شرایط تحصیل در فرانسه

  • صفحه اصلی
  • شاید تحصیل در فرانسه برای بسیاری رویایی دست نیافتنی باشد اما در صورت آگاهی از شرایط و مقررات کشور فر...
شرایط تحصیل در فرانسه

شرایط تحصیل در فرانسه

شاید تحصیل در فرانسه برای بسیاری رویایی دست نیافتنی باشد اما در صورت آگاهی از شرایط و مقررات کشور فرانسه، می توان به این رویا جامه عمل پوشاند. فرانسه واقع در غرب اروپا و یکی از بزرگترین کشورهای اتحادیه اروپا می باشد. جمعیت این کشور بیش از۶۸ میلیون نفر و پایتخت آن شهر پاریس می باشد.
این کشور یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان و از نظر اقتصادی در رتبه پنجم کشورهای جهان قرار دارد.

از دلایل مهم محبوبیت مهاجرت به کشور فرانسه می توان به سطح بالای آموزش عالی، امید به زندگی، نظام سلامت و شاخص های توسعه انسانی در این کشور اشاره کرد. برای آگاهی از شرایط و مقررات تحصیل در فرانسه پیشنهاد می کنیم با گروه تحریریه موسسه کارسازان آریان پارس همراه باشید.

برای تحصیل در کشوری دیگر باید از قوانین ومقررات آموزشی آن کشور آگاه بود تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید. در این باره به شرایط تحصیلی کشور فرانسه در مقاطع مختلف اشاره خواهیم کرد:

در کشور فرانسه تحصیل از سن ۶ سالگی اجباری است اما اغلب خانواده ها فرزندان خود را از سن ۲ تا ۳ سالگی به پیش دبستانی می فرستند اما این دوره اجباری نمی باشد. برای تحصیل در مدارس کشور فرانسه شرایط سختی وجود ندارد یعنی در صورت تسلط داشتن فرزند شما به زبان فرانسوی می تواند در مدارس دولتی این کشور به صورت رایگان تحصیل کند و در صورت نداشتن تسلط به زبان فرانسوی می توانید فرزندان خود را در مدارس بین المللی ثبت نام کنید که در این مدارس تدریس به زبانی صورت می گیرد که برای کودکان ساده تر باشد.

 
با توجه به کشور مبدا شما روش درخواست و پذیرش در مدارس کشور فرانسه متفاوت می باشد. اشخاصی که تبعه کشورهای اروپایی یا کشور آمریکا می باشند به صورت مستقیم می توانند جهت تحصیل در مدارس کشور فرانسه اقدام کنند. افرادی که تبعه سایر کشورها هستند باید در سیستم cef به صورت آنلاین درخواست تحصیل در مدارس را ثبت کنند.

جهت تحصیل در دانشگاه های فرانسه باید تقاضای خود را به سفارت این کشور ارائه دهید. البته جهت پذیرش در دانشگاه های این کشور باید در آزمون هایی مانند GMAT و یا LSAT قبول شوید. هم چنین برای پذیرفته شدن در دوره لیسانس و فوق لیسانس نیاز به حداقل معدل ۱۴، ارائه مدرک B2 فرانسوی و یا آیلتس ۶٫۵ می باشید. کلاس ها در مقطع لیسانس عموما به زبان فرانسوی و در فوق لیسانس در برخی از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شود و شانس پذیرش در مقطع لیسانس کمتر از فوق لیسانس می باشد.

احتمال اخذ پذیرش در دوره دکتری به مراتب بیشتر از سایر مقاطع است. این دوره عموما به زبان های انگلیسی و فرانسوی برگزار می شود و شخص متقاضی باید مدارک قبولی در آزمون زبان فرانسوی و یا مدرک B2 زبان فرانسوی را ارائه دهد.

مقاطع تحصیلی فرانسه
کشور فرانسه مانند سایر کشورها دارای مقاطع مختلف تحصیلی می باشد که در هر دوره دانش آموزان مدت مشخصی تحصیل می کنند:

مدارس فرانسه
تحصیل در دوره ابتدایی در کشور فرانسه از سن ۶ سالگی اجباری می باشد و مدت تحصیل در این مقطع ۵ سال می باشد بعد از این دوره دانش آموزان ۴ سال در مقطع متوسطه اول (معادل مقطع راهنمایی) تحصیل می کنند. پس از آن برای دریافت مدرک دیپلم باید ۳ سال در دوره متوسطه دوم ( معادل مقطع دبیرستان) تحصیل نمایند. مدت تحصیل در مدارس فرانسه ۱۲ سال می باشد که در پایان این مدت موفق به دریافت مدرک دیپلم می شوند.

 
کالج های فرانسه
برنامه کالج ها در کشور فرانسه متنوع می باشد یعنی در این کشور کالج ها از نظر محتوا و دوره های آموزشی به ۴ دسته تقسیم می شوند:

دوره های آمادگی زبان فرانسوی
آموزشگاه های بین المللی
دوره های آموزش رشته های دانشگاهی
دوره های آماده سازی
اشخاصی که متقاضی تحصیل در کالج های زبان کشور فرانسه هستند می توانند تقاضای خود را به موسسه لوانت در این کشور ارسال کنند تا این مرکز با بررسی شرایط متقاضی بهترین گزینه برای فرد را پیشنهاد دهد.

