آشنایی با شهرهای فرانسه

  • صفحه اصلی
  • فرانسه پایتخت مد، فرهنگ، غذا، گردشگری و همچنین یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین کشورهای جهان می باشد....
آشنایی با شهرهای فرانسه

آشنایی با شهرهای فرانسه

فرانسه پایتخت مد، فرهنگ، غذا، گردشگری و همچنین یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین کشورهای جهان می باشد. فرانسه بزرگترین کشور اتحادیه اروپا و سومین کشور پهناور در کل قاره سبز است. این کشور اسرار آمیز از تاریخچه بسیار پر فراز و نشیب و فرهنگی غنی برخوردار است. هر یک از شهرهای فرانسه از جاذبه های گردشگری و امکانات فوق العاده و منحصر به فردی برخوردار می باشند.
 
از لحاظ آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو فرانسه چهارمین کشور جهان می باشد، علاوه بر این موضوع به لطف جاذبه های بی شمار گردشگری در فرانسه و همچنین غذاهای فوق العاده مشهور این کشور، سالیانه بیش از ۸۳ میلیون نفر گردشگر از فرانسه بازدید می نمایند. از این رو فرانسه در زمینه جذب گردشگران خارجی در رتبه اول جهان قرار دارد.
 
 
در زمینه استانداردهای بین‌المللی، فرانسه را می‌توان از کشورهای پیشرو قلمداد نمود. استانداردهای بالای زندگی، تحصیلات، سلامت، امید به زندگی، آزادی و شاخص بالای توسعه انسانی فرانسه را از جمله کشورهای ایده‌آل برای زندگی معرفی می‌کند. فرانسه همچنین از کشورهای مؤسس سازمان ملل متحد بوده و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نیز می‌باشد. در ادامه این مطلب گروه تحریریه موسسه کارسازان آریان پارس شما را با شرایط و امکانات شهرهای فرانسه بیشتر آشنا خواهد کرد.
 
شهرهای دیدنی فرانسه
معمولاً افراد به محض شنیدن نام فرانسه ناخودآگاه در ذهن خود شهر پاریس و نماد اصلی این کشور یعنی برج ایفل را تجسم می نمایند. قطعاً شهر پاریس جزء مهمترین و دیدنی ترین شهرهای فرانسه می باشد، اما به جرات می توان گفت کلیه شهرها و مناطق فرانسه از شمال تا جنوب این کشور از لحاظ زیبایی و جاذبه های گردشگری دسته کمی از شهر رویایی پاریس ندارند، از سواحل زیبای موناکو گرفته تا زرق و برق پاریس همواره امکان کشف جاذبه های گردشگری جدید و ماجراجویی وجود خواهد داشت.
 
پاریس
پاریس پر جمعیت ترین و بزرگ ترین شهر فرانسه و همچنین پایتخت این کشور است. به جرات می توان گفت آوازه و شهرت پاریس در تمام جهان پیچیده است و کسی نیست که اسم این شهر برایش نا آشنا باشد. پاریس مهد هنر، مد، غذا و جاذبه های بی شمار گردشگری است.
 
دیدنی ها پاریس به حدی است که برای بازدید از همه جاذبه های این شهر به زمان زیادی نیاز خواهید داشت، بیش از نیمی از گردشگران فرانسه از پاریس بازدید می نمایند، در واقع سالانه بیش از ۴۰ میلیون گردشگر به پاریس سفر می نمایند، که از این لحاظ پاریس به عنوان پربازدید ترین شهر جهان شناخته شده است.
 
 
مشهورترین جاذبه های گردشگری پاریس شامل برج ایفل، موزه لوور، کلیسای نتردام، کاخ ورسای، شانزه لیزه و … می باشد. از سوی دیگر این کلان شهر علاوه بر زرق و برق و جاذبه های گردشگری فراوانی که دارد، بزرگترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر جهان از لحاظ تولید ناخالص داخلی است.
 
