نیروی متخصص فدرال کانادا

 • صفحه اصلی
 • یکی از پرطرفدار ترین روش های مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال می باشد. متقاضیان در صورت کس...
نیروی متخصص فدرال کانادا

نیروی متخصص فدرال کانادا

شرایط سیستم نیروی متخصص فدرال کانادا
Canadian Federal Specialist Force
 
یکی از پرطرفدار ترین روش های مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال می باشد. متقاضیان در صورت کسب حداقل امتیازات مورد نیاز قادر خواهند بود، اقامت کانادا را دریافت نمایند. برنامه نیروی متخصص فدرال کانادا دارای دو مرحله امتیاز بندی می باشد. در مرحله اول افراد ملزم به دریافت ۶۷ امتیاز می باشند تا مجوز ورود به مرحله دوم صادر گردد.
 
در امتیاز بندی مرحله دوم امتیازات از ۱۲۰۰ امتیاز محاسبه می شود. در این بخش افراد وارد یک پول لیست می شوند که متناسب با شرایط هر استان انتخاب می شوند. در این بخش دولت کانادا هر ۱۵ روز تعداد افراد مورد نیاز را انتخاب می نماید.
 
برای اطلاع از سایر روش های مهاجرتی کانادا شما می توانید مقاله مهاجرت به کانادا را در وب سایت موسسه کارسازان آریان پارس مطالعه نمایید.
 
 
در این روش حداقل امتیازات مورد نیاز تعیین می گردد و در صورت به حدنصاب رسیدن می توان برای مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال اقدام نمود. در ادامه به شرایط و مراحل این برنامه اشاره می شود.
 
سیستم امتیازبندی نیروی متخصص فدرال جهت مهاجرت به کانادا
سیستم امتیازبندی نیروی متخصص فدرال شامل دو قسمت امتیاز بندی می شود. افراد برای مهاجرت به کانادا و کسب اقامت دائم این کشور ملزم به دریافت حداقل امتیازات تعیین شده می باشند.
 
مرحله اول
 
در مرحله اول افراد باید از ۱۰۰ امتیاز تعیین گشته، حداقل ۶۷ امتیاز را بدست آورند. فاکتورهایی همچون سن، تحصیلات، مدرک زبان و سابقه کاری برای کسب امتیازات نیروی متخصص فدرال حائز اهمیت می باشد.
 
زبان
یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار در سیستم امتیاز بندی نیروی متخصص فدرال، ارائه نمره مناسب در آزمون آیلتس می باشد. شرایط امتیازات زبان در مرحله اول به شرح زیر می باشد. حداکثر امتیاز در این بخش ۲۴ امتیاز می باشد که افراد در صورت کسب CLB9 به این مهم دست پیدا می کنند.
 
Writing Reading Listening Speaking CLB
۶ ۶ ۶ ۶ CLB9
۵ ۵ ۵ ۵ CLB8
۴ ۴ ۴ ۴ CLB7
 
لازم بذکر است افراد در صورت دانش زبان فرانسوی قادر خواهند بود ۴ امتیاز اضافه تر کسب نمایند.
 
مدرک تحصیلی
فاکتور مدرک تحصیلی پس از زبان به عنوان امتیازآور ترین فاکتور در سیستم نیروی متخصص کانادا به شمار می رود.
 
مدرک تحصیلی دیپلم کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
امتیاز ۵ ۲۲ ۲۳ ۲۵
سن
بیشترین امتیاز در بخش سن به افراد ۱۸ تا ۳۵ سال تعلق می گیرد. امتیاز در نظر گرفته شده برای بازه زمانی تعیین گشته ۱۲ امتیاز می باشد و به ازای هر سال بیشتر یک امتیاز کاهش پیدا می کند. از همین رو افراد بالای ۴۷ سال هیچ امتیازی را کسب نمی کنند.
سابقه کار
سابقه کار تخصصی به این معناست که افراد پس از اولین مدرک تحصیلی کسب شده می توانند از امتیازات آن بهره مند شوند. شرایط کسب امتیاز در برنامه نیروی متخصص فدرال کانادا در جدول ذیل آمده است.
 