 
دوره لیسانس در فرانسه
دوره لیسانس در کشور فرانسه بین ۳ تا ۴ سال می باشد که برای ورود به این مقطع باید دارای مدرک دیپلم و حداقل معدل ۱۴ و مدرک زبان فرانسوی باشید. در صورتی که شما قبلا در مقطع لیسانس در کشور خود تحصیل کرده باشید باید از اساتید خود در دانشگاه مبدا توصیه نامه داشته باشید. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور فرانسه باید تقاضای خود را به سفارت این کشور ارائه دهید، تقاضاهایی که مستقیما به دانشگاه ارسال می شود عموما بررسی نمی شوند.

دوره فوق لیسانس در فرانسه
در کشور فرانسه بین ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد. جهت تحصیل در فرانسه در این مقطع نیازی به مراجعه سفارت نمی باشد و می توانید به صورت مستقیم با دانشگاه مورد نظر وارد مذاکره شوید.

دوره دکتری در فرانسه
برای تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری باید حداقل ۲ دوره فوق لیسانس را گذرانده باشید. مدت دوره دکتری در کشور فرانسه ۳ تا ۵ سال می باشد که عمدتا صرف امور پژوهشی و تحقیقاتی می شود. دوره دکتری عموما به صورت بورسیه ارائه می گردد.

از شرایط دیگر جهت اخذ پذیرش در این مقطع می توان به داشتن رزومه علمی قوی، مقاله isi، داشتن توصیه نامه از اساتید دانشگاه مبدا و سطح زبان بالا اشاره کرد که با ارائه این موارد باید نظر یک استاد در دانشگاه های فرانسه را به عنوان سوپروایزر جلب کرد.

دوره پزشکی در فرانسه
تحصیل در فرانسه در رشته پزشکی و دندان پزشکی مانند ایران در دانشگاه های علوم پزشکی صورت می گیرد. مدارک تحصیلی پزشکی در کشورفرانسه مورد تائید بسیاری از کشورها می باشد این به معنی سطح بالای اعتبار مدارک پزشکی و آموزش در این کشور می باشد. یکی از شرایط لازم در این زمینه داشتن مدرک زبان فرانسوی می باشد.

 
مدت زمان دریافت مدرک پزشکی عمومی در این کشور ۴ تا ۶ سال برای دندان پزشکی ۵ تا ۶ سال می باشد. در فرانسه نیز مانند اکثر کشورها برای ورود به رشته پزشکی و دندان پزشکی باید در دوره های پیش پزشکی یا آمادگی پزشکی شرکت کنید و درصورت قبولی در آزمون ورودی رشته پزشکی که به زبان فرانسوی برگزار می شود اجازه تحصیل در این رشته ها را دریافت خواهید کرد.

هزینه های زندگی و تحصیل در کشور فرانسه
هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه با توجه به این که در کدام شهر و دانشگاه و رشته قصد ادامه تحصیل دارید متفاوت می باشد. هم چنین سبک زندگی شما نیز در میزان هزینه ها تاثیر گذار است. طبیعتا هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه مانند تحصیل در پاریس نسبتا بالا می باشد.

به صورت کلی هزینه ماهیانه زندگی در شهرهای بزرگ فرانسه مانند پاریس حداقل ۲ هزار یورو در ماه و در شهرهای دیگر مانند شهر استراسبورگ بین ۷۵۰ تا ۹۵۰ یورو می باشد

بیش ترین بخش هزینه ها در کشور فرانسه مربوط به تهیه مسکن می باشد به طوری که برای اجاره یک واحد حدودا ۶۰ متری باید ماهیانه ۶۰۰ یورو پرداخت کرد که اگر دانشجو دارای خوابگاه باشد می تواند بخش زیادی از این هزینه را کاهش دهد.

تحصیل در مدارس دولتی این کشور و به زبان فرانسوی رایگان است اما هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی دولتی بین ۵۵۰ تا ۱۳۰۰ یورو در سال است این هزینه در مدارس خصوصی شبانه روزی بین ۴ تا ۱۲ هزار یورو در سال می باشد.

تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور فرانسه تا اواخر سال ۲۰۱۹ تقریبا رایگان بود اما با شروع سال ۲۰۲۰ تحصیل در فرانسه مستلزم پرداخت هزینه شد. بدین ترتیب برای تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور فرانسه در رشته های غیرپزشکی جهت مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری به ترتیب حداقل ۲۷۷۰ و ۳۷۷۰ و ۴۰۰ یورو در سال باید پرداخت کرد. البته برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی سالیانه باید حداقل ۶ هزار یورو هزینه کرد.

 
هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه های دولتی بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ هزار یورو و در دانشگاه های خصوصی سالیانه تا ۲۰ هزار یورو هم می باشد.

هزینه تحصیل در کالج های فرانسه با توجه به نوع کالج و آموزش بین ۵۰۰ تا ۶۵۰۰ هزار یورو برای هر دوره می باشد.