نیس
نیس پنجمین شهر پر جمعیت فرانسه به شمار می آید و از موقعیت مکانی فوق العاده زیبایی در سواحل ریوریرای فرانسه برخوردار است. این شهر یکی از مهم ترین شهرهای فرانسه است که در جنوب شرقی این کشور قرار دارد و با چشم انداز بی نظیری که به ساحل مدیترانه دارد یکی از شهرهای تفریحی فرانسه به شمار می رود.
 
 
قدم زدن در خیابان های سنگفرش شده نیس به همراه آب و هوای گرم این شهر و سواحل زیبا و نقره فام نیس را به یکی محبوب ترین مقاصد توریستی در فرانسه تبدیل کرده است. در طول قرن هجدهم، نیس به تفرجگاه زمستانی محبوبی برای ثروتمندان انگلیسی تبدیل شد. در واقع، نام یکی از مشهورترین بلوارهای نیس که پیاده رو انگلیسی ها نام دارد یادآور آن دوران تاریخی است.
 
استراسبورگ
شهر زیبای استراسبورگ یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری و شهرهای فرانسه است. با این حال، به دلیل نزدیکی به مرز آلمان، این شهر مراودات و تردد بیشتری از سمت کشور آلمان دارد و حتی بسیاری از مردم محلی فرانسوی را ته لهجه آلمانی صحبت می کنند.
 
 
میراث و تاثیر آلمانی هنوز هم در سرتاسر شهر مشهود است و بسیاری از تابلوهای خیابان ها به خط الرسم کلاسیک آلمانی نوشته شده اند و غذاها و آشپزی این شهر هم بیش از آن که فرانسوی باشد به آشپزی آلمانی و فرانکفورت شبیه است. یکی از معروف ترین جاذبه های این شهر بازار کریسمس استراسبورگ است که قدیمی ترین و بزرگ ترین بازار کریسمس در اروپاست و با شور و شوق بالایی برگزار می شود.
 
ارزانترین شهرهای فرانسه برای زندگی
هزینه زندگی در شهرهای مختلف فرانس متفاوت خوهد بود، به عنوان مثال هزینه زندگی در پاریس پایتخت فرانسه به صورت میانگین بین ۲۰ الی ۳۰ درصد گران تر از شهرهای دیگر فرانسه می باشد. این بدان معنی نیست که شهرهای دیگر فرانسه از امکانات و شرایط مطلوبی برخوردار نیستند بلکه وسعت و شهرت شهرها می باشد که عامل اصلی و تعین کننده هزینه های زندگی است.
 
کلیه شهرهای کشور فرانسه از امکانات و شرایط بسیار ایده الی برخوردار می باشند، در بین کلیه شهرهای فرانسه هزینه های زندگی درشهرهایی نظیر ورسای و مون پلیه مناسب تر می باشد. در ادامه با شرایط زندگی در ارزانترین شهرهای فرانسه بیشتر آشنا خواهیم شد.
 
مون پلیر
مون پلیر به واسطه دانشگاه های معتبر خود مقصد نهایی دانشجویان داخلی و بین المللی بسیاری است. از این رو مون پلیر به عنوان شهری دانشجویی محسوب می شود که نیمی از جمعیت آن زیر ۳۵ سال سن دارند. تولیدات کشاورزی و خدمات بهداشتی و اجتماعی منبع اصلی درآمد مون پلیر می باشد.
 
 
اجاره بهای پایین مسکن، هزینه های ناچیز خدمات اجتماعی و زندگی مقرون به صرفه برای اکثر جمعیت این شهر که دانشجویان می باشند سطح زندگی را برای کلیه ساکنین مون پلیه از جمله مهاجرین به حداقل رسانده است. هزینه های اصلی زندگی ماهانه در مون پلیه به صورت میانگین به شرح ذیل می باشد:
 
جاره بهای مسکن خورد و خوراک حمل و نقل هزینه های جانبی
۴۵۰ الی ۶۵۰ یورو ۱۵۰ الی ۲۵۰ یورو ۴۰ الی ۸۰ یورو ۱۵۰ الی ۳۰۰ یورو
ورسای
شهرت اصلی شهر ورسای مجموعه کاخهای سلطنتی ورسای می باشد، این شهر در گذشته های دور محل اقامت پادشاهان فرانسوی بود و هم اکنون به یکی از مقاصد توریستی محبوب در فرانسه تبدیل گردیده است.
 