امتیاز تجربه کاری
میزان سابقه ۱سال سابقه کاری ۹  بین ۲ تا ۳ سال سابقه کاری بین ۴ تا ۵ سال سابقه کار بیش از ۶ سال سابقه کاری
امتیاز ۹ ۱۱ ۱۳ ۱۵
پیشنهاد کار در کانادا
افراد در صورت پیشنهاد کار در کشور کانادا می توانند تا حداکثر ۱۰ امتیاز را کسب نمایند.
سازگاری
در بخش سازگاری چندین فاکتور تاثیرگذار می باشد که افراد می توانند تا ۱۰ امتیاز را کسب نمایند. امتیازات این بخش به شرح زیر می باشد.
 
مدرک زبان همسر: ۵ امتیاز
سابقه تحصیل در کانادا: ۵ امتیاز
داشتن فامیل درجه یک در کانادا: ۵ امتیاز
مرحله دوم
 
متقاضیان در صورت کسب ۶۷ امتیاز قادر خواهند بود برای نیروی متخصص فدرال اقدام نمایند. در مرحله دوم امتیاز بندی از ۱۲۰۰ امتیاز محاسبه می شود. در ادامه به شرایط امتیاز بندی مرحله دوم اشاره می شود.
 
سن
بیشترین امتیاز در فاکتور سن در مرحله دوم به افراد بین ۲۰ تا ۲۹ سال تعلق می گیرد. افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۴۵ سال هیچ امتیازی را دریافت نمی کنند. جدول زیر بیانگر امتیازات اختصاص یافته به سن متقاضیان می باشد.
 
سن ۱۷ سال یا کمتر ۱۸ سال ۱۹ سال بین ۲۰ تا ۲۹ سال ۳۰ سال ۳۱ سال ۳۲ سال ۳۳ سال ۳۴ سال
امتیازات بدون همسر ۰ ۹۹ ۱۰۵ ۱۱۰ ۱۰۵ ۹۹ ۹۴ ۸۸ ۸۳
 امتیازات با همسر ۰ ۹۰ ۹۵ ۱۰۰ ۹۵ ۹۰ ۸۵ ۸۰ ۷۵
تحصیلات
متقاضیان با حداقل مدرک لیسانس می توانند برای برنامه نیروی متخصص فدرال اقدام نمایند. این نکته بدین معناست که در صورت ارائه مدرک کمتر از لیسانس به حداقل امتیازات مورد نظر نمی رسند.
 
مدرک تحصیلی دیپلم لیسانس ۲مدرک دانشگاهی (لیسانس و فوق لیسانس) پزشکی و یا کارشناسی ارشد مستقیم دکتری
 امتیاز بدون همسر ۳۰ ۹۰ ۱۲۰ ۱۳۵ ۱۵۰
امتیاز با همسر ۲۰ ۸۴ ۱۱۲ ۱۲۶ ۱۴۰
زبان
سیستم امتیاز بندی کشور کانادا CLB با توجه به هر مهارت بررسی می شود. در این سیستم تمامی مهارت های زبان انگلیسی حائز اهمیت می شود. لازم بذکر است آزمون آیلتس جنرال مورد قبول برنامه نیروی متخصص فدرال کانادا می باشد.
 
CLB CLB4 CLB6 CLB7 CLB8 CLB9 CLB10
امتیاز بدون همسر ۶ ۸ ۱۶ ۲۲ ۲۹ ۳۲
امتیاز با همسر ۶ ۹ ۱۷ ۲۳ ۳۱ ۳۴
 
 
افراد در صورت ارائه مدرک زبان فرانسوی تا ۶ امتیاز می توانند دریافت نمایند. برای کسب حداکثر امتیاز در بخش زبان دوم می بایست معادل نمره B2 را کسب نمایید.
 
سابقه کار
سوابق کاری کمتر از ۱ سال ۱ سال ۲ سال ۳ سال ۴ سال ۵ سال یا بیشتر
امتیاز بدون همسر ۰ ۴۰ ۵۳ ۶۴ ۷۲ ۸۰
امتیاز با همسر ۰ ۳۵ ۴۶ ۵۶ ۶۳ ۷۰
 
 
سابقه کار در ایران پس از اولین مدرک تحصیلی مورد ارزیابی قرار می گیرد. حداکثر امتیاز برای فاکتور سوابق کاری ۸۰ امتیاز در نظر گرفته شده است.
 
امتیازات همسر
همسر در بخش هایی همچون تحصیلات، مدرک زبان و سابقه کاری می تواند به امتیازات برنامه نیروی متخصص فدرال بیفزاید. در بخش تحصیلات تا ۱۰ امتیاز، مدرک زبان ۵ امتیاز و سابقه کار ۱۰ امتیاز به همسر افراد متاهل اختصاص یافته است.
 
امتیازات ترکیبی
 
امتیازات ترکیبی در مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال تاثیر بسزایی دارد. در این بخش مدرک زبان با CLB9 و مدرک کارشناسی ارشد و حداقل ۳ سال سابقه کار تا ۱۰۰ امتیاز به متقاضیان این برنامه کمک می کند.
 
امتیاز اضافی
 
امتیازات اضافه شامل حضور فامیل درجه یک در کانادا، پیشنهاد شغلی، سابقه تحصیل و کار در کانادا و نامینیشن استانی می شود.
 
فامیل درجه یک در کانادا: ۱۵ امتیاز
۲سال تحصیل در کانادا: ۱۵ امتیاز
۳سال تحصیل در کانادا: ۳۰ امتیاز
پیشنهاد شغلی با NOC 00: در صورت تائید ۲۰۰ امتیاز
پیشنهاد شغلی با NOC 0, A, B: در صورت تائید ۵۰ امتیاز
نامینیشن استانی: ۶۰۰ امتیاز
مدارک لازم و مراحل مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال
با توجه به سیستم امتیاز بندی نیروی متخصص فدرال، مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا فاکتورهای تاثیرگذار در این روش می باشد. از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 
مدرک تحصیلی: مدارک تحصیلی می بایست ترجمه رسمی به همراه تائیدات لازمه باشد.
مدرک دال بر تسلط زبان: متناسب با انتخاب زبان اول مدارکی نظیر آیلتس جنرال و TEF
سوابق کاری: سوابق کاری پس از اولین مدرک تحصیلی
مدارک هویتی: پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 
 
مراحل اقدام
 
مراحل اقدام برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نیروی متخصص فدرال به ترتیب زیر می باشد.
 
آماده سازی مدارک مورد نیاز
تاییدات لازم از مراکز تعیین گشته
کسب امتیاز ۶۷ در مرحله اول
ورود به مرحله دوم
کسب حداقل امتیازات مرحله دوم با توجه به حداقل امتیازات در نظر گرفته شده.
قبولی پرونده
تست های پزشکی و نامه تمکن مالی
دولت کانادا برای بررسی پرونده های نیروی متخصص فدرال هر ۱۵ روز افراد منتخب را با توجه به نیازهای کانادا انتخاب می کند. این نکته بدین معناست که در ماه ۲ بار شانس قبولی در برنامه اکسپرس اینتری برای همه افراد وجود دارد.
 
هزینه ها و مدت زمان بررسی درخواست
به طور قطع هر برنامه مهاجرتی با هزینه هایی همراه است. از همین رو افراد برای مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال ملزم به پرداخت هزینه ای اداری می باشند. در این بخش از مقاله به هزینه ها و مدت زمان بررسی درخواست برای نیروی متخصص فدرال اشاره می شود.
 
هزینه های اقدام
هزینه های اقدام برای مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال شامل هزینه دولتی، ترجمه مدارک، ارزیابی مدرک و معاینات پزشکی می باشد. در جدول زیر عمده هزینه های مورد نیاز برای اقدام از روش نیروی متخصص فدرال آمده است.
 
عنوان هزینه برنامه مهاجرتی نیروی متخصص (دلار) هزینه بیومتریک (دلار) هزینه دریافت کارت pr (دلار) هزینه ارزیابی مدارک (دلار) هزینه ویزا (دلار)
متقاضی اصلی ۵۵۰ ۸۵ ۵۰ بین ۲۰۰ تا ۲۷۰ دلار ۴۹۰
همسر ۵۵۰ ۸۵ ۵۰ بین ۲۰۰ تا ۲۷۰ دلار ۴۹۰
فرزند ۱۵۰ ۰ ۵۰ ۰ ۱۵۰
مدت زمان بررسی درخواست
بازه زمانی بررسی درخواست در برنامه نیروی متخصص فدرال تا حداکثر ۱۲ ماه به طول می انجامد. در صورتی که در این بازه زمانی فرد متقاضی موفق به دریافت اقامت کانادا نشود، موظف است پرونده دیگری را در CIC باز کند. مدت زمان درخواست متناسب با امتیاز افراد تعیین می گردد، این نکته بدین معناست که در صورت به حدنصاب رسیدن امتیاز مورد نظر امکان قبولی پرونده در عرض ۱ ماه می باشد.
 
 
در خصوص مدت زمان درخواست پرونده می توان به بازه های زمانی ترجمه، ارائه مدارک و عواملی همچون معاینات پزشکی اشاره کرد.
 
مزایای سیستم نیروی متخصص فدرال کانادا
مهاجرت به کانادا و کسب اقامت به عنوان هدف نهایی متقاضیان علاقه مند به کشور کانادا می باشد. مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال دارای مزایای بیشماری می باشد که برخی از این مزایا را مورد بررسی قرار می دهیم.
 
کسب اقامت
افراد در صورت اقدام برای مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال پس از قبولی موفق به دریافت اقامت کانادا می شوند. افراد در صورت قبولی مجوز ورود به کشور کانادا را دریافت می نمایند. پس از گذشت ۶ ماه PR برای افراد صادر می گردد.
 
همراهی همراهان
یکی از برترین مزایای برنامه نیروی متخصص فدرال برای افراد متاهل همراهی همراهان که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۹ سال می باشد، است. همراهان قادر خواهند بود به همراه فرد اصلی برای مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال اقدام نمایند. در این روش به همراهان PR کانادا تعلق می گیرد.
 
سرعت بسیار بالای اقدام
سرعت بالای اقدام از دیگر مزایای مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال می باشد. افراد در صورت کسب امتیازات در نظر گرفته شده قادر خواهند بود در مدت زمان ۱ تا حداکثر ۱۲ ماه اقامت کانادا را دریافت نمایند. در روش های مهاجرتی، این برنامه یکی از سریع ترین روش های کسب اقامت کانادا می باشد.
 
 
لیست مشاغل نیروی متخصص فدرال کانادا در سال ۲۰۲۰
به صورت کلی لیست مشاغل به خصوصی برای مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال وجود ندارد. از سال ۲۰۱۵ به صورت رسمی لیستی به عنوان لیست مشاغل برای مهاجرت به کانادا از این طریق منتشر نشده است. در حال حاضر سیستم مشاغل کانادا (National Occupational Classification (NOC تبعیت می کند. این بدین معناست که مشاغل مورد نیاز کانادا در دسته بندی NOC قرار می گیرند.
لازم بذکر است که NOC های ۰, A, B در برنامه های نیروی متخصص فدرال جای دارند و مشاغل در این گروه ها قادر خواهند بود برای این برنامه اقدام نمایند. مشاغل در سایر NOC ها می بایست برای برنامه های نیروهای استانی اقدام نمایند.
 
Skill Type 0
این گروه از مشاغل شامل مشاغل مدیریتی مانند مدیران رستوران، مدیر معدن می باشد.
 
Skill Level A
مشاغل حرفه ای که معمولاً با مدرک تحصیلی همراه است. در خصوص این بخش می توان به تمام رشته هایی که با تحصیل در دانشگاه همراه است، اشاره کرد.
 
پزشکان
دندانپزشکان
مهندسی ها
Skill Level B
مشاغل فنی و مشاغل ماهر که معمولاً به عنوان کارآموز شناخته می شوند، در این گروه واقع شده اند.
 
سرآشپز
لوله کش
برق کار
Skill Level C
مشاغلی که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد و مهارتی است.
 
قصاب
رانندگان کامیون و تریلر
سرو کنندگان غذا و نوشیدنی
Skill Level D
کارگران ساده که در بخش های به خصوصی آموزش دیده باشند. کارگران صنعت پخش مواد غذایی و کارگران بخش نظافت در این گروه قرار می گیرند.
 
 
نتیجه گیری
با توجه به بررسی تمام جوانب در نظر گرفته شده برای مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال می توان به این نتیجه رسید که در صورت به حد نصاب رسیدن امتیازات تعیین گشته، این روش به عنوان بهترین گزینه برای کسب اقامت کانادا قلمداد می شود.
افراد در صورت به حد نصاب نرسیدن امتیاز مورد نظر می توانند از سایر روش ها از جمله تحصیل در کانادا و یا نیروهای استانی برای مهاجرت به کشور کانادا اقدام نمایند. برای اطلاع و بررسی از شرایط و شانس دریافت ویزا می توانید با مشاورین موسسه آریان پارس در ارتباط باشید.

 

2 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *

 1. خیلی ممنون از شما. مطلب خوبی بود در مورد کانادا.
  میشه در مورد نیروی متخصص کبک بیشتر توضیح بدید؟

  ممنون

  1. سلام

   بله. لطفاً در این مورد بیشتر توضیح بدید. مرسی