شرایط سنی تحصیل در کشور فرانسه
تحصیل در کشور فرانسه به ۳ بخش ابتدایی، متوسطه و آموزش عالی تقسیم بندی می شود که هر یک از این دوره ها از لحاظ سنی شرایطی را دارا می باشند که در ادامه به توضیح هریک می پردازیم:

ورود کودکان به مقطع ابتدایی از سن ۶ سالگی اجباری می باشد و این دوره ۵ سال طول می کشد. بعد از این دوره دانش آموزان وارد مقطع متوسطه می شوند که شامل دو مرحله می باشد:

کالج اول، که مدت آن ۴ سال و برای دانش آموزان ۱۱ تا ۱۵ ساله می باشد ( این مقطع معادل دوره راهنمایی می باشد)
کالج دوم، دانش آموزان از سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی و به مدت ۳ سال در این مقطع تحصیل و در صورت قبولی، مدرک دیپلم دریافت می کنند.
دانشجویان از سن ۱۹ سالگی در دوره لیسانس به مدت ۳ تا ۴ سال به تحصیل می پردازند. معمولا تحصیل در این مقطع تا سن حدودا ۲۵ سالگی مقدور می باشد. مقطع فوق لیسانس معمولا ۱ تا ۲ سال طول می کشد و تا سن حدودا ۳۷ سالگی برای تحصیل در این دوره می توان اقدام کرد.

 
تحصیل در مقطع دکتری عموما از نظر سنی محدودیتی ندارد و داشتن شرایط مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع ضروری می باشد. برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی سن متقاضی عموما باید بین ۱۸ تا ۲۵ سال باشد.

مزایای تحصیل در کشور فرانسه
تحصیل در کشوری پیشرفته و صنعتی مانند فرانسه مزایای بسیاری مانند درآمد مطلوب، پیدا کردن شغل مناسب، استفاده از امکانات به روز و سطح رفاه بالا دارد که می تواند باعث تغییر آینده افراد شود در ادامه به برخی دیگر از این مزایا اشاره خواهیم کرد:

تحصیل و اخذ مدرک از دانشگاه های مطرح دنیا
هزینه های نسبتا مناسب تحصیل
اجازه کار پاره وقت برای دانشجو
امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری
امکان اخذ بورسیه تحصیلی
امکان کسب تابعیت کشور فرانسه بعد از ۶ سال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر


پروسه دریافت ویزای تحصیلی فرانسه
جهت انجام هر کاری باید فرآیندهای لازم گذرانده شود تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید با توجه به این مطلب، اخذ ویزای تحصیلی فرانسه نیز مستلزم ارائه مدارک و اسناد مربوطه و پروسه اداری می باشد که در ادامه به مدارک مورد نیاز و مدت زمان این پروسه اشاره خواهیم کرد:

تحصیل در مدارس فرانسه عموما به زبان فرانسوی می باشد و افرادی که قصد تحصیل رایگان در مدارس این کشور را دارند باید مدرک زبان فرانسوی ارائه دهند، البته در مدارس خصوصی این کشور تدریس به زبان انگلیسی ارائه می شود که در صورت تسلط نداشتن بر زبان فرانسوی می توان از این طریق اقدام کرد، همچنین باید مدارکی مانند:

اصل و کپی گذرنامه
اصل و کپی شناسنامه
گواهی تمکن مالی
ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات متقاضی
مدرک زبان فرانسوی یا آلمانی
ارائه نامه پذیرش و… ارائه شود
تحصیل در کالج ها و دانشگاه های فرانسه طبیعتا نیازمند ارائه مدارک و اسناد بیشتری می باشد که در صورت ارائه مدارک ذیل امکان اخذ پذیرش از این مراکز وجود دارد:

ارائه مدارک هویتی مانند گذرنامه، شناسنامه و…
ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات
ارائه گواهی تمکن مالی
ارائه مدرک معتبر زبان
ارائه مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی
ارائه رزومه علمی و مقاله isi برای مقطع دکتری
تکمیل فرم انگیزه نامه
ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاه مبدا و…


در رشته های پزشکی و دندان پزشکی علاوه بر مدارک مذکور نیازمند گذراندن دوره های پیش پزشکی و قبولی در آزمون ورودی پزشکی می باشید. به طور کلی مدت زمان اخذ پذیرش دانشگاه و ویزا برای کشور فرانسه بین ۴ تا ۶ ماه به شرط آماده بودن مدارک می باشد.

نتیجه گیری
اگر شما به دنبال تحصیل در کشوری پیشرفته، دانشگاه های معتبر و داشتن زندگی مطلوب و سطح رفاه بالا هستید، تحصیل در فرانسه یکی از اصلی ترین گزینه های شما می باشد. در کنار موارد مطرح شده می توان به هزینه های نسبتا مناسب تحصیل، امکان تردد آزادانه بین کشورهای اروپایی و امکان اشتغال بعد از تحصیل در فرانسه اشاره کرد که باعث جذاب شدن تحصیل در این کشور شده است.

0 نظر :

نظر خود را بیان کنید

نشانی پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد..
لطفاً تمامی فیلدها را تکمیل نمایید *