 نکته جالب در مورد شهر ورسای این موضوع است که با وجود افراد ثروتمند در این شهر هزینه های زندگی در ورسای نسبت به بسیاری از شهرهای مطرح فرانسه پایین تر است. هزینه های ماهانه زندگی در شهر ورسای به صورت میانگین به شرح ذیل می باشد:
 
جاره بهای مسکن خورد و خوراک حمل و نقل هزینه های جانبی
۴۵۰ الی ۷۵۰ یورو ۱۵۰ الی ۲۵۰ یورو ۵۰ الی ۱۰۰ یورو ۲۰۰ الی ۳۵۰ یورو
بهترین شهرهای فرانسه از نظر اقتصادی
اقتصاد فرانسه ترکیبی از ۲ بخش عمومی و خصوصی است، طی سالهای اخیر بخش اعظمی از اقتصاد فرانسه تحت سلطه نظام سرمایه گذاری قرار گرفته و به سمت خصوصی سازی هدایت شده است. اقتصاد فرانسه فراز و نشیب های فراوانی را تجربه نمود، بحران اقتصادی دهه اخیر گریبان اقتصاد این کشور را تا حدودی گرفت ولی فرانسه به لطف زیرساخت ها و سیاست های مالی مناسب از این بحران جان سالم به در برد.
 
در حال حاضر فرانسه ششمین اقتصاد قدرتمند جهان ، سومین اقتصاد اروپا و از لحاظ درآمد و برابری قدرت خرید نهمین کشور جهان می باشد. اغلب شهرهای فرانسه در رشد اقتصادی این کشور سهیم هستند، در ادامه با شهرهای اقتصادی فرانسه بیشتر آشنا خواهیم شد.
 
پاریس
پاریس شهری اغواگر و سحرآمیز است، این کلان شهر علاوه بر زرق و برق و جاذبه های گردشگری فراوانی که دارد، بزرگترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر جهان از لحاظ تولید ناخالص داخلی است. این شهر به تنهایی نزدیک به ۵۳۳ میلیارد یورو یعنی نزدیک به ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی فرانسه را در دست دارد. پاریسی‌ها با دارا بودن ۴۲٬۷۰۰ دلار تولید ناخالص سرانه از این حیث رتبه اول در قاره اروپا را ازان خود نموده اند.
 
 
دفتر مرکزی ۳۶ شرکت از ۵۰۰ شرکت برتر جهان در پاریس قرار دارد که پس از توکیو از این نظر پاریس رتبه دوم جهان را در اختیار دارد. منطقه (لا دفانس) در شهر پاریس به عنوان مهم‌ترین مرکز اقتصادی اروپا شناخته می‌شود. در واقع پاریس از لحاظ اقتصادی نه تنها قلب تپنده فرانسه بلکه مهم ترین قطب اقتصادی اروپا نیز محسوب می شود.
 
لیون
لیون دومین شهر پرجمعیت فرانسه است، لیون پس از پاریس دومین قطب اقتصادی فرانسه و ششمین شهر اقتصادی در اروپا می باشد. این کلان شهر با قرار گرفتن در چهارراه اروپا، از زمان رنسانس، در قلب مبادالت کالایی و مالی بوده است.
 
 
مکانی نامحدود برای تجارت که در حال حاضر میزبان شعب شرکتهای بزرگ تجاری ایتالیایی، آلمانی، سوئیسی و … است. از قرن شانزدهم به بعد، لیون با تمرکز بر روی صنعت چاپ روی الیاف به ویژه ابریشم به پیشرفت های چشمگیری دست یافت و نهایتاً در قرن هجدهم، این شهر به یکی از مراکز قدرتمند تولیدی و صنعتی در فرانسه تبدیل شد.
 
