر قبل از شهر وین قرار گرفته است. اگر کسی آشنایی با این شهر زیبا نداشته باشد از این دسته بندی بسیار متعجب خواهد شد اما در واقع این شهر بسیار توریستی و محبوب است. مسیرهای پیاده روی این شهر به همراه ساختمان ها و معماری زیبایش و رستوران های عالی باعث محبوبیت و بالا رفتن جایگاه آن در این دسته بندی شده است. علاوه بر این از لحاظ اقتصادی و امنیت این شهر شرایط ایده الی دارد.

بهترین شهرهای بلغارستان از لحاظ آب و هوا
بدون تردید شرایط آب و هوا یکی از نکات بسیار تاثیر گذار برای انتخاب محل زندگی می باشد. آب و هوای مطبوع و دلچسب از نظر هر فرد بسته به سلیقه شخصی متفاوت خواهد بود، ولی جای نگرانی وجود ندارد، زیرا بلغارستان کشوری ۴ فصل است که از آب و هوای بسیار ملایم و لطیفی برخوردار است، در برخی از مناطق این کشور هوا کمی سردتر یا گرمتر خواهد بود، ولی به طور کلی شرایط آب و هوای این کشور بسیار مناسب و دلپذیر می باشد.

در ادامه با شهرهای خوش آب و هوای بلغارستان آشنا خواهیم شد.

وارنا
وارنا پایتخت ساحلی بلغارستان و یکی از توریستی ترین شهرهای بلغارستان است. وارنا دارای آب و هوای نیمه مرطوب و متاثر از شرایط دریایی و قاره ای می باشد. تابستان وارنا، از ماه می (۱۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد) آغاز می شود و تا اوایل ماه اکتبر (اواسط مهر) ادامه دارد. دمای هوا در فصل تابستان به طور میانگین در حدود ۲۸ درجه ی سانتی گراد می باشد.

دریای سیاه در فصل تابستان و به خصوص در ماه های جولای و آگوست (۱۰ تیر تا ۹ شهریور) دارای دمای قابل قبولی برای شنا کردن می باشد. دمای دریا در ماه جون (۱۱ خرداد تا ۹ تیر) کمی سرد است، اما در ماه آگوست (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) دمای آب به ۲۴ درجه ی سانتی گراد می رسد. بهار و پاییز در وارنا همچنان گرم و با دمای بالای ۱۸ درجه ی سانتی گراد است.

 
در تعطیلات ماه اکتبر (۹ مهر تا ۹ آبان) هوا خنک تر می شود؛ اما تابش خورشید در حدود شش ساعت در روز می باشد و گردشگران همچنان می توانند حمام آفتاب بگیرند، که از این حیث وارنا در بین تمامی شهرهای بلغارستان رکورد دار است. ماه های پایانی پاییز برای سفرهای خانوادگی مناسب است.

دمای هوا در فصل بهار در حدود ۱۵ درجه ی سانتی گراد است. ماه های ژانویه و فوریه (۱۱ دی تا ۹ اسفند) سردترین ماه های فصل زمستان می باشند که اغلب دارای دمایی در حدود ۳ درجه ی سانتی گراد هستند، البته در برخی موارد ممکن است دمای هوا به پایین تر از نقطه ی انجماد نیز برسد.

بارش برف ممکن است در ماه های دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۹ اسفند) و به ندرت در ماه مارچ (۱۰ اسفند تا ۱۱ فروردین) اتفاق بیفتد. بارش برف در فصل زمستان چندین بار رخ می دهد و به سرعت نیز ذوب می شود. بارش باران در اواخر پاییز و اوایل زمستان بیشتر است و نوامبر ( ۱۰ آبان تا ۹ آذر) با متوسط ۵۰ میلی متر بارندگی، پر باران ترین ماه در وارنا می باشد.

بورگاس
بورگاس شهری ساحلی می باشد که از لحاظ گردشگری به عنوان یکی از محبوب ترین شهرهای بلغارستان شناخته شده است. آب و هوای بورگاس مدیترانه ای و نیمه مرطوب است، به دلیل درجه حرارت بالای آب و هوای اقیانوسی و تابش طولانی مدت خورشید خصوصاً در فصل تابستان، بورگاس یک مقصد ایده ال برای گذراندن تعطیلات برای افراد محلی و گردشگران بین المللی است. میزان بارش در ماه دسامبر به اوج خود می رسد، ولی در ژانویه به طور چشمگیری از میزان بارندگی کاسته می شود. به طور کلی بورگاس یکی از مناطق گرمسیر بلعارستان است.

صوفیه
صوفیه در غرب بلغارستان قرار دارد. صوفیه در دره سوفیا قرار گرفته و از چهار طرف توسط کوه احاطه شده است. آب و هوای صوفیه قاره ای است و ژانویه به طور متوسط سردترین ماه سال است، در حالی که روزهای آخر ماه اوت صوفیه گرمای بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد را تجربه می کند. زمستان در صوفیه واقعا در اواسط نوامبر شروع می شود، زمانی که دمای هوا در شب به ۱٫۲ درجه سانتی گراد می رسد و حداکثر دما در روز تنها به ۹٫۶ درجه سانتیگراد می رسد.

شهرهای توریستی بلغارستان
بلغارستان تلفیقی از تاریخ کهن و مدرنیته اروپایی را در دل خود جای داده است. جاذبه های این کشور بدون تردید می تواند نظر هر سلیقه ای را به خود جلب نماید. در هر گوشه از شهرهای بلغارستان آثار و بقایای حکومت رومیان و عثمانیان را می توان مشاهده نمود و به تاریخ غنی و پر فراز و نشیب این کشور پی برد. در ادامه با شهرهای توریستی بلغارستان بیشتر آشنا خواهیم شد.

وارنا
وارنا به واسطه شن های طلایی سواحل زیبای خود و آب و هوای مدیترانه ای جذاب ترین شهر بلغارستان برای گردشگران است. بیش از نیمی از گردشگران برای بازدید و تفریح در این شهر زیبا به بلغارستان سفر می نمایند. جاذبه های وارنا به حدی زیاد است که برای بازدید از آنها به وقت زیادی نیاز خواهید داشت. مهم ترین و مشهورترین جاذبه های توریستی وارنا تفریحات ساحلی، حمام های رومی باستانی، باغ دریایی، پارک آبی آکواپلیس، گلدن سندز، موزه های باشکوه و … می باشند.

ولیکو تارنوو
شهر ولیکو تارنوو در واقع قدیمی ترین پایتخت بلغارستان و جزو مهم ترین شهرهای این کشور است، که گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب می کند. معماری خیره کننده، مکان های مورد علاقه، تفریحات شبانه و جمعیت بی شمار جوانان، آن را به یکی از پرطرفدارترین شهرها بلغارستان تبدیل کرده است.

 
شاید یکی از معروف ترین ویژگی های این شهر وجود قلعه تساروتس (Tsarevets) در میانه شهر باشد. شب های پر نور و صداهای گوش نواز شهر در طول شب هر گردشگری را مجذوب خود می کند.

نسبار
نسبار یکی از تاریخی ترین شهرهای بلغارستان و یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در این کشور می باشد، شهر تاریخی نسبار در قرن ششم پیش از میلاد مسیح توسط تراکیان ‌ها بنا نهاده شد و به یکی از مستعمرات یونانی‌ها و یکی از مراکز تجاری مهم آن زمان تبدیل شد. شهر تاریخی نسبار در بلغارستان در سواحل دریای سیاه در استان بورگاس واقع شده و با موزه ها، ساختمان هایی با معماری قدیمی و کلیساهای باقی مانده از زمان حکومت بیزانس، بلغاری و عثمانی یکی از برترین جاذبه های گردشگری بلغارستان می باشد که بازدید از آن به گردشگران توصیه می گردد.

پرجمعیت ترین و کم جمعیت ترین شهرهای بلغارستان
بر اساس آخرین آمار انتشار یافته از سوی سازمان ملل در سال ۲۰۲۰ بلغارستان دارای جمعیتی بالغ بر ۶۹۷۳۲۶۳ نفر می باشد، ۸۵ درصد از جمعیت بلغارستان بلغاری تبار و مابقی ترک تبارها و کولی ها هستند. تراکم جمعیت بلغارستان ۱۶۶ نفر در هر مایل است و سن متوسط افراد ۴۴٫۵ سال می باشد. در ادامه با پرجمعیت ترین و کم جمعیت ترین شهرهای بلغارستان آشنا خواهیم شد.

صوفیه
در حال حاضر صوفیه پایتخت بلغارستان با جمعیتی بالغ بر ۱٫۱۵۲٫۵۵۶ نفر همچنان به عنوان پرجمعیت ترین شهر بلغارستان شناخته شده است. یکی از دلایل افزایش روز افزون جمعیت صوفیه مهاجرت افراد از روستاها و شهرهای کوچک بلغارستان به صوفیه می باشد. با توجه به زیرساخت های مناسب جهت انجام فعالیت های اقتصادی و وجود موقعیت های شغلی بیشتر این روند مهاجرتی در طی سالهای اخیر سرعت بیشتری به خود گرفته است.

نادلینو
شهر نادلینو در جنوب بلغارستان واقع گردیده است. این شهر در امتداد رود نادلینسکا قرار دارد و توسط تپه های ناهموار احاطه شده است. نادلینو شهری تاریخی همراه با جاذبه های گردشگری فراوان است. این شهر با جمعیتی حدود ۵ هزار نفر یکی از کم جمعیت ترین شهرهای بلغارستان می باشد. البته شهرهای دیگری مانند والچرام، خداچ و وتوو نیز از جمله کم جمعیت ترین شهرهای بلغارستان می باشند.

گرانترین و ارزانترین شهرهای بلغارستان
در تمام کشورهای جهان معمولاً هزینه زندگی در شهرهای بزرگ به مراتب بیشتر از هزینه زندگی در روستاها و یا شهرهای کوچک است. بلغارستان نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود، البته تفاوت هزینه ها در شهرها بسته به کشور مورد نظر متفاوت می باشد. در ادامه با گرانترین و ارزانترین شهرهای بلغارستان بیشتر آشنا خواهیم شد.

صوفیه
صوفیه همانگونه که انتظار می رود صوفیه گرانقیمت ترین شهر بلغارستان است. کلیه هزینه های زندگی در این شهر معمولاً بین ۱۰ الی ۲۰ درصد از شهرهای دیگر بیشتر خواهد بود. در حال حاضر هزینه زندگی در صوفیه برای ۲ نفر به صورت متوسط حدود ۱۰۰۰ یورو در ماه خواهد بود. لازم به ذکر است درآمد شخصی افراد نیز در صوفیه بیشتر از شهرهای دیگر بلغارستان خواهد بود.

ولیکو تارنوو
ولیکو تارنوو یکی از زیباترین و توریستی ترین شهرهای بلغارستان است. این شهر از امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری برخوردار است و در عین حال هزینه های بسیار کمی را در پی خواهد داشت. برای یک فرد مجرد امکان اجاره آپاتمان ۱ خوابه تنها با ۱۲۰ یورو در ماه وجود خواهد داشت، هزینه خورد و خوراک یک نفر هم به صورت متوسط ماهیانه ۱۵۰ یورو خواهد بود. از این رو افراد با ماهی ۳۰۰ یورو می توانند در این شهر زیبا زندگی کنند.

 
نتیجه گیری
با توجه به موارد ذکر شده در مورد شرایط شهرهای بلغارستان به این نتیجه می رسیم که شهرهای بلغارستان تلفیقی از جاذبه های بی شمار گردشگری و هزینه های منطقی زندگی می باشند. از این رو شهرهای بلغارستان می توانند گزینه های جذابی برای گردشگری، تحصیل و حتی زندگی باشند.

موسسه آریان پارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریان پارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

1 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *

  1. با سلام.
    خیلی ممنون از مطلب خیلی خوبی که در سایت قرار دادید