مارسی
مارسی پس از پاریس و لیون سومین شهر بزرگ فرانسه و همچنین سومین قطب اقتصادی این کشور می باشد، بندر مارسی بزرگترین بندر فرانسه و چهارمین بندر اقتصادی در اروپا می باشد. اقتصاد مارسی به طور مستقیم به مبادلات کالا و صنعت متکی است. سالانه میلیون ها تن کالا و بار از طریق این شهر بندری جابجا می شوند، تولید ناخالص داخلی مارسی حدود ۳/۶۰ میلیارد دلار برآورد شده است که عدد بسیار قابل توجهی است.
 
 
اهمیت اقتصادی و موقعیت تجاری مارسی باعث گردیده از سال ۲۰۰۰ تا کنون بیش از ۷۰۰۰ شرکت در این شهر تاسیس گردد. از سوی دیگر مارسی به لطف سواحل زیبا و بافت حیرت انگیز و قدیمی شهر علاوه بر موقعیت اقتصادی و بنادر تجاری یکی از شهرهای ساحلی و تفریحی فرانسه هم به حساب می آید و رستوران ها، کافه ها، هتل ها و سواحل تفریحی خصوصی و عمومی زیادی در این شهر وجود دارند، از این صنعت گردشگری نیز در مارسی از رونق فراوانی برخوردار است.
 
پر جمعیت ترین شهرهای فرانسه
فرانسه با بیش از ۶۸ میلیون نفر جمعیت پس از آلمان دومین کشور پرجمعیت در اتحادیه اروپا می باشد. بیش از ۳۵ درصد از جمعیت فرانسه را مهاجران و افراد ۲ تابعیتی تشکیل می دهند. با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی هر ساله افرادی بسیاری به شهرهای بزرگتر منتقل می شوند. این موضوع باعث رشد روز افزون جمعیت در شهرهای مشهور فرانسه می باشد، در ادامه با پر چمعیت ترین شهرهای فرانسه بیشتر آشنا خواهیم شد.
 
پاریس
پاریس با ۲٫۲ میلیون نفر جمعیت پرجمعیت ترین شهر فرانسه می باشد، این کلان شهر با بیش از ۵۰۰ هزار درخت و طبیعت فوق العاده به عنوان سرسبزترین پایتخت اروپا شناخته شده است. جمعیت طی سال های اخیر هموره رو به افزایش بوده است. یکی از دلایل اصلی این موضوع شرایط اقتصادی و درآمد بیشتر نیروی کار می باشد.
 
مارسی
مارسی دومین شهر پر جمعیت پس از پاریس می باشد، که مرکز ناحیه پراسن آلپ-کوت دازور است. این شهر کنار دریای مدیترانه قرار دارد و بزرگترین بندر این دریا است. جمعیت شهر مارسی حدود ۹۰۰ هزار نفر می باشد. بندر مارسی، از بزرگترین شهرهای فرانسه و در عین حال شهری چند ملیتی است. شهر الجزایری ها، یونانی ها، روس ها، ایتالیایی ها و اسپانیایی ها.
 
 
لیون
لیون که به شهر ابریشم شهرت دارد، سومین شهر پرجمعیت فرانسه پس از پاریس و مارسی است. لیون در خاور مرکزی فرانسه واقع شده است و در حال حاضر حدود ۷۵۰ هزار نفر در این شهر زندگی می کنند. لیون شهر نور، پایتخت آلپ، پایتخت آشپزی و شهر ابریشم فرانسه می باشد. شهر لیون بین دو تپه و دو رود محصور شده است.
 
 
نتیجه گیری
با توجه به موارد ذکر شده به راحتی می توان نتیجه گیری نمود که فرانسه و شهرهای مشهور این کشور در زمینه های مختلفی نظیر استانداردهای زندگی، اقتصاد، زیبایی، امنیت و … از شاخص های فوق العاده بالایی برخوردار می باشند. بدون شک کشور فرانسه با توجه به شرایط و امکاناتی که دارد امروزه به یکی از مقاصد محبوب مهاجران تبدیل گردیده است. برای مهاجرت به فرانسه روش های مهاجرتی متنوعی وجود دارد که متقاضیان می توانند با توجه به شرایط فردی خود بهترین روش مهاجرتی را انتخاب نمایند.

0 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *